Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Siguranta copiilor in scoli


264 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 13:33

invatatoarea nu are cum sa supravegheze toti copiii in pauze. unii raman in clasa, altii ies pe hol sa alerge/se joace, altii se duc la toaleta, altii la chioscul scolii - daca exista.

oricata bunavointa ar avea biata invatatoare, tot nu se poate multiplica in 3-4 exemplare, sa fie cu ochii pe absolut toti copiii din clasa.

plus ca este si ea om, poate are nevoie la toaleta, nu poate sa stea protapita in clasa pe toata durata orelor si a pauzelor.



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 14:05

Trebuie întrebat și cerut regulamentul scolii. Trebuie sa existe o prevedere despre supravegherea copiilor in pauze. Fie că este profesor de serviciu, sau altfel, în acest regulament trebuie precizat



#13
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 14:54

Aici exista peace makeri, copii din clasele mai mari care vegheaza in pauze (pt scoala primara, clasele 1-6, sunt copiii din clasele 4-6, 2 din fiecare clasa..pt scoala secundara, clasele 7-9, sunt cei din 7-9, tot 2 din fiecare clasa)...peace makerii se aleg de catre colegi...profesorii nu se ocupa de supraveghere..in cazul in care apar conflicte, incearca ei sa le aplaneze..daca nu se poate si nu se poate, cheama un profesor...peace makerii fac un curs special, care dureaza un an...stiu asta, pt ca si fiica-mea e peace maker.

 

Aici au pauze mici, de 5 minute, cand nu au voie sa iasa din scoala...dimineata au o pauza mare, de 25 minute, in care nu au voie sa stea in scoala..indiferent de vreme, sunt obligati sa iasa afara.

 

In plus, nu se poate chiuli sub nici o forma; in cazul in care copilul nu merge la scoala, parintele trebuie sa sune si sa anunte (daca nu o face, profesorii te suna si te intreaba ce s-a intamplat)..apoi se trece absenta in agenda pe care o au de la scoala, parintele semneaza si apoi semneaza si profesorul (in agenda asta isi noteaza temele, se trec notele si parintii tb sa le semneze, in ea are loc corespendenta cu scoala).


Editat de Ella73, 21 septembrie 2017 - 14:59 .


#14
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 17:05

Nu cred ca pe autoare o intereseaza cum e in afara Romaniei, o intereseaza ce trebuie facut, daca exista portite dpdv legal pt a se rezolva problema.

 

Problema sigurantei in pauze este o problema generala. Va fi ff greu sa se miste lucrurile in acest sens, si ele nu se vor schimba atata timp cat legea nu se va schimba. 

Atunci cand scoala va fi responsabila de ceea ce se intampla cu copiii in TOT timpul cat ii are in incinta, abia atunci o sa faca ceva.

Este halucinant ca, copiii sa ajunga la 7 la scoala si sa stea singuri pana la 8, sa fie lasati singuri in clasa ca inv a avut o problema si nu a putut veni etc, etc. Ce face directorul ala? De ce nu i-a masuri?



#15
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 11:28

Multumesc... Da...ce pot sa zic...Debandada cu D mare..... Despre cum e in alte tari...nu pot spune ca nu ma intereseaza; ba chiar poate ne inspiram pana la urma de la altii... Marea mea problema este ca ma simt vinovata pana la urma...si neputincioasa asa... Adica, noi ca parinti ce ne trimitem copilasii la scoala acceptam cumva situatia asta...Care situatie nu e una deloc simpla si usor de trecut cu vederea... Ne lasam copiii ore bune...in mainile nu se stie cui, frate! Asta ma intriga... Nu poti sti ce se intampla cu el, nu poti interveni, nu stii in cine sa te increzi, nu raspunde nimeni, calitatea actului educativ este si el sub semnul intrebarii.... In aceste conditii eu cred ca homeschoolingul va lua amploare...Eu una, nu imi permit invatamant privat, sa plec din tara nu e f simplu...deci... Nu stiu ce sa mai zic...


Editat de rosioara2, 22 septembrie 2017 - 11:29 .


#16
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 11:35

Adica tot timpul trebuie sa faci cate o sesizare, cate o reclamatie....toate astea presupun consum de timp, de energie... Nu zic ca nu o voi face, insa e nefiresc....Merita sa ceri daune morale in final....

In plus, asa cum a zis Irbo, te lovesti de majoritatea parintilor care sunt in stare sa .... ma scuzati...stiti voi ce sa faca doar sa nu se opuna situatiei date....Groaznic...



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 11:43

Nu reusesc sa gasesc un raspuns la urmatoarele intrebari:

- Cine ar trebui sa medieze conflictele care apar intre elevi in pauze?

- Cine ar trebui sa intervina prompt atunci cand elevii se iau la harta in pauze?

- Cine ar trebui sa vegheze, spre exemplu, asupra sigurantei lor in toalete?

 

Ma refer indeosebi la scolarii mici, dar si la cei mai mari...si acestia tot copii si tot minori sunt...



#18
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 11:44

copiii ni-i lasam in grija personalului didactic. care e activ si in pauze, ca nu sunt toti in acelasi loc tot timpul. sunt profesori si afara, si pe coridoare. la toalete nu-s, dar copiii nu-s chiar de izbeliste.

daca se intampla ceva punctual (ca banui ca asta a generat subiectul) trebuie vorbit intai cu invatatoarea.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 11:46

Imi pare rau ca mi-a aparut iar un mesaj gol.

cu scuzele de rigoare dar nu mai reiau ce scrisesem.



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 11:59

In mod normal nu ar trebui sa fie profesorii care sa supravegheze, ci niste asistenti, special platiti sa asiste profesorii in anumite situatii. Dar cind in Romania banii de educatie sint cum sint, de unde atita personal? Si daca ai si parintii carora nu le pasa, ce sa mai discutam?

 

Aici si mamele care stau acasa mai ajuta pe linga scoala, cite 1-2 ore pe zi, contra cost. Scoala pune anunturi ca au nevoie de dinner lady (servesc mincare copiilor), de supraveghetor in pauza mare, etc. Primesc training si sint platite. Cunosc macar 2 mame care lucreaza pentru scoala, desi copiii lor acum sint la liceu. Au ramas in continuare sa ajute la scoala primara, contra cost bineinteles.

 

PS. Imi amintesc ca al meu era invidios ca prietenul lui cel mai bun avea mama care lucra ca dinner lady la scoala si atita ce ma mai ruga si pe mine sa ma angajez dinner lady! Si nu intelegea de ce nu vreau!!!! [:)]


Editat de Letitia1, 22 septembrie 2017 - 12:03 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -