Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Profesorul de matematica

matematica profesor scoala educatie

17 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 20:02

Azi, fiul meu liceam mi-a spus ca profesorul cel mai drag lui, cel care l-a inspirat cel mai mult, l-a facut sa se autodepasaasca si l-a facut sa gandeasca rational - este profesorul de matematica.

 

Profesorul de matematica in cauza, este un profesor pensionat de la Cambridge- care s-a hotarat ca vrea sa isi petreaca anii de pensie pe malul Mediteranei - tot predand matematica.

 

Profesorul in cauza este cel mai simpatizat profesor de copiii din scoala - dar si cel mai batram profesor din scoala. Intotdeauna imbracat cu un costum alb - cu o esarfa colorata la buzunarul mic - a stiut sa ii faca pe elevii lui sa iubeasca matematica. Profesorul acesta nu preda decat la clasa cea mai buna anului iar rezultatele lui sunt fabuloare. Toti elevii lui iau note mari de tot la exemanele de matematica. 

La ore face glume, le pune muzica clasica, face intentionat greseli la tabla si arunca cu cartile prin casa cand cineva raspunde gresit ...

 

Baiatul meu imi spunea azi - dintre toti profesorii care m-au format - profu de mate este pe locul 1. Il ador.

 

M-am gandit apoi la profesorul meu matematica din liceu despre care am cea mai sumbre amintiri. Si care nu a reusit sa imi provoace decat frica. Care nu a acordat niciodata respect elevilor....Care a instituit teroare in clasa - care ne batea...In nici un caz nu m-a inspirat,.

 

- as vrea sa va intreb  - pe voi, dragi parinti - cum vedeti influenta profesorului de matematica asupra educatiei copilului vostru.



#2
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 21:38

De ce doar a profesorului de matematica ? Un profesor îndrăgit poate face plăcută școala in general, nu doar materia lui. 

Eu am avut 2 profesori dragi / mentori. Profesorul de geografie din școală generala si cel de filosofie in liceu. 

 



#3
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 22:54

fiica-mea pana la varsta ei de 10 ani ii iubeste pe toti profesorii ei care s-au schimbat in fiecare an.  asta inseamna sa fii profesor , sa iti alegi profesia dupa ceea ce poti oferi nu dupa ceea ce poti primi.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 00:06

Eu nu am avut niciun profesor care să mă impresioneze in mod pozitiv, din păcate îi țin minte pe cei doi care au băgat groază în mine, cel de matematica din 5-8 din cauza căruia am avut coșmaruri, și cea de romana din liceu ale cărei cuvinte de genul "ești o proasta" îmi răsună și astăzi în urechi..,.

Păcat, mi-ar fi plăcut să cunosc un model adevărat!



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 00:07

Nici în facultate nu am avut parte....

Poate sunt eu pretențioasă :))

 



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 00:09

Au mai fost, corect, și profesori drăguți, chiar zilele trecute am amintit-o pe cea de latina care ne ducea la teatru, dar era o materie atât de neinteresanta încât nu prea dădeam pe la orele ei .

 



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 00:13

Mi-am mai amintit nașpa : profa de chimie care a ținut să ne precizeze din prima ora că ea e importanta in județ :)), proful de franceza care făcea glume proaste, diriginta care prefera pe fata elevii cu părinți cu bani, proful de sport care nu dădea pe la ore ...

Numai modele bune de urmat !



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 10:03

eu am avut mai multi profesori care mi-au placut si m-au determinat sa invat cu placere materia pe care o predau ei : in scoala generala - profesoara de limba romana si cea de engleza, in liceu - profesoara de engleza, cea de limba romana (care mi-a fost si diriginta in treapta I; desi era o femeie tare uratica, era atat de inteligenta, blanda, placuta, si avea cele mai frumoase maini pe care le-am vazut eu vreodata, zici ca erau de statuie); tot in liceu - profu' de fizica, profa' de educatie tehnologica (o materia absolut plictisitoare, dar profa era o tipa atat de haioasa, de plina de viata, si arata si foarte bine).

anda, ai avut-o cumva pe olga petrescu la chimie ? si eu, in treapta I...



#9
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 12:15

mai rar in ziua de azi profesori care sa fie model si sa ambitioneze copiii....se merge pe principiul lasa-ma sa te las....



#10
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 09:34

Gandind retrospctiv, nu imi aduc aminte de un profesor anume. Nu imi amintesc de sentimentul: abia astept sa inceapa ora cu X. Si nu imi aduc aminte de profesori care m-au inspirat, care m-au facut sa imi aleg cariera. Asta nu inseamna ca nu am avut parte de profesori buni. Nu ma plang!

 

Viata mi-a dat sansa sa devin eu insumi profesor, la o varsta foarte frageda: 20 de ani. Am predat 2 ani de zile cursuri de IT la o scoala particulara din Bucuresti. Aveam ca elevi de la copii de liceu pana la adulti, si chiar 2-3 pensionari. Predam cu pasiune si fiecare lectie o pregateam foarte atent. Eram mereu alert la ce se intampla in clasa, cum reactioneaza elevii, eram atent sa fie o lectie placuta, sa nu ii plictisesc. O faceam cu mare pasiune! Pasiunea tipica varstei. Ulterior am mai avut ocazia sa tin cursuri dar pe perioade scurte, cursuri de specialitate cu adulti. 

 

Cu exceptia facultatii cand ma bucuram la fiecare banut in plus nu am predat niciodata pentru bani. Sunt constient ca daca trebuie sa traiesti din meseria de profesor lucrurile se complica. Daca activezi ani si ani in scoli fara infrastructura corespunzatoare entuziasmul dispare, si o data cu el, harul si puterea inspirationala pe care o ai ca profesor. 

 

Concluzionez insa intr-un mod pozitiv: un profesor adevarat isi face meseria din pasiune, indiferent de ce obstacole intampina. Isi culege energia din rezultatele elevilor, din bucuriile mici cand ei se autodepasesc, din puterea pe care o ai ca profesor sa-i inspiri si  sa-i "modelezi" pentru un viitor mai bun.

 

Iata si un film pe care vi-l recomand





Etichetat si cu matematica, profesor, scoala, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -