Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Profesorul de matematica

matematica profesor scoala educatie

17 raspunsuri la acest subiect

#11
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 12:26

ingrid mai sunt si din categoria "nu ma lasa sa te las"  [ascuns]

 

Admin ai descris perfect in ultimul paragraf Profesorul! 



#12
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 27 noiembrie 2017 - 14:15

Eu am avut 2 profesori de mate pe care i-am iubit (unul in generala si unul in liceu- din cauza lor am iubit matematica, mergeam la olimpiade, am luat 10 la admitere la facultate..vroiam sa ma fac profa de mate), plus proful de muzica din generala....nu am avut profesori gen babau si nici lasa-ma sa te las...am terminat Lazarul in Bucuresti, iar generala am facut-o la Creanga.


Editat de Ella73, 27 noiembrie 2017 - 14:16 .


#13
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 noiembrie 2017 - 04:45

Si eu am avut un profesor de mate deosebit. Nu excelam dar el lucra cu toti nu doar cu varfurile. Pentru orice exercitiu bine facut iti punea un zece imediat! Cataloagele lui erau pline de zece...zeci de zece avea aproape fiecare.Lucram la mate de dragul lui. Nu intamplator, cand s a transferat la alt liceu, jumatate din clasa noastra,, unde era diriginte, l a urmat. Ne am transferat dupa el, in mijloc de an scolar cl. a 7 a.

De la el am invatat importanta incurajarii, a abordarii pozitive, prin recompensa. Incerc sa aplic asta, nu mi iese intotdeauna dar incerc. Mi a fost model in meseria de profesor.



#14
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 noiembrie 2017 - 17:27

Mama ...a profesat 40 de ani, a fost foarte respectata, foarte serioasa, destul de dura, a fost un nume in scoala aceea si acum 2 ani, s-a format acolo un laborator de matematica care ii poarta numele ...asta in conditiile in care a iesit la pensie de 10 ani.

Bine, e o scoala oarecare din Colentina, deci nu cine stie ce institutie, dar a fost o recunoastere pentru mama, o fata din Piatra Neamt, ajunsa in Bucuresti cu reticenta, numai ca sa-si urmeze sotul.

 

Ah, inainte de Bucuresti, a profesat in Humulesti, satul lui Creanga, si si acolo are poza si numele in nu stiu ce album de istorie.

 

A scos generatii de copii si acum este in contact cu ei, le mediteaza copiii. Are 75 de ani si este cautata pentru tutoring in conditiile in care, ea personal, e destul de speriata in a da meditatii ...e speriata pentru ca pune standarde foarte ridicate pe ra insasi, nu face meditatii decat individual, da examene de admitere cot la cot cu copiii ei, se duce personal la licee sa afle rezultatele. Si cum sa nu iti creasca inima cand iti intra la liceul militar, cu nota 9.67 la matematica, un copil venit din Italia, pe care l-a luat in clasa a 6 a, cand nici nu stia bine romaneste ???

 

Este un om care are carisma, si-a iubit meseria si profesional a lasat aprente pe unde a fost. Sunt foarte mandra de mama mea, foarte mandra ...se simte, nu ?



#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 noiembrie 2017 - 18:42

:) se simte și e foarte frumos, mă bucur! 

 



#16
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 29 noiembrie 2017 - 04:09

 Sunt foarte mandra de mama mea, foarte mandra ...se simte, nu ?

 

Buflea, big hug



#17
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 29 noiembrie 2017 - 13:31

Profesoara de geografie din scoala generala si cea din liceu, cu care am batut Bucegii in lung si lat, si invatatoarea mea din clasele 1-2, datorita ei iubesc cartile! Lor le datorez meseria mea si pasiunea pentru geografie!

N-am avut profesori de care sa-mi fie frica, nu ne-a batut nimeni, si-au facut treaba corect, unii cu mai multa pasiune, altii mai putina, dar corect!

Ah, si o mentiune speciala pentru profu de Istoria religiilor, din liceu!



#18
iri_nuca

iri_nuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 21 decembrie 2017 - 22:32

Eu imi aduc aminte cu drag de profesoara de istorie din liceu (care ne-a facut pe toti sa iubim materia asta desi eram la liceu de mate-fizica) iar in facultate Mihaela Ceausescu - da, acea doamna- ne tinea captivati si nemiscati la cursurile de civilizatie rusa pe care le tinea cu amfiteatrul plin si de studenti de la alte facultati.





Etichetat si cu matematica, profesor, scoala, educatie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -