Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

deschidere col - simptome


27 raspunsuri la acest subiect

#1
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 11:47

Intrebare pentru gravidele carora li s-a deschis colul cand le era lumea mai draga: care sunt simptomele care preced aceasta deschidere?
Eu sunt gravida in 21 de saptamani si la ultima eco (adica saptamana trecuta) mi s-a spus ca al meu col e inchis si ca are o lungime de 38 de mm. Sper ca e ok lungimea, nu?
De vreo 2 saptamani tot am contractii pe care le calmez cu No-Spa. Am citit ca aceste contractii sunt normale, insa ma tot gandesc daca nu cumva imi provoaca si vreo deschidere a colului. Acuma, oricat de paranoica ash fi, parca nu-mi vine sa ma duc saptamanal la doctor sa-mi verific colul, de aceea vreau sa stiu care ar fi simptomele care ar fi cazul sa ma ingrijoreze, ca sa pot lua masuri din timp.
E posibila o deschidere a colulului asha, tam-nesam, acum ca am trecut de jumatatea sarcinii?

Multzam anticipat,
Lordra[gravi]21+

#2
miflore

miflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 12:19

Lordra, nu trebuie sa te ingrijorezi dar e bine sa-l verifici la fiecare control, fie prin ecografie, fie pe masa, fiecare doctor cu tehnica lui (ma refer o data la 3-4 saptamani); aceeasi problema am avut-o si eu, doar ca mie cand m-am dus la eco morfologica (pe la 20 de saptamani), doctorul mi-a zis ca am colul deschis si anume OI deschis (orificiul intern) dar destul de putin, 14mm si canal dehliscent de 11mm, lungime 42mm; noroc ca era lung, pt. ca daca e si scurt si deschis de obicei se recomanda stat la pat (inca o problema importanta este consistenta colului); bineinteles c-am intrat in panica si m-am dus la ginecologul meu care m-a pus pe masa si mi-a zis ca am 56mm lungime si col inchis! (si m-am dus a doua zi, nu cred ca avea timp sa se inchida); cica daca stai linistita in pat e posibil sa se si inchida si sa se si lungeasca; si uite-asa, am incercat sa trec peste chestia asta (nu prea am reusit, ma gandeam non-stop)si la fiecare control ceream in mod expres sa mi se verifice colul; acum in ultima vreme cica e intredeschis si s-a scurtat mult, la 24mm; dar nu mi s-a interzis mersul la servici si sunt in saptamana 31! Ideea e ca nu se simte nimic la deschiderea colului, cel putin eu n-am simtit, nici cand mi-a zis doctorul ca e deschis nici la intredeschis; in saptamana mica se face cerclaj dar dupa 20 de saptamani nu se mai practica; asa ca stai cuminte ca n-ai motive de panica; colul tau e inchis si are lungimea buna! Eu contractii am din saptamana 20-22, in ultima vreme chiar dese si intr-adevar astea nu sunt prea bune ca scurteaza colul; dar nu te gandi ca au un efect chiar atat de mare, trec saptamanile si deodata te trezesti prin 30-35! Iti doresc sarcina usoara in continuare si un bb sanatos si frumos si cuminte!
[pup]
Mihaela 30++

#3
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 12:33

Mihaela, multzam tare mult de raspuns. Asta incerc si eu, sa stau linistita si sa nu dau in paranoia aiurea. Daca sunt suficiente controalele/ecografiile de fiecare luna, atunci stau calma. Tot il depistez eu daca are curajul sa se deschida fara sa-i dau eu voie.[box]. Deocamdata ma bazez pe verdictul de la eco morfologica: inchis si suficient de lung, asha ca incerc sa stau calma, in ciuda contractiilor zilnice care ma scot din sarite.
Abia astept sa treaca si restul timpului si sa nasc odata, sa scap de stresul sarcinii.

Bafta multa si nashtere fluierânda + bebe frumos [pup]

#4
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 12:44

Lordra,
eu am colul scurt, asa mi-a zis dr, si m-a trimis si la eco. Aseara am facut eco, mi-a zis ca am colul de 37 mm si ca e prea scurt, asa ca trebuie sa am grija sa nu fac efort si cand stau pe scaun sa stau mai rezemata de spatar, pe spate. Colul scurt poate duce la pierderea sarcinii, dar daca esti atenta acest lucru nu prea se intampla. Vorbeste cu dr. tau si intreaba-l ce poti sa faci. Eu nu am contractii, e posibil ca asa sa fie colul meu.
Sanatate multa si ai grija de bebe.
Anda si matzul subacvatic 16+

toujours optimiste
http://tickers.Ticke...k/0200/preg.png

#5
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 13:30

Pisoi, nici ginecologul, nici ecografistul Iosup nu mi-au spus ca ar fi in neregula lungimea colului meu. Din cate stiu eu un col scurt are sub 30 de mm. 38 al meu, sau 37 al tau mi se par rezonabil de lungi. Si ecografistul ti-a zis despre col ca este prea scurt?

Chiar asha: care e lungimea ideala a colului? Astept pareri.


#6
mamini

mamini

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 13:47

al meu la 20 de sapt avea 30mm si era inchis si nu mi s-a recomandat sa fac nimic.mi s-a spus ca e ok.si nu am luat nici un fel de medicament, la 34-35 de sapt era 25mm si inchis si mi-au spus ca ne vedem data viitoare la 39 de sapt!!!ca fiind prima sarcina, e putin probabil sa se intimple ceva mai devreme. miine intru in sapt 38...so far, au avut dreptate.
M

#7
Tonnia

Tonnia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 829 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 13:53

Si eu stiu la fel, ca peste 3 cm e OK. Mie pe la 15-16 sapt mi s-a spus la eco ca il am de 2,4 cm, am stat ceva in pat, nu tot timpul, dupa 2 sapt il aveam 3,8-3,9. Poate au gresit ei la masuratoare sau, daca nu, inseamna ca se poate lungi cu repaus. Cand mi-au spus ca il am scurt aveam intr-adevar un fel de greutate/presiune foarte joasa.

Antonia

#8
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 17:12

De cand vreau si eu sa intreb asta; adica..daca sunt simptome la deschiderea colului.
In primul rand sa va intreb, daca medicul nu-mi face si control pe masa ci numai ecografie, se vede daca colul este ok (inchis, lung..)??
In al doilea rand, uneori, cand bebe se misca foarte jos, de prin saptamana 22 (acum am 27) simt pur si simplu ca o deschidere, ca o dilatare jos, ca si cum ar " prinde " aer, daca ma intelegeti..; ce este asta ??

#9
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 27 iulie 2005 - 19:55

Eu am avbut contractii dureroase si cand am ajuns la dr a constatat la tatctul vaginal ca orificiul exterior era deschis. Am facut cerclaj si pana la urma a fost ok.

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

#10
utocatalina

utocatalina
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 iulie 2005 - 09:00

38 de mm are si colul meu..Iosup a zis ca este ok...nu cred ca este un col scurt!



Cafeluta draguta[gravi]

Bianca[copil]15+



Sa nu depunem armele si vom reusi!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -