Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Complexul lui Oedip: cand copilul incepe sa isi afirme identitatea sexuala

oedip parenting identitate sexuala

5 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 13:42

Complexul lui Oedip: cand copilul incepe sa isi afirme identitatea sexuala

 

 

Psihologii vorbesc despre complexul lui Oedip cand descriu un fenomen prin care trec copiii intre 4-6 ani - si anume atunci cand incep sa isi dezvolte identitatea sexuala. In aceasta perioada, trezirea instinctelor copilului se amesteca cu dragostea pe care acesta o are pentru parintele de sex opus.
Complexul lui Oedip este trecator si nu pune nici o problema copilului insa chiar parintii sunt cei care ii pot da o importanta mai mare decat necesar citeste in continuare aici.

 

complex-oedip-copil-1112017a.jpg

  



#2
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 00:28

Noi am trecut prin complexul Electra cu fata cea mica si a fost oribil pt mine ca mama si pt fetita mea. Ei ii era rau, o durea mereu si fara motiv burta, nu manca mai nimic, nu dormea bine (i-am facut analize peste analize, ecografii, controale etc fara niciun fel de diagnostic), ma critica (eram urata, miroseam cam urat, nu eram destul de buna cu ea sau stateam prea mult cu ea etc) si ma respingea constant si (am aflat ulterior) inconstient. 

 

In disperare de cauza, am apelat la un psiholog de copii care ne-a spus ca in mod normal lucrurile se rezolva de la sine, dar nu intotdeauna. Ca aceste lucruri trebuie sesizate si ca fetele care nu sunt ajutate sa treaca prin asta (me refer la ajutor profesionist), vor dezvolta la maturitate relatii de dependenta de barbati.

 

Problema s-a rezolvat dupa vreo 2 luni de sedinte de terapie individuale (copil-psiholog)

 saptamanale . Incet-incet am revenit la normal.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 03:15

Noi am trecut prin complexul Electra cu fata cea mica si a fost oribil pt mine ca mama si pt fetita mea. Ei ii era rau, o durea mereu si fara motiv burta, nu manca mai nimic, nu dormea bine (i-am facut analize peste analize, ecografii, controale etc fara niciun fel de diagnostic), ma critica (eram urata, miroseam cam urat, nu eram destul de buna cu ea sau stateam prea mult cu ea etc) si ma respingea constant si (am aflat ulterior) inconstient. In disperare de cauza, am apelat la un psiholog de copii care ne-a spus ca in mod normal lucrurile se rezolva de la sine, dar nu intotdeauna. Ca aceste lucruri trebuie sesizate si ca fetele care nu sunt ajutate sa treaca prin asta (me refer la ajutor profesionist), vor dezvolta la maturitate relatii de dependenta de barbati. Problema s-a rezolvat dupa vreo 2 luni de sedinte de terapie individuale (copil-psiholog) saptamanale . Incet-incet am revenit la normal.

 

Și care este, de fapt, comportamentul corect de abordat în aceste situații?

Ce ar trebui să facă ambii părinți?

Întreb că și la noi se ițește deocamdată o codiță de complex din asta, și nu mă hotărască ce ar fi mai bine să fac, să ignor, să fiu severa, să fiu permisiva....?!



#4
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 12:14

Nu stiu sa-ti spun. Cred ca sa-i arati ca o iubesti mult, dar exista limite. O codita de complex e normala, situatii ca cea descrisa de mine e deja periculoasa, zic eu.

 

In situatia noastra, cand am ajuns la psiholog era deja f avansata treaba, asa ca nimic nu mai parea normal acasa. Cand am plecat cu ea in masina spre psiholog l-am sunat pe sotul meu sa vina si el sa vorbeasca cu doamna respectiva, pt ca eu nu puteam sa deschid gura sa explic fara sa plang. Ne afectase mult pe amandoua. Dar a trecut rapid cu ajutor de specialitate. Si fara sa lase urme [il] .



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 12:27

Dar in ce Consta complexul Electra?(n- am legatura buna la net,nu pot cauta)

 

 

In repulsie fata de parintele de acelasi gen?Sau doar fata de Mama?


Editat de andacos, 15 noiembrie 2017 - 12:30 .


#6
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 13:56

Psihologul mi-a explicat ca e Oedip la fete. Si da, la mama. "Concureaza" cu mama.





Etichetat si cu oedip, parenting, identitate sexuala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -