Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este normal ca scoala sa oblige elevele ,clasele 1-4, sa poarte mereu parul legat ,in clasa?


38 raspunsuri la acest subiect

#21
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 13:39

Da Letitia ai dreptate, cand eram eu copil, se spunea/credea ca paduchii apar doar la persoanele cu grave carente in ce priveste igiena. Persoane imputite, care nu se spala, care nu isi spala parul cu lunile... Astea erau prejudecatile.

Si atunci automat, daca luai paduchi, erai considerat un nespalat, se mira toata lumea "dar nu te speli? parintii nu te spala niciodata?"

Atunci asa credeam si eu, dar intre timp am aflat ca factorul igiena nu influenteaza cu nimic, sunt oameni curati care pot lua...

Si da, pe vremea noastra era nasol, ca trebia copilul tuns pe piele (chiar daca era fata) si dat cu gaz, mirosea aia, si apoi pana iti crestea parul. Deci clar era o rusine pe toate planurile, eram ingrozita sa nu am vreodata :( ca intram in colimatorul tuturor.

 

Cu parul prins, mi se pare mai practic de ex, la scris, cand isi apleaca capul, nu vina parul catre caiet, sa incurce, sa nu mai vada bine. La sport la fel, la aplecari, la tot felul de alte miscari, vine parul in ochi, e cam neplacut si incomod pt copil.

Eu le pun pe fete sa-si prinda parul la scoala. Nici nu mai retin daca dnele invatatoare ne-au zis ceva in sensul asta, despre cum sa poarte fetele parul.



#22
Monna39

Monna39
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 13:47

Sigur nu o face din masura de igiena? Se stie ca paduchii se transmit mai usor atunci cind parul nu e legat. Cerinta de a purta fundite mi se pare exagerata.

 

Doamna invatatoare nu a pomenit de paduchi. Asta nu.



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 14:20

Discuta cu invatatoarea si vedeti impreuna care este concluzia comuna.



#24
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 14:44

pe langa subiect... am cheltuit peste 100 lei cu produse anti-paduchi (Paranix si inca o chestie, vanduta ca solutie-minune-de-ultima-generatie) care nu au functionat.

 

iar paduchii capatasera proprietati de purici, sareau in sus in chiuveta. ne-am razboit cu ei mai bine de o luna.


Editat de Pepco, 18 octombrie 2017 - 14:47 .


#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 14:55

n-am avut niciodata paduchi, nici copila mea - pana acum, desi au avut cazuri in clasa in anii anteriori.

nici macar nu stiu cum arata un paduche, adica n-am vazut "pe viu" unul, stiu doar cum arata ouale (a avut nepoata mea, a luat - culmea - nu din clasa, de la colegi, ci de la clubul de inot pe care il frecventa saptamanal).



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 16:11

Eu am luat păduchi la 18 ani de la coafor. M-a spălat pe cap și mi-a dat sa ma șterg cu un prosop und, cu care se stersesera și altele !!!! Cind a descoperit maica-mea ce am, sa intre in pământ de Rușine, nu alta! Eu nici nu știam ce-s aia păduchi, ca nu văzusem pina atuncea. Am stat încuiată in casa 3 zile, timp in care m-am spălat cu gaz de nu știu Cité ori, făcusem răni la scalp , dar de tuns nu m-am tuns, deși aveam un par des și lung.

 

Aici sint tot felul de spume și șampoane contra păduchi și am înțeles ca sint eficiente. Măcar nu put cum putea gazul cu care m-am dat eu!



#27
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 18:46

Nu vad exact cum poate preveni luarea paduchilor parul strans. Si cat de des se intampla sa fie e epidemie de paduchi in scoala? Trebuie sa recunosc ca m-am confruntat cu problema asta cand eram copil in scoala primara si culmea, parul meu era scurt (nu ca al baietilor dar destul de scurt cat sa nu poata fi prins cu nimic). Nu e un capat de lume, am scapat destul de repede si nu mi s-a mai intamplat niciodata. La vremea respectiva imi amintesc ca paduchii erau considerati o mare rusine. Nu stiu de ce ar trebui sa chinuim copiii, nu mi se pare nimic indecent sau in neregula in parul lung neprins, atata timp cat nu deranjeaza la scris, citit. Cred ca invatatoarea isi depaseste atributiile. Inainte de a ne gandi cat de frumos ar fi sa fie toate fetitele cu codite si fundite albe ar trebui sa ne concetram in a face scoala si invatatul un loc cat mai placut pentru copii, un loc in care sa vina cu drag.



#28
Monna39

Monna39
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 18:51

Parul prestela scoala poate fi o recomandare, in nici un caz o regula. Nu inteleg cum poti impune cuiva cum sa arate. Si nu inteleg de ce o fata se poate tunde foarte scurt fara sa aiba probleme la scoala dar un baiat nu poate avea parul lung (asta ca tot ati amintit de baiatul trimis acasa, sa se tunda).

 

Bine in cazul elevului trimis sa se tunda, am inteles de la stiri ca este vorba de un liceu religios ( greco-catolic) cu regulament ce prevede ca lungimea parului la baieti sa nu depaseasca 5 centimetri. Asta e regula acolo. 



#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 00:58

Nu vad exact cum poate preveni luarea paduchilor parul strans. Si cat de des se intampla sa fie e epidemie de paduchi in scoala?

 

Foarte simplu. Pe un par lung, care flutura cand copiii se misca, se deplaseaza, paduchii sar mai usor. Pur si simplu probabilitatea de a lua paduchi de la un copil contaminat este mai mare. Copiii se ating in joaca, se mai imbratiseaza in pauze, capsoarele sau doar parul, mai ales daca e lung, intra in contact si gata.

Chiar si la cei cu par scurt se poate intampla, cum au zis Antmil si cu tine.

 

Eu impreuna cu infirmiera am controlat parul celor din clasa mea, toate cele cu par lung, cu o singura exceptie,aveau lindeni, plus singurul baietel cu parul mai lungut. Fetele cu parul scurt si ceilalti baieti nu aveau.

 

Aici nu e nici o tragedie si nici o rusine, si nu suntem o scoala murdara, defavorizata, e o scoala normala intr un cartier normal. Epidemii de paduchi apar si dispar in fiecare an scolar.



#30
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 07:16

Off-topic: cand scrieti de gaz, de fapt ce ati folosit pe vremuri ?

La no ise folsoea tamponarea cu motorina sau petrol + acel piaptan special. Eu am avut de 2 x in copilarie, i-am cules in vacanta de vara la tara  [:D]




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -