Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prieteni, intamplari, lectii

lectii parenting

2 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 18:52

Mi-a placut foarte mult ce a spus Buflea despre faptul ca noi parintii putem invata multe din experientele parintilor cu copii mai mari

 

De asta, am sa va povestesc si eu o lectie din care am invatat atat noi parintii cat si copilul meu,

 

Copilul meu adolescent avea un coleg rus  - extrem de inteligent si simpatic insa genul razvratit. 

 

Pentru ca traim intr-un orasel mic, in weekend, tinerii se plimba vineri seara sau sambata seara prin port. De multe ori, noi mergem la o bere si ii vedem cum trec in gasca vorbind si gesticuland. Se intalnesca toata gasca - vreo 20 de colegi  - merg mergeau pe malul marii - pe un dig  - si stau de vorba  Vadim nu venea decat rar cu ei.

 

Andrei al meu de obicei ia cu el rucsacul pentru ca el care mereu cel cu muzica - si poarta un difuzor de muzica din acela comandat din telefon.

 

De fiecare data cand se intalneau si mediat, colegul Vadim - il ruga pe Andrei sa ii puna haina in rucsac. Iar Andrei accepta. Intr-o seara tarziu cand ne-am intalnit ca sa mergem cu totii spre casa Andrei ne-a spus - Shit, si-a uitat Vadim haina lla mine in rucsac. A luat haina a doua zi, luni la scoala si i-a dat-o.

 

Dupa cateva luni, intr-o luni, Vadim nu a mai venit la scoala  si colegii au aflat ca a fost prins cu droguri in haina intr-o sambata seara.

 

Va dati seama ? Sunt toate sansele ca Andrei sa fi fost prins cu acea haina in ruccsacul lui....

In plus... cine stie ce o fi fost in haina acea - cat a stat la noi acasa. ...

 

Vadim a fost mutat la o alta scoala. Nu mai pastreaza legatura cu fostii colegi. 

E insa o lectie pe care am trait-o. Ce am invatat? Ca adolescentii sunt de multe ori victima unor prietenii/influente/circumstante si ca pot cade usor in capcane. Si ca si noi, parintii, avem inca de invatat.  



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 11:17

M-am spariat tare de chestia asta cu drogurile.

Ma mai uit pe la emisiuni pe Discovery cu securitatea pe aeroporturi, controale, prins oameni cu droguri... Peste tot politistii spun sa nu iei niciodata bagaje de la prieteni/cunostinte/ alti oameni daca nu stii 100% ce este in ele. 

Ca asa, tu le iei asupra ta, acolo sunt droguri si pe tine te aresteaza..... 

Cumplit.

Bine ca nu ati patit nimic cu baiatul respectiv.... 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 11:37

da, drogurile sunt o realitate iar noi parintii trebuie sa fim la curent cu aceste riscuri. Despre droguri, copilul trebuie sa invete totul de la parinti si nu alte variante de la alti. 





Etichetat si cu lectii, parenting

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -