Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La bine și la greu


64 raspunsuri la acest subiect

#51
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 10:14

Eu as zice că orice trăire este pur individuala. Inclusiv iubirea, orice. Chiar și în cuplu, partenerii au trăiri personale legate de celălalt, strict prin prisma filtrului personal. Ideea că de fapt suntem singuri cu noi mie mi se pare adevărată. In cuplu găsim interese comune, scopuri comune, atracție fizică, multe asemănătoare. Dar fiecare individ simte pentru el. 

Altfel nu ar exista cupluri in care doar unul iubește. Și sunt o grămadă. Dacă s-ar putea transmite iubirea atunci logic ar fi că cel care nu iubește sa fie la un moment dat "cucerit". Ori nu este așa. 

Așa că fiecare are propriul motor. Cu ce îl alimentează este treaba lui. 

Și repet, oamenii nu sunt atât de lucizi încât să poată separa emoțiile. Sau mă rog, majoritatea . 

Tu poți afirma că ești conștientă in fiecare secunda de ceea ce simți fata de orice aspect al vieții? Eu nu, tocmai că m-am surprins confundând admirația cu iubirea, iubirea cu frustrarea , atracția fizică cu egoismul și tot așa, sunt atât de amestecate că mi se pare greu sa le ai in vedere permanent, în mod corect.

De exemplu e foarte ușor de confundat frica de a fi singur cu iubirea. Sau teama de singurătate cu religiozitatea. Sau complexul cu iubirea, mie așa mi se pare.

De aceea, obiectiv analizând un cuplu, poate reușești să vezi care sunt de fapt motoarele. Subiectiv partenerii pot spune mereu că e iubire...

Este mult de spus despre modul în care trăiește fiecare iubirea ca și despre modul în care dispare. Mă întreb dacă frumusețea unui cuplu nu constă tocmai în faptul că la un moment dat nu mai știi ce e al tău și ce e al celuilalt, iar asta pentru că găsești acolo ceea ce ai nevoie sau resursele pentru a obține asta. 



#52
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 10:40

Nu cred că reciprocitatea înseamnă să te comporți in oglinda. 

Adică dacă alege să îmi dea libertatea din iubire, și se simte fericit că eu îmi refac viața, e egoist sa ii refuz aceasta satisfacție, de a trai împăcat că a făcut ce trebuie, de a se stima pe sine. 

 

Sau poate partenerul este conștient că nu mai poate oferi/primi ceea ce oferea/primea până atunci în relația de cuplu. Poate cei doi constată că ceea ce au pierdut din relația lor nu poate fi înlocuit cu altceva și preferă să nu asiste la degradarea cuplului pe care o văd iminentă și care le-ar provoca o suferință mai mare decât o ruptură mai rapidă. Sunt multe variante posibile, dar ideea e că în acest caz au putut judeca împreună.


Editat de brilla, 05 octombrie 2017 - 10:42 .


#53
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 11:08

Este mult de spus despre modul în care trăiește fiecare iubirea ca și despre modul în care dispare. Mă întreb dacă frumusețea unui cuplu nu constă tocmai în faptul că la un moment dat nu mai știi ce e al tău și ce e al celuilalt, iar asta pentru că găsești acolo ceea ce ai nevoie sau resursele pentru a obține asta.

 

Cred că e chiar frumusețea vieții, a diversității sentimentelor și trăirilor, a diversității experiențelor. Normal că e frumos, doar să extragi mereu informația care te duce spre nivelul următor.



#54
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 11:27

Aproximativ 40% din femeile care își inșeală sotii considera ca se afla intr-o căsnicie fericita. Și femeile și bărbații inșeală cam in acealeasi proportii (au prins femeile din urma).

 

Mai mult de 56% din bărbații care inșeală, considera ca au relația in care se afla nu le satisface nevoile emoționale. 

 

Realitatea căsniciilor e diferită de idealizarea lor prin prisma societății. E clar ca o căsnicie rămâne "pe loc" și in absenta unei conectii emoționale reciproce. 



#55
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 11:38

Doamne, cate am de spus aici! 

Momentan nu am timp sa detailez.

Nu ai idee cat de tare se poate suda si iubi un cuplu tocmai datorita unor astfel emotii traite separat, iar afectivitatea of, cum vine ea si din asta!

Nu știu în ce măsură am reușit să exprim ceea ce am vrut, de aceea revin și mă voi referi la cazul concret, legat de emoțiile trăite „separat”. Ea își cultivă universul emoțional propriu. A făcut diverse cursuri care priveau niște pasiuni sau curiozități personale, citește mult, adoră să meargă la spectacole și o face cu pasiune (de exemplu un actor favorit a jucat într-o peisă la Londra și a mers la spectacol). Dar asta nu compensează pentru ea nevoia de afecțiune. 



#56
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 12:01

E normal, cred. Orice om își dorește mai mult, (deși există adepții filozofiei asiatice conform căreia fericirea înseamnă exact atât cât ai, dar eu una nu prea reușesc să adopt mereu aceasta atitudine, și nici nu cunosc pe cineva care sa fie 100% atât de fericit). Oamenii pe care îi cunosc eu se mulțumesc o perioadă cu ce au și apoi își doresc ori mai mult, ori altceva, ori măcar un mic plus acolo, o schimbare. Probabil că și doamna respectiva, își dorește și asta. Alte soții își doresc timp să se poată ocupa de pasiuni. Altele își doresc altceva....

Eu nu cunosc pe cineva in lumea asta care să nu-și dorească ceva. Altceva. 

 



#57
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 12:04

Doamne, cate am de spus aici! 

Momentan nu am timp sa detailez.

Nu ai idee cat de tare se poate suda si iubi un cuplu tocmai datorita unor astfel emotii traite separat, iar afectivitatea of, cum vine ea si din asta!

 

Părerea mea e că emoțiile trăite separat pot aduce afectivitate dacă sunt împărtășite, nu altfel. Adică pentru economia cuplului degeaba am eu emoții separat de partenerul meu de cuplu dacă nu le pot discuta cu el, chiar și post-eveniment. A, pot avea emoții și afecte separate, dacă nu le împărtășim mă ajută doar pe mine ca persoană. Nu dezvoltă relația în cuplu.



#58
magdalena67

magdalena67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 18:48

Undeva, cumva ma regasesc in aceasta poveste. Sotul meu in urma cu 6 ani a facut un accident vascular exact in ziua in care implineam 25 de ani de casnicie. Cu multa munca, mult efort financiar,   fizic  pot spune ca acum este ok, nu au ramas decat vagi urme pe care marea majoritate nu le observa.. In schimb, mental au ramas urme adanci, sunt momente in care am impresia ca am un copil mic de care trebuie sa am grija.Uita cam tot ce este mai important, in schimb isi aduce bine aminte de maruntisuri, e suparacios, e certaret  Cam toate atributiile au ramas in sarcina mea, imi este uneori atat de greu incat imi vine sa urlu.Totusi pot spune ca il iubesc la fel de mult, si nici o clipa nu m-am gandit sa il las, sa incerc sa fac altceva cu viata mea. M-am obisnuit cu el asa, si nu mi-as vedea viata fara el.  Sfaturi nu as putea sa dau in schimb, pentru ca fiecare face ceea ce simte si duce exact atat cat poate. 



#59
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 23:26

Părerea mea e că emoțiile trăite separat pot aduce afectivitate dacă sunt împărtășite, nu altfel. Adică pentru economia cuplului degeaba am eu emoții separat de partenerul meu de cuplu dacă nu le pot discuta cu el, chiar și post-eveniment. A, pot avea emoții și afecte separate, dacă nu le împărtășim mă ajută doar pe mine ca persoană. Nu dezvoltă relația în cuplu.

 

Pai de ce nu o dezvoltă, cuplul in sine nu este "atins" de schimbările partenerilor ? 

Atunci ar trebui sa fie valabil și invers, nu se dezvolta dar nici nu este afectat când un partener simte mai puțin. 



#60
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 07:11

Pai de ce nu o dezvoltă, cuplul in sine nu este "atins" de schimbările partenerilor ? 

Atunci ar trebui sa fie valabil și invers, nu se dezvolta dar nici nu este afectat când un partener simte mai puțin. 

 

Cuplul poate fi atins de schimbările partenerilor, da, dar nu totdeauna în bine :). 

 

În legătură cu a doua frază, recunosc că nu am înțeles ce ai vrut să spui. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -