Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tristetea scandalului regal dintre un bunic si un nepot

rege bunic nepot

45 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 16:02

"... Mai mult, în ultimii săi ani din viaţă, regele Mihai a capotat total în faţa presiunilor cuplului Margareta-Duda, eliminându-l pe Nicolae din linia de succesiune.

Din nefericire, cuplul Margareta-Duda a reuşit să ducă în derizoriu şi ultimile clipe din viaţa regelui, forţând fără discernământ un scandal cu fostul principe Nicolae, căruia i-au interzis să-şi vadă bunicul aflat pe moarte. S-au certat ca la uşa cortului în imobilul unde regele Mihai îşi trăieşte ultimele clipe din viaţă şi au terfelit public imaginea Casei Regale prin comunicatele inoportune pe care le-au oferit presei.

Un sfârşit nedemn pentru ultimul rege al României, umilit încă o dată public. De această dată nu au mai făcut-o comunişti precum Dej, Groza sau Iliescu, ci copiii lui, Margareta şi Duda."

Citeste mai mult: adev.ro/oz5hav

 



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 16:08

N-am stiut ca Margareta si Duda au copii.



#23
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 16:09

Care Casa Regala? Regele Romaniei a abdicat in 1947. O abdicare, fie ea si fortata, tot o abdicare ramane. 



#24
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 16:11

bruma de simpatie si atentie fata de familia regala (la modul general), atrasa de nicolae in perioada in care era in gratiile familiei, s-a spulberat in urma acestor "masinatiuni"...

 

degeaba au "sange albastru" in arborele genealogic, s-au dat in spectacol ca la usa cortului...

 

letitia, margareta si radu nu au copii.



#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 17:41

Casa Regala a Romaniei se refera la Familia Regala a Romaniei care chiar daca a abdicat ramane familia regala.

 

Conform legilor statului roman:

"Fostii sefi de stat ai Romaniei - regele Mihai, Ion Iliescu, Emil Constantinescu si Traian Basescu au anumite drepturi

Astfel, acestia beneficiaza pe durata vietii de o indemnizatie lunara in cuantum egal cu 75% din indemnizatia acordata presedintelui Romaniei in exercitiu.

In plus, ei au drept de folosinta gratuita asupra unei locuinte de protocol, cu destinatia de resedinta, si la un spatiu cu destinatia de cabinet de lucru.

De asemenea, au la dispozitie un post de consilier si un post de secretarpaza si protectie asigurata de SPP si folosinta gratuita a unui autoturism.

Legea nu prevede drepturi speciale si pentru urmasi sau alti membri ai familiei fostilor sefi de stat ai Romaniei."

 

Dar, exista un proiect de lege care doreste sa dea drepturi (chiar si palatul Elis si urmasei la tron a regelui Mihai - Margareta Duda.

 

Pana in nu mai stiu ce an, habar nu mai am ce lege, mostenitor era primul nascut barbat - Nicolae.  Dar Mihai a schimbat asta lasand-o pe Margareta.

 



#26
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 17:56

Legal vorbind, regele Mihai nu prea avea ce să schimbe. Conform Constituției României din 1923, ordinea la succesiunea tronului respecta legea salică (femeile nu puteau moșteni Coroana). Acum câțiva ani, prin niște norme organice ale casei regale s-a schimbat linia de succesiune și Margareta a devenit custode al Coroanei (nicidecum ”moștenitoare” efectivă). Dacă acceptăm că regele a fost silit să abdice și Constituția a fost abrogată abuziv, orice modificare asupra legii salice din Constituție ar fi trebuit făcută tot printr-un act de putere egală.


Editat de danielag, 10 noiembrie 2017 - 17:57 .


#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 18:02

bruma de simpatie si atentie fata de familia regala (la modul general), atrasa de nicolae in perioada in care era in gratiile familiei, s-a spulberat in urma acestor "masinatiuni"...

 

degeaba au "sange albastru" in arborele genealogic, s-au dat in spectacol ca la usa cortului...

 

letitia, margareta si radu nu au copii.

Si atunci cine e indiviul asta si cine e mama lui?



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 18:16

Eu l-am cunoscut pe Duda cind era inca student la teatru in Bucuresti, Umbla  numai printre femei mult mai in virsta ca el, cu influienta,  care il pot propti si baga in fata. De fapt in casa uneia din aceste femei cu care a avut el legatura l-am cunoscut.  Cind am auzit ca e cu Margareta nu m-am mirat prea tare.



#29
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 18:20

N-am stiut ca Margareta si Duda au copii.

Margareta si Duda nu au copii.

 

Nicolae de Medforth Mills este fiul Principesei Elena sora cu Principesa Margareta.


Editat de Deceneus, 10 noiembrie 2017 - 18:20 .


#30
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 18:25

Dar daca legea salica este inca activa, cine ramane nostenitorul coroanei Romaniei?





Etichetat si cu rege, bunic, nepot

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -