Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pana la ce varsta stam dezbracati in fata copiilor?

pudoare intimitate

14 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 11:29

Am asistat de curand la o discutie despre copii si ... micile obiceiuri din casa.  [bib]

 

Era vorba despre pudoare, libertate de exprimare, nonsalanta  si am ajuns la a discuta ... si despre cum stau sau nu stau parintii dezbracati - degajati - prin casa.

 

Stiu ca acest lucru este o chestiune care variaza de la familie la familie - si implica acel grad de intimitate pe care fiecare familie si-l impune in casa.

 

OK, eram intr-o conversatie cu mamici din mai multe tari. Sunt de acord ca unele tari sunt mai libertine in ceea ce priveste unele lucruri Insa - mie personal, nu mi s-a parut OK sa aud povesti cum ca tata iese de la dus gol si trece prin casa iar fetita exclama: ce penis mare ai, tata! SI de aia sunt ei asa o familie de open-minded... [batcap]

 

Voi sunteti pudici? a Pana la ce varsta considerati ca e OK sa stam dezbracati in fata copiilor? 



#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 11:37

Mi se pare total aiurea ca parintele de sex opus mai ales, sa se plimbe dezbracat prin casa, indiferent de varsta!

Sunt la fel de oripilata ca si tine :).



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 11:39

copila mea - 10 ani si 4 luni - nu l-a vazut pe sotul meu niciodata complet dezbracat. cel mult in chiloti, atat.

pe mine ma poate vedea, stie ca poate intra in baie cand fac dus, de exemplu. dar nici eu nu ma plimb cu nonsalanta, goala-pusca prin casa.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 11:50

Eu am un baiat adolescent si  de la varsta de 4 ani cred,  am evitat sa stau topless in casa - nu ca as sta asa de obicei - insa ma refer la situatii in care eram cu totii intr-o camera de hotel si trebuia sa ma dezbrac in costum de plaja sau sa ma imbrac in pijamale. Prefer intotdeauna sa fug in baie pentru asta, cand e si fiul meu.

 

Cred ca e vorba despre o pudicitate normala. Asa o inteleg eu. 



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 12:16

Pai aia zic si eu, in principiu nu vad de ce ar trebui sa ma vada copiii dezbracata. Nu mi se pare nimic grozav in asta. Chiar daca sunt de acelasi sex cu ele. 

Nici nu ma schimb in fata lor, de exemplu. Ma duc intr-o camera. De la baie, la fel, nici unul din noi nu iesim goi-goluti... M-au mai vazut asa, accidental... Cand erau ele mici de tot, dar umblau prin casa, recunosc ca nici nu inchideam usa la baie cand aveam nevoie... de frica sa nu se intample ceva prin casa (erau ambele mici, diferenta mica de varsta, si eu fara alte ajutoare in casa, sa le poata supraveghea)...oricum, si asa ma feream si trageam toate cele pe mine rapid...  Ele la fel, cand mergeau la oala/WC, tot cu usa deschisa, ca sa vad ce fac :)) Apoi, crescand, fiecare a avut intimitate...



#6
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 13:31

Nu tine de pudicitate ci de cultura. Fiecare cum/unde am avut norocul sa ne naștem.

 

Cineva m-a dus pentru prima oară la un spa coreean. Ei bine, acolo sint toate femeile dezbrăcate (mama cu fata, bunici, mătuși) și nu are nimeni jena...este pur și simplu alta cultura. Mamele isi învață fiicele cum sa aibă grija de igiena, etc. Este un loc de relaxare (sauna, jacuzzi) care face parte din firesc, din normalitate. Sa mergi la exfoliere, la sauna, la bai este pur și simplu ca spălatul pe dinti și ei obișnuiesc sa facă asta la Spa. Recunosc ca mi-a fost foarte greu sa trec peste jenele personale și mi-a trebuit ceva timp sa realizez ca jena e doar la mine in cap.

 

Exista și hamman, de exemplu. Japonezii la fel. Scandinavii la fel.

 

Mai exista și alte culturi care nu pun rușinea = corp gol.

 

 Nu ne face cu nimic mai presus sau mai prejos.

 

Nu am stat niciodată dezbracata in fata copiilor mei și nici soțul meu nu s-a plimbat gol prin casa pentru ca nu am crescut așa.

 

 



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 13:48

Dar si la noi,in cultura noastra daca vreti sa o numim asa,sunt sau au fost practici dina stea.

 

Vezi baile comunale,cu sauna,cu bazine,unde la fel toata lumea era...goala ,cum era normal de altfel!Eu am fost cu mama si bunica cind eram copil intr-o asemenea locatie,se facea sauna,masaje...tot tacimul.Ca si copil nu m-am simtit insa absolut deloc confortabil.

 

INsa problema(din punctul meu d evedere)nu apare cind vorbim de acelasi sex(vezi jacuzzi,bai comunale,spa),ci atunci cind intra in cimpul vizual,sexul opus.

 

Nici mie nu mi se pare normal ca tatal sa defileze gol prin casa,iar copilul sa faca asemenea remarci.

 

Eu nu m-am dezbracat in fata copilului,daca nu am avut posibilitatea,m-am intors cu spatele,insa nici nu am creat o asemenea atmosfera,ca trebuie sa ne rusinam de corpurile noastre,daca suntem vazuti/surprinsi goi.


Editat de andacos, 17 octombrie 2017 - 13:50 .


#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 14:28

Una sint saunele si alta casa. Si eu am fost dusa de mica la "purcica", cine e din Iasi stie despre ce vorbesc. E o plaja pentru nudisti, barbati si femei separat, unde stai la soare si faci namol si bai sulfuroase. Mirosul e oribil, a oua stricate,  plus nu exista nici un dram de umbra. Sint niste dusuri unde te poti racori putin, dar overall o porcarie, cel putin asa am perceput-o toti anii copilariei. Toata lumea statea dezbracata, bunici, nepoate, matusi, vecine, deci nu cred ca tine de cultura nudismul. Cu toate ca am fost dusa de mica in asemenea medii, niciodata nu am fost confortabila cu asemnea practici, 

 

Acasa nici vorba sa umblu dezbracata, avem toti halat de dus. Barbatul la un moment dat era cam dezinvolt in fata baiatului si i-am spus sa aiba grija, chiar daca sint de acelasi sex nu mi se pare normal sa ne fluturam podoabele prin casa.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 15:13

Leti - am fost si eu odata in studendie la Purcica - m-a carat o colega din Iasi. OMG acum cand ma gandesc, pare ceva laut dintr-un film sovietic.  [:-)))]



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 17 octombrie 2017 - 16:33

Daaaa, tor Iasul era acolo ! Habar nu am de ce era așa popular, doar aveam și ștrand im oraș , dacă vroiai sa se bronzezi . Sau lacul Ciric, unde mâncăi si un mic gustos + o bere buna!





Etichetat si cu pudoare, intimitate

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -