Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Decontare abonamente servicii


3 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 13:20

Buna ziua!

 

Am intrebat in stanga si in dreapta si nu reusesc sa inteleg un lucru: 

Am descoperit in OUG 3/2017, la art. 8 modificarea plafonului de decontare a serviciilor medicale furnizate sub forma de abonament, de la 250 euro la 400 euro (art. 78 din Codul Fiscal).

 

Ideea este, pentru a putea realiza acest lucru, este necesar ca firma mea sa aiba abonamente corporate in care sa fiu si eu prinsa? Ori pot eu sa imi fac abonament medical la o anumita clinica ce ofera astfel de pachete, si sa merg cu factura lunar pentru decontare?

 

Ideea mea este: Cum functioneaza propriu zis acest articol de lege?

 

Multumesc din suflet!



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 14:02

http://economie.hotn...ut-2500-lei.htm

http://www.capital.r...de-euro-an.html

 



#3
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 14:04

Eu la articolul 78 nu văd că firma îți decontează serviciile medicale de tip abonament. Ci că firma îți va calcula impozit pe venit pe o bază de calcul din care scade serviciile medicale de tip abonament pe care le suporți tu, ca angajat. Deci e ca o deducere suplimentară, pe care nu plătești impozit pe venit. Dar decontarea o suporți tu.

 

(1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează și se reține la sursă de către plătitorii de venituri.

(2) Impozitul lunar prevăzut la alin. (1) se determină astfel:

a) la locul unde se află funcția de bază, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinată ca diferență între venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contribuțiilor sociale obligatorii aferente unei luni, datorate potrivit legii în România sau în conformitate cu instrumentele juridice internaționale la care România este parte, precum și, după caz, a contribuției individuale la bugetul de stat datorată potrivit legii, și următoarele:

(i) deducerea personală acordată pentru luna respectivă;

(ii) cotizația sindicală plătită în luna respectivă;

(iii) contribuțiile la fondurile de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006, cu modificările și completările ulterioare, și cele la scheme de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, administrate de către entități autorizate stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, suportate de angajați, astfel încât la nivelul anului să nu se depășească echivalentul în lei al sumei de 400 euro;

(iv) primele de asigurare voluntară de sănătate, precum și serviciile medicale furnizate sub formă de abonament, definite conform Legii nr. 95/2006, republicată, cu modificările și completările ulterioare, suportate de angajați, astfel încât la nivelul anului să nu se depășească echivalentul în lei al sumei de 400 euro. Contractul de asigurare, respectiv abonamentul vizează servicii medicale furnizate angajatului și/sau oricărei persoane aflate în întreținerea sa, așa cum este definită la art. 77 alin. (3);



#4
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 14:07

Văd că și articolele puse de Corina spun la fel, impozitul pe venit pe care îl vei plăti tu va fi mai mic, baza de calcul fiind diminuată cu aceste servicii medicale pe care le suporți tu din buzunar (deducerea nu poate fi mai mare de echivalentul a 400 de euro anual).




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -