Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Botezul bebelusului - de ce trebuie sa fie atat de barbar?

botez

115 raspunsuri la acest subiect

#31
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 10:41

Eu mi-am botezat copilul la 1 luna, 4 saptamini mai exact! La insistentele soacrei,



#32
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 14:03


Ce as putea eu sa-i reprosez bisericii romane este varsta mica recomadata la  care se boteaza copii.

ei spun ca intre 8 si 40 de zile de la nastere, dar scriptura prin vocea lui Iisus nu a stabilit nicio limita de varsta. Nu inteleg de ce parintii accepta botezul la varste atat de mici.

 

La polul opus se afla ortodocsii greci unde am botezat finutul la 2 luni si preotul mi-a  spus ca ei recomanda varsta de botez de 6 luni si ca niciodata nu  a botezat  un copil atat  de mic.

La asta ma gindeam si eu, de ce nu hotarasc parintii sa boteze copilul cind e mai cald afara si in biserica, chiar daca are mai multe luni. Ce rost are sa te chinuiesti sa-l bagi musai in apa calduta la 1 luna cind afara sint nameti de zapada?!

 

Catolicii din jurul meu au botezat copiii pe la 1 an - 1 an jumate. Cred ca e un fel de traditie, desi nimeni n-a stiut sa-mi explice exact de ce. Eu am hotarit sa-i botezam (si sotul n-a avut nimic impotriva) la 2 luni baiatul (in august) si 5 luni fata (in septembrie). In luarea deciziei a contat ca invitatii sa poata veni, in special cei din România. I-am botezat catolic si pe alta parte nimeni nu s-a mirat de ce asa repede.



#33
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 14:03

Noi am botezat-o pe copila la 4 luni, era iulie..al meu e protestant, eu ortodoxa..botezul l-am facut in tara...preotul nu a bagat-o cu capul in apa, ci doar cu corpul si i-a dat cu apa pe cap...nu a plans deloc, iar la sfarsit botezului a adormit la nasa in brate (de la vin cred  [:D]). 



#34
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 15:33

Eu am trei experiențe diferite, toate trei in rit ortodox.

 

Prima, fata cea mare, botezată la 6 săptămâni, așa e in zona noastră. Pt ca mamei nu i se permite intrarea in biserica pana nu i se face molifda (parca așa se cheamă) care nu se face înainte de 6 săptămâni. Era Ianuarie, după Boboteaza, ea e născuta in a doua parte a lui Noiembrie. Cum biserica nu deținea un cazan cu apa încălzit, a udat-o puțin pe cap și atât.

 

Apoi am botezat eu un copil, avea 3 luni. Deși era vara nu l-au scăldat nici pe el. Aceeași biserica, același cazan :). Tot udat puțin pe cap.

 

Ultima, fata cea mică. Alt oraș, alta biserica. Ea la 8 luni. După noi, n-am fi botezat-o deloc, dar nu se făcea...așa ca am așteptat pana a putut veni nașul din tari străine. In biserica asta a scufundat-o. Nu mai țin minte dacă era încălzit cazanul dar apa era buna de baie :). Am verificat. Preotul ne-a explicat cum va face, ca o va tine de nas și de gura și ca va dura tare puțin. Așa a și fost.

 

Clar cu un copil mare e mai greu sa îl scufunzi dar cred ca și riscul sa se întâmple ceva e mai mic, mai ales dacă preotul știe cum sa procedeze.

 

Oricum, as repeta experiența numai cu copil peste 6 luni si informând-ma bine înainte despre procedura.

 


Editat de mihaela_s, 20 septembrie 2017 - 15:35 .


#35
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 16:00

Carla s-a inecat la botez, cand a fost bagata in apa cu fata in jos. Si-a revenit repede, dar ala a fost sfarsitul ceremoniei pentru ca am plecat imediat. O tampenie ca am acceptat sa o botez si o sa regret mereu ca am cedat insistentelor maica-mii. Vorbisem inainte cu preotul sa nu o scufunde, insa a fost botezata de alt preot (un fel de seful din biserica aia) si n-am mai avut ce face.

 

Intreba cineva mai devreme, imi cer scuze ca nu mai retin cine: circumcizia este o BARBARIE imensa. La o scara mai mica, in opinia mea, asa este si facutul de gauri in urechi fetitelor in maternitate.



#36
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 16:21

In momentul de fata nu exista in Romania un standard de varsta pentru scoaterea afara.

 

Dupa 10 zile, spun unii medici, dupa botez, spune gura satului.



#37
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 16:35

Carla s-a inecat la botez, cand a fost bagata in apa cu fata in jos. Si-a revenit repede, dar ala a fost sfarsitul ceremoniei pentru ca am plecat imediat. O tampenie ca am acceptat sa o botez si o sa regret mereu ca am cedat insistentelor maica-mii. Vorbisem inainte cu preotul sa nu o scufunde, insa a fost botezata de alt preot (un fel de seful din biserica aia) si n-am mai avut ce face.

 

Intreba cineva mai devreme, imi cer scuze ca nu mai retin cine: circumcizia este o BARBARIE imensa. La o scara mai mica, in opinia mea, asa este si facutul de gauri in urechi fetitelor in maternitate.

Deacord cu tot ce ai scris!

 

Nici eu nu l-as mai boteza daca ar fi sa o iau de la inceput.



#38
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 17:37

Nici eu ! 

Doamne, JG, prin ce-ati trecut ! Preotul acela a zis/facut ceva dupa incident, a aratat vreo farama de regret sau ingijorare ?



#39
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 17:39

Sincer nu imi amintesc nimic pentru ca m-am speriat ingrozitor.



#40
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 18:05

Eu ma mir ca desi nu mai suntem in Evul Mediu, oamenii mai cred inca in  zei (Dumnezeu, Allah, Budha, fara nume la aborigenii din Cucuietii din deal etc) si savarsesc ritualuri in numele lor. Cu ce ne deosebim noi de "salbaticii" din diverse triburi descoperite prin unghere ascunse care au tot felul de credinte si obiceiuri  in numele unor fiinte supranaturale si de care ne miram amarnic. II inteleg pe ei, lumea lor e limitata, fenomenele din jurul lor inca nu si le pot explica, nu au mijloace; dar a noastra, nu.

Nu stiu de ce un copil care nu constientizeaza aceste momente ar trebui sa fie supus unor astfel de chinuri. Credinta lui se naste atunci? Il primeste pe duhul sfant? haideti, chiar mai credeti?





Etichetat si cu botez

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -