Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Botezul bebelusului - de ce trebuie sa fie atat de barbar?

botez

115 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 11:22

Daca stai sa te gandesti, o barbarie. Nu cred ca bor va schimba ceva sau va fi tras la raspundere.

Noua nu ne a spus nimeni ca de ex. sunt exceptii daca bebe e prematur sau hopitalizat. Al meu a fost bolnav, si am amanat cat am putut botezul.

Leti, f buna ideea sa l faci acasa, in plus daca faci toamna/iarna nu sta nimeni sa incalzeasca biserica pt botez.

Cred ca exista si presiunea comunitatii si a familiei. De la ce varsta nu mai baga copilul in cristelnita ?

La ceilalti copii ne am mai desteptat si am procedat altfel

Propabil cind e prea greu sa il mai ridice preotul.

 

Pe al meu l-am botezat in iunie, nici nu stiu de ce nu ne-om fi dus in biserica, banuiesc ca era cald. Eram asa obosita ca nu mai tin mare lucru minte de atunci. Stiu ca ala micu a facut pipi pe nasa in timp ce-l imbraca! Eu eram bucuroasa ca nu trebuie sa ma implic in nimic! I-am lasat pe altii sa se desfasoare. [:)]



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 11:23

Comparati cu botezul la ortodoxi 

attachicon.gifbotez-ortodox.jpg

 

Pt asta preotul ar fi trebuit dat in judecata. Nu asa se face.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 11:24

eu nu sunt impotriva botezului - eu zic doar ca bagatul in apa al bebelusului nu e necesar. Uite si catolicii sunt crestini iar botezul are aceeasi semnificatie si la ei ca si la ortodoxi ... insa ritualul e mult mai lipsit de barbarie.



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 11:29

Eu cred ca tine de preot. Cum v-am spus, al nostru nu l-a bagat cu totul in apa. Unii sint mai zelosi. Cred ca daca se vorberste cu el, nu vad de ce nu ar tine cont de dorinta parintilor. 



#15
geta_florina

geta_florina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 11:47

Nu toti preotii fac asa, pe noi ne-a intrebat preotul inainte de botez cum dorim sa faca, sa-l bage de tot in apa sau doar sa-l ude pe cap, exact ca si la catolici. Am preferat a 2-a varianta. Presupun ca si alti preoti mai fac asa.



#16
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 11:52

De multe ori m-am intrebat de ce  - in rit ortodox - bebelusii sunt botezati prin scufundare in cristelnita  ... si de ce nu se face un botez cu stropire de apa, eleganta si nu barbar - asa cum se face la catolici?

De ce trebuie un bebelus sa fie scufundat in acea apa si obiect???

 

Accidentul trist cu bebelusul care a murit la botez ma face iar sa imi pun aceasta intrebare.

Misterul morţii după botez a bebeluşului de la Iaşi. Cum explică Mitropolia scufundarea de trei ori în cristelniţă

 

Redactor, uite ce scrie in articolul pus de tine:

Întrebat despre practica scufundării copilului în cristelniţă pentru a fi botezat, pr. Marian Timofte a precizat că Taina Botezului este esenţială pentru viaţa creştină şi că ritualul este prezentat foarte clar în canoanele bisericeşti. „Cuvântul botez vine din latinescul «baptiso, baptisare» care înseamnă, în traducere, scufundare. Copilul trebuie introdus în apă, total. Se poate practica şi botezul prin stropire doar în situaţii cu totul excepţionale, cum ar fi cazul unui copil prematur sau al unui copil spitalizat. Acestea sunt condiţiile pe care le prevăd inclusiv canoanele bisericeşti. În cazul de faţă, nu a fost vorba despre o situaţie specială”, a mai declarat Timofte.

Poti, de asemenea, arunca un ochi si intr-un catehism, au aparut cateva f actualizate in ultimii ani, daca esti curioasa si chiar vrei sa te informezi iti pot trimite un pdf (mai pe seara).

Nu am f mult timp acum asa ca nu insist cu explicatii, dar am mai spus-o si alta data pe-aici, exista niste diferente intre Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, una dintre ele fiind Taina Botezului, care la ortodocsi se face prin scufundare (de trei ori), iar la catolici prin stropire.

 

Apoi, ce-i barbar si ce-i elegant... E oare "elegant" faptul ca astazi, dupa decenii de tacere, Biserica Catolica (prin reprezentantii oficiali) isi cere scuze pt abuzurile comise de preotii pedofili? Ce-ar mai putea face niste victime pe viata cu scuzele tardive?

Nu vreau sa acuz pe nimeni si nimic, dar zau ca nu exista pe lume doar alb si negru...



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 12:03

glicina, intentia mea nu este sa fac din acest incident  - o dezbatere istorica despre schisma crestina si nici sa facem un top al pacAtelor religiei crestin-catolice versus religia crestin-ortodoxa,  [flo2]



#18
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 13:34

Eu cred ca marea majoritate ii baga in apa, in cercul meu nu am intalnit procedura ca la catolici, dar poate ne mai spun si alte mamici din experienta care au avut o.

Si dupa raspunsul dat de preoti, nu cred ca au nici cea mai mica intentie sa schimbe ceva.



#19
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 14:32

Uitati-va mai bine cand mergeti la un botez  ca exista o procedura speciala , preotul tine in palma fata copilului tocmai pentru a evita ca apa sa-i intre in nas si gura , si cumva este scfundat mai mult cu partea din spate . Si pe mine daca m-ar scufunda asa as muri . Ala probabil a actionat ca prostul , nu se face asa .

 

In rest  nu vad nimic barbar . Circumcizia e barbara , pusul cerceilor in urechi la bebelusi e barbara ?


Editat de Collins20, 19 septembrie 2017 - 14:36 .


#20
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 14:51

Noi ne-am botezat copiii in rit ortodox (sotul este catolic) ... plus am botezat mai multi copii pina acum si cu toata sinceritatea va spun ca nu am intilnit inca un preot care sa trateze copiii asa barbar (cum e pus in poza). Pe copiii mei i-a botezat un preot foarte in virsta care i-a tinut cu o grija deosebita...a fost iarna si am intrebat daca le incazeste apa si m-a lasat sa verific fara sa ma bruscheze. La ceilalti copii pe care i-am botezat si am avut contact cu alti preoti..la fel...au stat si mi-au explicat de fiecare data sa fie siguri ca intelgem (si mie si parintilor), au fost receptivi si extrem de atenti. Poate in State au mai multa experienta in "relatii cu publicul"?? Nu as putea sa spun...insa dupa 2 copii ai mei si 7 fini si finute nu am vazut nici un fel de brutalitate...ceea ce nu inseamna ca neg ca ar exista. Am botezat un copil care avea 4 ani la botez...credeti ca l-a scufundat? Ei bine, nu. Si eu si copilul am alergat in jurul cristelnitei :) :) :) :) pina la final cind l-a udat pe cap. Nu am vazut pina acum apa rece in cristelnita...toate au dispozitiv de incalzire indiferent ca e vara sau e iarna...apa e calda....repet, aici la mine in State in biserica ortodoxa. 

 

Am fost si la botezuri catolice (o groaza)...este complet alt ritual...si e gata in 10 min!


Editat de antmil, 21 septembrie 2017 - 16:31 .




Etichetat si cu botez

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -