Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Drepturile copiilor cu handicap


111 raspunsuri la acest subiect

#1
remusbarnea

remusbarnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 21:02

Buna.Nu stiu daca este un forum despre aceste drepturi si facilitati ale copiilor cu handicap de orice grad dar si daca exista nu cred ca unul in plus strica.As dori sa gasesc o persoana sau m-ai multe care sa cunoasca legislatia in domeniu care sa ne poata directiona acolo unde trebuie.De exemplu de curind mi sa spus ca un copil cu handicap gradul 1 poate beneficia de transport gratuit la clinicile de recuperare din tara cu salvarea. Daca este posibil as vrea sa stiu ce acte sunt necesare si unde trebuie depuse.Eu cred ca m-ai sunt multe altele de care nu stim. Sau un controlor de bilete de la CFR ma amenintat ca pot fi amendat pentru scaunul cu rotile pe care l-am pus in compartiment.Este posibil asa ceva? Sotia mea este asistent personal al fetitei si primeste acel salar minim pe economie de la primarie.Nu ar trebui sa beneficieze de bani pe concediu? Nu stiu daca spun o prostie sau nu dar de 6 ani nu a primit nimic in plus din contra daca am intirziat 3 zile cu noul certificat de handicap ni sa taiat bani pe 1 luna.Astept raspunsuri si intrebari

#2
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 03 noiembrie 2007 - 21:42

Multe drepturi ar trebuie sa aiba. Mie imi palce cad se vorbeste pe la TV sau la diverse conferinte, congrese de drepturile persoanelor cu dizabilitati.
Cand faci dosarul si il depui la protectia copilului iti da si biletele de tren pt. cel bolnav dar si pt. insotitor. De salvare nu stiu.

Tot de acolo iti da si transport pe mijloale in comun. Eu de ex. nu am si nici copilul. Are gradul 1 dar nu are decat pe CFR.
Cu banii pe concediu..........eu primesc pe 12 luni, sau te referi la al 13 salariu????

Nici medicamente nu are mai mult decat un copil sanatos. Tot ce am nevoie scot bani din buzunar.

Asa ca...............te mananca caini in ro.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

#3
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 00:25

Paula, te-am mai deranjat odata, ma interesam pt o prietena al carei copil are SD. acum are o problema cu alocatia copilului. nu ar trebui sa fie 200 RON/luna pana la 3 ani? ca ea primeste doar 25 ron

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

#4
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 10:05

Nu, daca copilul are handicap obligatoriu are 48 roni alocatie. Mergi la Protectia copilului si vezi cum procedezi. De regula mergi sa scoti copilul de la cea normala, primesti o hartie ca nu mai primesti alocatie...si pe baza asta treci automat la cea dubla. Hartia o depui unde faci dosarul.






Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

#5
remusbarnea

remusbarnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 14:27

Paula am intrebat la primaria din HD despre acesti bani pt concediu si ni s-a spus ca nu se dau dar ca ne poate da un asistent care sa aiba aiba grija de fetita noastra pe perioada concediului ceea ce mi se pare o aberatie.Cine ar putea sa aiba grija de copii nostri m-ai bine decit noi? Despre al 13-lea salar nu stiu nimic.Se da asa ceva? In privinta biletelor gratuite pt mijloacele de transport am inteles ca mai nou poti sa optezi jumatate pt microbuze,maxi-taxi si jumatate pt cfr dar sunt anumite compani de transport auto care nu accepta aceste bilete si atunci esti nevoit sa platesti.Si atunci vin si intreb:daca platesc un servici de care in mod normal ar trebui sa beneficiez gratuit nu ar trebui ca acele bilete sa mi le deconteze casa de asigurari?

#6
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 16:42

Buna tuturor,
din cate stiu nu exista al 13-lea salariu,iar daca doresti CO tre depusa cerere si ti sa da(nu stiu exact) ce procent din salariu,in aceste conditii iti pun la dispozitie alt asistent pt copil pe perioda co.Asta e o tampenie.Eu sunt asistent personal pt copilul meu iar in Constanta se elibereaza abonamente gratuite pe mijloacele de transport in comun pe toate liniile .Despre salvare da tre ceruta ,stiu ca se depune o cerere in acest scop dar nu stiu exact unde.Si eu am avut probleme cu CFR-ul avea Bogdan 3 ani si-mi cereau bilet si pt el.Multa sanatate tuturor.

Gabi mami de Bodanel-Andrei(29.10.2002)[auto]

#7
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 18:06

Dar nu exista pe nicaieri o lista organizata cu drepturile copiilor cu handicap? sa stie tot omul la ce are dreptul si unde trebuie sa se adreseze. eu ma tot gandesc la prietena asta a mea, e de la tara, nu are de unde sa stie, acolo nu se grabeste nimeni sa-i zica: vezi ca ai dreptul si la asta. prin urmare nu primeste nimic in afara de alocatie, si asta mai mica decat ar trebui

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

#8
remusbarnea

remusbarnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 18:51

Tocmai de acea am facut acest apel pt ca nu stiu vreo institutie la care sa apelam nici macar cei care sunt la Protectia copilului sau cei din comisiilor de handicap care ne evalueaza copii an de an nu ne spun:uite domnule astea sunt drepturile ,facilitatile sau beneficiezi de bani respectivi dar trebuie sa mergi la stiu si eu ce institutie....Nu inteleg nici de ce la anumita clinici de recuperare nu platesti nimic iar la altele esti obligat sa platesti masa si cazarea cum e cazul clinici de la 1 Mai Felix.Ei nu fac parte din acelasi sistem sanitar?

#9
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 19:36

Pt persoanele cu dizabilitati a aparut legea 448 din 6.12.2006.Dar tot odata au fost date norme de aplicare care se contrazic intre ele si chiar legea.Din ce stiu pana acum drepturile copiilor sunt:
-alocatie dubla indiferent de gradul de handicap la care se aduga la gradul grav min 80lei(gratuitatea pt tv si telefon) care vin pe acelasi fluturas cu banii de alocatie.Am spus min pt ca stiu ca se da si mai mult pana la cca 150 lei fct de veniturile familiei.
-gratuitate pe mijloacelele de transport in comun(pe toate liniile sau doar pe cate una fct de administratia locala):
-gratuitate pe CFR sau pt autobuzele interjudetene in limita a 12 calatorii.
Asta din ceea ce primeste al meu asa mai sunt si dreptul la gradi normale,dreptul la orteze,corsaje,ghete ortopedice...de la cas judetene.
La Ct se mai acorda de 6 ori pe ani pachete cu:1kg faina,1kg zahar,1kg orez,1l ulei,o pasare de cca 1,5-2kg iar in preajma sarbatorilor se mai aduga cozonaci,oua.
O sa incerc sa gasesc legea si sa o postez.

Gabi mami de Bogdanel-Andrei(29.10.2002)[auto]

#10
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 20:26

hai ca am gasit-o eu: http://www.anvr.ro/l...e/legea_448.php


[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -