Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Botezul bebelusului - de ce trebuie sa fie atat de barbar?

botez

115 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 15:01

nici-un parinte normal la cap nu si-ar tine copilul in pozitia in care este tinut la botez si sa-l scufunde brusc in apa, astupandu-i nasul, gura si urechile. este o manevra foarte brutala, cu siguranta majoritatea bebelusilor percep totul ca pe un soc nedorit. ca uita, e alta poveste. dar ceea ce simt ei atunci, in acele momente, nu cred ca e placut, chiar deloc, mai ales daca sunt abia treziti din somn sau cu burtica plina.

 

nu mai zic despre botez in timpul anotimpurilor reci, cand in multe biserici e mai frig ca afara. a, ca s-au mai modernizat si dotat bisericile, ca au centrale termice sau alte sisteme de incalzire, ca apa din cristelnita este incalzita - dar tot frig este in biserici. invitatii stau imbracati in haine potrivite cu vremea de afara si bietul copil e gol-pusca, ud, manevrat de maini straine, bulversat de lumini, zgomote, fete si voci noi...



#22
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 15:35

nici-un parinte normal la cap nu si-ar tine copilul in pozitia in care este tinut la botez si sa-l scufunde brusc in apa, astupandu-i nasul, gura si urechile. este o manevra foarte brutala, cu siguranta majoritatea bebelusilor percep totul ca pe un soc nedorit. ca uita, e alta poveste. dar ceea ce simt ei atunci, in acele momente, nu cred ca e placut, chiar deloc, mai ales daca sunt abia treziti din somn sau cu burtica plina.

 

nu mai zic despre botez in timpul anotimpurilor reci, cand in multe biserici e mai frig ca afara. a, ca s-au mai modernizat si dotat bisericile, ca au centrale termice sau alte sisteme de incalzire, ca apa din cristelnita este incalzita - dar tot frig este in biserici. invitatii stau imbracati in haine potrivite cu vremea de afara si bietul copil e gol-pusca, ud, manevrat de maini straine, bulversat de lumini, zgomote, fete si voci noi...

 

Corina, asta e :), nu iti place, nu faci si cu asta basta, ce atata tevatura.



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 15:44

Corina, asta e :), nu iti place, nu faci si cu asta basta, ce atata tevatura.

Perfect de acord!

 

Cind botezi copilul ,iti dai acceptul pentru ritalul respectiv.Insa sunt sigur aca intotdeauna se vor gasi circotasi,pe margine,care sa aibe ceva de criticat.Deci simplu...nu-ti place ,nu faci.

 

Este sigur ca bebelusul a decedat datorita diferentelor termice(parca asa am inteles),ca mie parca imi e greu s acred varianta asta:



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 15:45

Corina , bebelusii nu sunt tinuti sub un glob de sticla , parintii ii poart peste tot , prin locuri neprietenoase si zgomotoase .Cum vin de la spital mamele ii pun in carucior , pe ploaie sau vant si merg la scoala cu ceilalti frati . nu prea sunt ajutoare . 

La inot sunt duside la cateva saptamani si apa nu este incalzita , e apa de piscina , normala .



#25
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 17:09

Eu cred ca totusi exista loc de imbunatarire...adica botezul in sine se poate produce conform religiei si pe un ton mai molcom si mai putin brutal. 

 

Adica inteleg ca botezul implica scufundarea dar nicaieri nu spune ca trebuie sa fi brutal...toti preotii intilniti de mine in State (cu care eu am avut de-a face) au fost extrem de politicosi, atenti si au precutat imediat la dorintele parintilor. Cred ca daca comunitatea ia atitudine, se schimba in comportament si preotul. Nu are treaba taina botezului cu brutalitatea. 



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 20:49

De multe ori m-am intrebat de ce  - in rit ortodox - bebelusii sunt botezati prin scufundare in cristelnita  ... si de ce nu se face un botez cu stropire de apa, eleganta si nu barbar - asa cum se face la catolici?

De ce trebuie un bebelus sa fie scufundat in acea apa si obiect???

 

Accidentul trist cu bebelusul care a murit la botez ma face iar sa imi pun aceasta intrebare.

Misterul morţii după botez a bebeluşului de la Iaşi. Cum explică Mitropolia scufundarea de trei ori în cristelniţă

 

Dar se face si "ca la catolici". Preotul poate alege. De ce nu alege... poate pentru ca nu stie ca poate alege.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 20:52

.


Editat de Pepco, 19 septembrie 2017 - 21:28 .


#28
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 20:58

Corina , bebelusii nu sunt tinuti sub un glob de sticla , parintii ii poart peste tot , prin locuri neprietenoase si zgomotoase .Cum vin de la spital mamele ii pun in carucior , pe ploaie sau vant si merg la scoala cu ceilalti frati . nu prea sunt ajutoare . 

La inot sunt duside la cateva saptamani si apa nu este incalzita , e apa de piscina , normala .

 

In Romania nu aceasta este recomandarea medicilor.

 

Bebelus de cateva saptamani??? la inot in apa neincalzita??? N-as fi de acord cu asa ceva.



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 08:46

In Romania nu aceasta este recomandarea medicilor.

 

Bebelus de cateva saptamani??? la inot in apa neincalzita??? N-as fi de acord cu asa ceva.

Recomandarea temperaturii pentru baia bebelusului, aia pe care mamica o face copilasului, este de 37 de grade.

apa din piscina, in general, are in jur de 31 grade. Este perfecta pentru inot.

 

In momentul de fata nu exista in Romania un standard de varsta pentru scoaterea afara. 

Ssingura recomandare medicala este ca mamica sa astepte 6 saptamani pentru a merge in locuri aglomerate.

In rest poate  sa-l scoata afara la cateva zile de la nastere, daca dorreste. Bineinteles cu imbracaminte si protectie adecvata. 

================

 

Acuma la subiect.

nu stim de ce a murit copilasul acela. Momentan se face necropsia. Medicii ajungi la fata locului au spus ca la nivel macro nu si-au dat seama de cauza decesului. 

 

Ce as putea eu sa-i reprosez bisericii romane este varsta mica recomadata la  care se boteaza copii.

ei spun ca intre 8 si 40 de zile de la nastere, dar scriptura prin vocea lui Iisus nu a stabilit nicio limita de varsta. Nu inteleg de ce parintii accepta botezul la varste atat de mici.

 

Eu am botezat-o pe  fii-mea la 6 luni, si pe cele 2 finute tot la 6 luni.

 

La polul opus se afla ortodocsii greci unde am botezat finutul la 2 luni si preotul mi-a  spus ca ei recomanda varsta de botez de 6 luni si ca niciodata nu  a botezat  un copil atat  de mic.

 



#30
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 09:02

Corina , bebelusii nu sunt tinuti sub un glob de sticla , parintii ii poart peste tot , prin locuri neprietenoase si zgomotoase .Cum vin de la spital mamele ii pun in carucior , pe ploaie sau vant si merg la scoala cu ceilalti frati . nu prea sunt ajutoare . 

La inot sunt duside la cateva saptamani si apa nu este incalzita , e apa de piscina , normala .

 

Collins, nu tii sub glob de sticla, dar copilul trebuie protejat, evitat locurile aglomerate si zgomotoase, mai ales cand incepe sezonul virusilor.

Apa in piscina e incalzita ( cum zice si viviana, in jur de 30 de grade), si in piscina e cald, cursurile incep de la trei luni, nu de la cateva saptamani. Nu mi as duce copilul mai mic de sase luni la piscina, nu vad rostul.





Etichetat si cu botez

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -