Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Consultare publica privind regimul temelor pentru acasa


82 raspunsuri la acest subiect

#61
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 14:06

In orice caz, chiar si asa nu se compara cu nivelul de teme din Romania.

 

 

dupa cum vedem, nivelul temelor e diferit in Romania de la o scoala la alta.



#62
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 14:08

dupa cum vedem, nivelul temelor e diferit in Romania de la o scoala la alta.

si dupa cum se vede si in Suedia e la fel... [pk]



#63
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 14:08

observ ca scrie "try reading some of these books" ;)

dar sunt si foarte amestecate. nu stiu cat poti intelege la 11 ani din "ferma animalelor". poate doar pe deasupra, ca apoi sa o aprofundezi.

imi place pe de alta parte ca e destul de multa literatura recenta pentru adolescenti

 

 

Try , da , asta e dulcele grai englezesc , intelesuri ascunse in cuvinte cheie , nu impuse.

Nu sunt prea amestecate , le-au structurat pe categorii . Ferma animalelor e nimic pe langa trilogii. 

Eu nu ma asteptam sa aiba atat de multe teme . 

 

Mie imi place ce spune Mihaela-s . Sunt lucruri care valoreaza mult mai mult decat temele, de ex . calatoriile , vizite , spectacole , viata de acasa , etc . Daca in afara scolii copilul e fericit face fata si fara teme.



#64
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 14:15

Cum doresti....sigur ca iti dau voie,de ce sa-ti stric eu zen-ul? [:)]

Zenul meu nu sta in ce spui sau nu spui tu.

Ceea ce voiam eu sa subliniez este ca te-ai aruncat singura in jocul asta. Am multi prieteni in Romania care au procedat la fel, au ales performanta si implicit metodele de predare ale dascalilor respectivi.



#65
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 14:48

Al meu a avut teme de prin anul 5-6 mai serioase, inclusiv teme pe vacante, insa nici pe departe la nivelul cantitatii din Romania. Insa erau obligatorii. Nu a avut niciodata lista cu carti de citit. DIn anul 11 temele sint nu numai foarte multe, sint si foarte grele si complexe. 

 

Si aici sint scoli cu putine teme, sau nu sint obligatorii, insa la sfirsit tot copilul are de pierdut, caci in anii mari nu mai fac fata, multi abandoneaza dupa anul 11 si apoi incep sa se plinga ca nu pot gasi un job acatarii. Se apuca apoi si fac tot felul de calificari, etc. dar nu mai bine le faci toate la timpul lor? Pentru ca competitia pe piata muncii e acerba si un job bun il obtii mai cu seama daca ai degree. Nu zic ca toti trebuie sa aiba degree, din contra, dar un job BINE platit asa se obtine. Nu mai e ca acu 20-30 de ani cind si cu 10 clase puteai ajunge la posturi mult rivnite. 

 

Sint si scoli profesionale foarte bune, dar si de astea trebuie sa te tii, sa iti faci lucrarile, proiectele, multe activitati in afara scolii, nu e usor sa ternimi nici o scoala de asta. 



#66
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 19:50

A, am inteles . Credeam ca ii impart mai de mici asa ca in Germania dar abia la liceu dupa a 9a deci se impart si acolo. Asta ma ganeam ca probabil la liceele ce au acces direct la universitate vor lucra cu totul altfel edcat la cele cu posibilitate de completare. Si pentru a intra la primele sau la celelalte crezi ca nu are importanta ceea ce au lucrat extra acasa? Adica totusi vad ca intr-a noua cumva ii selecteaza . Oare daca exista copii ce lucreaza acasa inca din clasele mici la un nivel normal spun nu 10 ore pe zi nu au ei mai multe sanse a fi intre cei selectati pentru licee cu acces direct si in Suedia?

 

Pai sunt Selectați după calificative. Din ce văd la copila mea, calificativele au crescut la matematica chiar dacă nu lucrează acasa in plus. Și profesorul e exigent. E posibil ca copiii sa fie odihniți Pt ca au timp in fiecare zi sa se recreeze. Nu știu. Dar ea a crescut la calificative la mai toate materiile. 

 

In clasele mai mici primeau o tema pe săptămâna, era cu de toate. Și matematica și logica și cunoștințe despre natura, combinat. Dar nu teme cum știm noi din Ro, niciodată. 

 



#67
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 19:52

Miha, desi sunt mereu de acord cu tine, la noi nu e asa :)))) Copiii mei au lectii acasa la toate materiile, Mate, limbi straine, istorie, fizica, chimie, suedeza. La "utveckling samtal" s-a discutat mult despre teoria studiului, despre responzabilizare, despre metode de invatat acasa.. In orice caz, chiar si asa nu se compara cu nivelul de teme din Romania.

 

Stiu, ca doar la tine ma gândeam când spuneam ca nu e la fel peste tot :)). 



#68
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 13:16

am primit 11 exercitii si probleme, fiecare cu subpuncte, de azi pe maine. nu e permis sa scriem doar nr., pag. si rezolvarea, cerinta trebuia copiata integral.

 

si o compunere de 10 randuri la romana.

 

mi se pare mult.



#69
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 13:33

nu e mult, e foarte mult.

exista o ordonanta sau cum i-o zice, in care este specificat clar faptul ca temele pentru acasa pentru elevii din ciclul primar nu trebuie sa depaseasca o ora. pai o ora ii ia copilului tau doar sa copieze enuntul problemelor si sa faca acea compunere....

ar trebui sa atragi atentia invatatoarei asupra acestui aspect si, daca nu gasesti intelegere, escaladeaza la conducerea scolii, la comitetul de parinti sau la inspectoratul scolar.

http://www.tribuna.r...ziu-121613.html



#70
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 13:57

A mea are in programa saptamana asta " The Raven" de Edgar Allan Poe 

Vi se pare complicata ?  eu am citit-o de cateva ori pana sa " prind " toate expresiile poetice si simbolismul .




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -