Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Consultare publica privind regimul temelor pentru acasa


82 raspunsuri la acest subiect

#71
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 14:46

pai o ora ii ia copilului tau doar sa copieze enuntul problemelor si sa faca acea compunere....

 

cred ca mai mult de o ora, compunerea aia mai trebuie si gandita, nu doar arunci cuvinte pe foaie, trebuie sa sune frumos, cursiv.

 

da, a exagerat din nou, din pacate.

 

el si scrie dezordonat, oricat ma tin de capul lui, va umple peste 10 pagini de scris numai la matematica.



#72
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 22:22

as avea multe de spus despre teme. chestia e ca teme ca in Romania aici nu se da. nu mai stiu unde la ce subiect parca in urma cu in an scria cineva ce teme se da in clasa 2-a...and I-am dat lui fi-miu sa citeasca a ramas blocat...el nu are asa ceva nici in clasa 8-a.

 

imi pare rau ca astia mici sunt stresati de la aceasta virsta cand ar trebui de apt sa invete de placere.



#73
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 22:23

dar aici la sccoala noastra e alta prostie...in clasele 1-5 nimerea la citeo doamna care dadea ceva teme (15 min pe zi), alt an la o doamna care nu dadea teme de loc...si tot asa.

chiar si in clasa 6 doamnele din anul ala spunea ca ele nu cred in teme...si tot anul a aburit-o.

noroc ca eu in absolut in fiecare an, din clasa 1 il puneam sa lucreze acasa extra.

tot in clasa 6 cand I-am cerut la doamna de mate sa ii dea totusi ceva teme , a zis ca nu-I da decit daca ii cere EL...de parca e care va prost sa se duca la porfesoara sa ceara teme.

iar in clasa 7 s-a schimbat foaia ca la fiecare materie a avut teme...si chiar il intrebam ce ar fi facut daca ar fi aburit-o 6 ani dde zile sa nu faca extra cum s-at fi obisnuit dintr-o data la in volum mare de teme la fiecar ematerie.

 

si acum in clasa 8-a nu are pe fiecare zi teme, dar sunt zile (1-2 ori pe sapt) cand lucreaza cite 3 ore...

 

parerea mea e ca temele sunt neccesare, dar in functie de copil, de virsta. in clasale primare nu cred ca in copil se poate concentra mai mult de 1 ora...cu pauza la fiecare 15 min.

si nu cred ca sunt neccesare teme la orice materie...

in claseele 1-4 eu as da numai la matematica unde conceptele trebuiesc aprofundate prin repetie...iar la limba (roman/ engelza) compuneri saptamanl de facut si ceva gramatica....dar alternative o zi una in  alta zi alta materie si nu ai mult de 1 ora.

 

din clase 5-8 se poate adauga dar nu mai mult de 2 ore, si nu pe fiecare zi. si fara teme obligatorii in weekend sau vacanta.



#74
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 12:07

Cu temele de vacanta, nici eu nu sunt de acord. Vacanta e vacanta.

Vorbesc de vacantele mici, de 1-2 saptamani, unele mai includ si sarbatori, care se petrec in familie...

Sunt de acord cu ceva teme/lucru suplimentar sau cum vreti sa ii spuneti, in vacanta de vara, insa volum mic, doar asa, sa mentii un pic ritmul, sa-ti iti reamintesti, asa ca de antremanemt... cam ca la sport - antrenament usor, avand in vedere ca la noi sunt 2 luni si jumatate. 



#75
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 22:14

A mea are in programa saptamana asta " The Raven" de Edgar Allan Poe Vi se pare complicata ? eu am citit-o de cateva ori pana sa " prind " toate expresiile poetice si simbolismul .

 

Mie mi se pare grea. 

Alex a trebuit sa prezinte la școală o poezie despre toamna. 

I-am dat Eminescu, dar in toate poeziile lui aparea ori amor-ul ori sunt morminte  [batcap] asa ca am trecut direct la Bacovia. A găsit una care i-a plăcut, a si invatat-o pe de rost ( nu era obligatoriu ) dar învățătoarea a spus ca este ptr clasa lX.

Așa si poezia voastră, cam avansata. 



#76
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 22:17

am primit 11 exercitii si probleme, fiecare cu subpuncte, de azi pe maine. nu e permis sa scriem doar nr., pag. si rezolvarea, cerinta trebuia copiata integral. si o compunere de 10 randuri la romana. mi se pare mult.

 

Alex a primit tema 2 probleme la mate de azi ptr mâine. Mie mi se par prea puține.  [ups]

 



#77
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 22:49

Alex a primit tema 2 probleme la mate de azi ptr mâine. Mie mi se par prea puține.  [ups]

 

noi nu am terminat tema aceea. am intrebat o prietena si colega de clasa cat a lucrat doar la matematica. peste 2 h.



#78
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 07:16

Da, asta mi se pare abordarea corecta: face cat poate. Dar, trebuie neaparat discutat cu invatatoarea cantitatea temelor. 

Noi ne-am plans invatatoarei, privitor la temele prea putine, si ea ne-a spus ca nu are voie sa ne dea mai multe, dar fiecare copil poate lucra din manual / oricare culegere cat vrea suplimentar si ea le corecteaza. Sunt care fac si sunt care nu fac. Alex a mea face in salturi, sapt asta n-a facut nimic suplimentar.  [fri]  



#79
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 08:25

Dana, de ce considerati ca sunt prea putine teme? Aveti impresia ca nu sunt intelese notiunile?

 

Intr-adevar, la matematica e necesar un plus de atentie pe intelegerea si consolidarea notiunilor de baza. Mai ales ca sunt in programa chestii care altadata se predau la varste mai mari, invatatorii se straduiesc sa le explice dar nu stiu intotdeauna metoda cea mai potrivita.

 

La momentul respectiv (clasele a II-a - a IV-a), desi copilul intelegea fara probleme din clasa algoritmul de rezolvare la majoritatea tipurilor de exercitii, au fost cazuri cand am simtim nevoia sa reluam explicarea logica a notiunii respective si ne foloseam de exemole din tema pt chestia asta. Iar atunci cand au trecut la probleme cu rationamente mai complexe (si, din pacate, enunturi alambicate), ne-am dat seama ca ajuta sa lucreze cat mai variat. Evident cu masura, nu cantitatea e cea care conteaza. Si la noi obisnuia invatatoarea sa imparta tema in 2 (obligatoriu si suplimentar) insa preciza ea cand le recomanda sa lucreze suplimentar (probabil in functie de ceea ce observa in clasa)


Editat de Adriana mica, 16 noiembrie 2017 - 08:45 .


#80
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 09:35

Dana, de ce considerati ca sunt prea putine teme? Aveti impresia ca nu sunt intelese notiunile?

 

Intr-adevar, la matematica e necesar un plus de atentie pe intelegerea si consolidarea notiunilor de baza. Mai ales ca sunt in programa chestii care altadata se predau la varste mai mari, invatatorii se straduiesc sa le explice dar nu stiu intotdeauna metoda cea mai potrivita.

 

La momentul respectiv (clasele a II-a - a IV-a), desi copilul intelegea fara probleme din clasa algoritmul de rezolvare la majoritatea tipurilor de exercitii, au fost cazuri cand am simtim nevoia sa reluam explicarea logica a notiunii respective si ne foloseam de exemole din tema pt chestia asta. Iar atunci cand au trecut la probleme cu rationamente mai complexe (si, din pacate, enunturi alambicate), ne-am dat seama ca ajuta sa lucreze cat mai variat. Evident cu masura, nu cantitatea e cea care conteaza. Si la noi obisnuia invatatoarea sa imparta tema in 2 (obligatoriu si suplimentar) insa preciza ea cand le recomanda sa lucreze suplimentar (probabil in functie de ceea ce observa in clasa)

 

Nu, deloc. Ptr ca nu sunt suficient de stimulative, cel putin Alex vine cu tema de la scoala facuta in pauza la scoala.  [fal] Ti-ai facut tema la mate? Da, am facut-o in pauza de dupa ora[batcap]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -