Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatia "sexuala" la balul bobocilor la un liceu din Cluj


91 raspunsuri la acest subiect

#61
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 octombrie 2017 - 22:50

Madanic, nici mie nu imi spuneau in fata ca-s o ciudata  [:)] . Aparent erau ok cu mine, pe fata vorbeam lucruri normale. Dar stii cum e, barfele circula, si uneori iti mai ajung pe la urechi diverse vorbe...

 

Mai intrebi de unde se stie statusul fetei respective.... la mine scria pe frunte  [:-)))]  [:-)))]Se prindeau toti...  sau presupuneau. De unde? Se vedea ca sunt stangace in unele gesturi, ca nu marsez la anumite invitatii.... Cineva mi-a zis e fata "se vede ca esti neexperimentata".

 

In fine, pentru mine toate lucrurile astea au trecut. Atunci ma afectau, nu-mi gaseam locul, ma simteam intr-o lume straina mie... acum sunt impacata cu alegerile mele, si privind cu ochii de acum, de la varsta pe care o am acum, consider ca am facut foarte bine la vremea respectiva si nu m-am aventurat pe niste zone nesigure...

Dar ma sperie putin presiunea asta dpdv sexual care se pune pe tineri, ma refer la nivel de anturaj... daca nu esti ca majoritatea, atunci esti izolat.

Sunt speriata, am fete, acum sunt mici... dar timpul trece repede.... Vorbesc cu ele, adecvat varstei bineinteles... insa, experienta mea in relatii sentimentale si gestionat relatii este aproape 0.... nu stiu ce sa le invat, din proprie experienta. Nu am stiut ce e aia relatie in liceu, nu am stiut ce e aia relatie in facultate.... Tarziu, viata mea s-a asezat din punctul asta de vedere  [:)]



#62
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 00:28

Este unul din aspecte, asta cu bully-ingul. Cand eram eu eleva de liceu, nu prea erau la moda "chestiile" astea sexuale... nici real, nici imitatie (sau cel putin nu unde am invatat eu, poate se purta moda asta pe la alte licee).. Dar acum, se pune mare pret pe inceperea vietii sexuale la fete cat mai devreme. Doamne fereste sa mai fie vreo fata "fata mare" pe la 18-19 ani, ca este considerata de ceilalti o ciudata. Asta e bullingul din ziua de azi la tineri, din pacate (unul din ele). Eu insami am fost in urma la acest aspect (la o varsta mai mare decat cea scrisa de mine mai sus, ca deh, era pragul mai ridicat)... si hai sa zicem, nu eram neaparat "bulling" ce ceilalati... dar in orice caz eram considerata o ciudata, o salbatica, o proasta, o inapoiata.... toate astea pentru ca nu erau disponibila asa pe banda rulanta, nu acceptam tot felul de chestii de la prima intalnire (daca Doamne fereste, era vreunul neinspirat sa se vada cu mine [:-)))] ). Si da, recunosc ca sunt foarte suparata pe tipul asta de societate din vremurile actuale, in care sexul si relatiile sexuale sunt pe loc fruntas, cand vad sexualizarea asta precoce in randul persoanelor tinere... Dar, na, , asta sunt eu, cam inapoiata, nu tin deloc pasul cu vremurile actuale.... La TV, sa nu mai spun cum a involuat totul... ma rog, nu prea ma mai uit.... dar subiectele fierbinti sunt ce silicoane si-a mai pus nu stiu cine, cat de sexy e nu stiu care, cine a fost surprins in ipoztase incendiare cu cine si tot asa... Plus tipul ala de glume fara perdea de pe la emisiuni. Cate emisiuni de cultura generala erau in anii '90? Cred ca una pe fiecare post. Cate mai sunt acum? Nuuu, ca nu mai au audienta! Bine ca au Crudu, Dragusanu, Pamela de Romania (nici nu mai stiu cine e aia, mi-a ramas doar numele in minte!) si alte asemenea valori, de la care au ce invata, n-am ce zice... cum saa etalezi si sa faci diverse....
PERFECT !Ai pus punctul pe i !!! Bv !

Editat de KittySweet, 28 octombrie 2017 - 00:29 .


#63
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 21:20

Si care e punctul ala pe i?

 

(n-am mai deschis televizorul de luni de zile si, cand il deschid, niciodata nu ma uit la mondenitati)



#64
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 21:37

Mie mi se pare pe dos, cel putin in anumite medii (licee foarte bune) sunt mult mai putini adolescenti "intr-o relatie" decat "pe vremea mea, maica", acum 20 de ani.

 

Cel putin asta vad la fiica-mea in clasa si la fostii colegi de generala, cu care mai pastreaza legatura. (si eu cat de cat cu mamele)



#65
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 22:38

Pai nici nu prea e vorba ca adolescentii sa fie intr o relatie. Ci sa aiba relatii sexuale, la plural, de la varste tot mai fragede.

Pe vremea " noastra", erau mai multi ce intrau in relatii serioase imediat dupa scoala, iubiti din liceu care se casatoreau dupa bac, etc.



#66
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 23:46

Parerea mea este ca modelul "nu stie nu face" nu functioneaza. La fel chastity belt, incuiatul in turn si aruncatul cheii. Din experienta, cu cat incerci mai mult sa izolezi/controlezi cu atat mai mult copilul se va revolta. Educate to prevent. Solutia sta in parinti (si educatori/formatori care pot folosi momentul sa promoveze un mesaj). Ceea ce s-a intamplat la balul bobocilor este vulgar, de necrezut pt unii parinti (care dupa mine traiesc in a bubble daca isi inchipuie ca in afara ochilor lor vigilenti copiii se comporta ca acasa), este un fapt in lumea reala. Nu inseamna ca este sfarsitul lumii, se umple Ro de copii abandonati si de femei usoare



#67
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 29 octombrie 2017 - 00:33

Parerea mea este ca modelul "nu stie nu face" nu functioneaza. La fel chastity belt, incuiatul in turn si aruncatul cheii. Din experienta, cu cat incerci mai mult sa izolezi/controlezi cu atat mai mult copilul se va revolta. Educate to prevent. Solutia sta in parinti (si educatori/formatori care pot folosi momentul sa promoveze un mesaj). Ceea ce s-a intamplat la balul bobocilor este vulgar, de necrezut pt unii parinti (care dupa mine traiesc in a bubble daca isi inchipuie ca in afara ochilor lor vigilenti copiii se comporta ca acasa), este un fapt in lumea reala. Nu inseamna ca este sfarsitul lumii, se umple Ro de copii abandonati si de femei usoare

 

Esti geniala cu raspunsul tau... si eu asta incerc sa explic... dar... :(



#68
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 29 octombrie 2017 - 11:48

:)))) Cam asa cv.... mica gluma zice tot :)))

Fisiere atasate


Editat de KittySweet, 29 octombrie 2017 - 11:51 .


#69
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 29 octombrie 2017 - 16:25

KittySweet, ti-am raportat mesajul de mai sus si cel cu "daca oferi.... vrei primi o...". Le consider de o vulgaritate gratuita si inutila discutiilor de la subiect si de pe forum in general. Putem discuta astfel de subiecte fara sa cadem in vulgar, in derizoriu.



#70
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 octombrie 2017 - 17:17

:)))) Cam asa cv.... mica gluma zice tot :)))

Mica gluma nu spune decat ca te folosesti de expresii vulgare.  

 

Este un prim avertisment. Te rog reciteste regulamentul si respecta-ti interlocutorii.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -