Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Cine o opreste din delir pe Olivia Steer?

sanatate radioterapie chimioterapie cancer

76 raspunsuri la acest subiect

XIO

XIO

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 septembrie 2017 - 09:19

Lucialu, vad ca nu prea ai inteles efectele OS. 

Cand eram studenta eram pe chirurgie oncologica si imi petreceam timpul liber pe acolo. 

Am vazut:

1. Batranica de la sat cu sanul exulcerat de la o tumora mamara. Nu mai era nimic de facut si avea sanse nule sa mai traiasca un an. Am intrebat-o de ce nu s-a dus la dr si a zis ca a mers la MF la ea in sat care i-a spus sa isi puna frunze de varza. Cam asta spune si Steer. Cancer? Pune frunze de varza si gandeste-te ce frumoasa e viata.

2. Oacienta venita cu cancer mamar exulcerat. Daca venea mai devreme nu murea sau nu murea asa repede. Dar a avut nesansa sa mearga la unul gen Steer. Care a avut tupeul jegos la fel ca femeia asta, sa ii spuna ca daca merge la dr i se va spune sa se opereze si daca face asta va muri.

Si femeia a fost la eco unde dr a spus ca trebuie operatie. La un moment dat de la ceva mic ce avea s-a ajuns la un abces. L-a sunat pe asta si i s-a spus ca asa e normal si sa nu cimva sa mearga la spital ca vor vrea sa o opereze, fac asta doar pt bani si va muri daca se atinge cineva de umflatura.

Am stat si am povestit mult cu dna aceasta si a zis ca se mira ca a fost asa proasta...a zis "ce nu face omul cand e speriat si disperat".

Ma mira ca ii oferi prezumtia de nevinovatie unei persoane care scrie ca oncologii fac genocid si crede ca un cancer se vindeca gandindu-te la pasarele. Cine a vazut o tumora intraoperativ stie ca asa ceva e imposibil. Pacat de oamenii care mor din cauza ei.

Si acum ne ducem la intrebarile tale despre medicina.

Cancerul este o boala agresiva si toate organismele sunt diferite. De aia unii traiesc iar altii mor cu acelasi tratament si acelasi diagnostic.

Nu spune nici un doctor nicaieri ca daca faci tratamentul traiesti. Iti spune ca fara tratament dpdv statistic ai sansele astea, cu tratament sansele astea dar ca nu e nimic batut in cuie.

Cand nu mai sunt sanse se explica de ex chimioterapia poate prelungi viata vu jumate de an dar inseamna ca jumate de an vei sta in spital sau in fctie de tipul substantei, vei zace. Mai bine traiesti 6 luni bine decat 12 luni internat. 

Rudele celor care mor stiu macar ca s-a facut totul ca sa ii vindece sau sa ii ajute. 

Nu sunt psiholog dar Steer a ramas marcata de pierderea rudelor sale si extrem de frustrata ca nu a functionat tratamentul iar acum intr-un delir vrea sa propovaduiasca tratamentul ei. Care e egal cu zero.

Pe langa tratamentul medical, chirurgical, pe langa nutritie, un factor f important e psihicul. Si aici ajuta un psiholig sau un psihiatru.

Sa nu faci nimic in fata cancerului inseamna ca mori.

Punct. 

• 3

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 26.270 mesaje

Postat 23 septembrie 2017 - 10:34

Eu nu înțeleg un lucru. Ce câștiga OS din asta?

Ca pe vracii satului ii înțeleg, lumea da bani sa ajungă sa fie “consultați”.

Are și OS un cabinet?

Editat de mihaela_s, 23 septembrie 2017 - 10:45 .

• 0

372018

372018

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 septembrie 2017 - 14:05

Lucialu, vad ca nu prea ai inteles efectele OS. 

Cand eram studenta eram pe chirurgie oncologica si imi petreceam timpul liber pe acolo. 

Am vazut:

1. Batranica de la sat cu sanul exulcerat de la o tumora mamara. Nu mai era nimic de facut si avea sanse nule sa mai traiasca un an. Am intrebat-o de ce nu s-a dus la dr si a zis ca a mers la MF la ea in sat care i-a spus sa isi puna frunze de varza. Cam asta spune si Steer. Cancer? Pune frunze de varza si gandeste-te ce frumoasa e viata.

2. Oacienta venita cu cancer mamar exulcerat. Daca venea mai devreme nu murea sau nu murea asa repede. Dar a avut nesansa sa mearga la unul gen Steer. Care a avut tupeul jegos la fel ca femeia asta, sa ii spuna ca daca merge la dr i se va spune sa se opereze si daca face asta va muri.

Si femeia a fost la eco unde dr a spus ca trebuie operatie. La un moment dat de la ceva mic ce avea s-a ajuns la un abces. L-a sunat pe asta si i s-a spus ca asa e normal si sa nu cimva sa mearga la spital ca vor vrea sa o opereze, fac asta doar pt bani si va muri daca se atinge cineva de umflatura.

Am stat si am povestit mult cu dna aceasta si a zis ca se mira ca a fost asa proasta...a zis "ce nu face omul cand e speriat si disperat".

Ma mira ca ii oferi prezumtia de nevinovatie unei persoane care scrie ca oncologii fac genocid si crede ca un cancer se vindeca gandindu-te la pasarele. Cine a vazut o tumora intraoperativ stie ca asa ceva e imposibil. Pacat de oamenii care mor din cauza ei.

Si acum ne ducem la intrebarile tale despre medicina.

Cancerul este o boala agresiva si toate organismele sunt diferite. De aia unii traiesc iar altii mor cu acelasi tratament si acelasi diagnostic.

Nu spune nici un doctor nicaieri ca daca faci tratamentul traiesti. Iti spune ca fara tratament dpdv statistic ai sansele astea, cu tratament sansele astea dar ca nu e nimic batut in cuie.

Cand nu mai sunt sanse se explica de ex chimioterapia poate prelungi viata vu jumate de an dar inseamna ca jumate de an vei sta in spital sau in fctie de tipul substantei, vei zace. Mai bine traiesti 6 luni bine decat 12 luni internat. 

Rudele celor care mor stiu macar ca s-a facut totul ca sa ii vindece sau sa ii ajute. 

Nu sunt psiholog dar Steer a ramas marcata de pierderea rudelor sale si extrem de frustrata ca nu a functionat tratamentul iar acum intr-un delir vrea sa propovaduiasca tratamentul ei. Care e egal cu zero.

Pe langa tratamentul medical, chirurgical, pe langa nutritie, un factor f important e psihicul. Si aici ajuta un psiholig sau un psihiatru.

Sa nu faci nimic in fata cancerului inseamna ca mori.

Punct. 

Xio, eu inteleg ce spui. :) Uite, eu am intrat pe blogul ei, pe fb-ul ei sa vad si eu pt ce e OS facuta troaca de porci, basca MS o acuza ca din cauza ei nu isi vaccineaza romanii copiii. 

Poate ca am avut orbul gainilor. Daca tu imi arati unde  prescrie ea  acest tratament al ei si care este acesta, apai atunci merita sa fie varata in randul escrocilor. Eu nu am vazut decat retete raw vegane si ca sa ma corectez, nu de dosare penale vorbea ac a scris genocid, ci despre condamnari, iminente in opinia ei. In rest, diferite articole si pareri care o includ in grupul de oameni care nu au pareri bune despre chimio, mamografii, vaccinuri, sistemul medical, big pharma etc, de cele mai multe ori parerile altora la care si ea adera din moment ce le distribuie postarile. Ca are sau nu dreptate e o alta discutie si e una complicata si care poate deveni imens de subiectiva, in functie de experientiele de viata traite de catre participanti.

App de vaccinare, pt ca in carca ei s-a pus nevaccinarea copiilor un articol din Cotidianul: 

http://m.cotidianul....rujeola-307071/

eu nu mai intervin, dar astept un raspuns Xio. Merci! :)

• 0

Ralucutza1987

Ralucutza1987
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 25 septembrie 2017 - 16:48

Cred ca ar trebui sa devina ingrijorator faptul ca tot mai multi oameni incep sa ia informatia bruta de pe internet, fara a o trece prin filtrele proprii , fara a se documenta. 

Fiecare are dreptul la libera exprimare, fiecare alege ce crede ca e mai bine pentru el si familia lui. 

Cred ca a urma cu sfintenie sfaturi medicale primite de la OS si alti ca dansa, fara a avea o documentatie riguroasa, denota lipsa de educatie si incredere in sistemul medical. 

Eu stiu ca nu avem conditii in spitale, ca avem si medici incompetenti, ca sistemul sanitar nu este ce ne-am dori sa fie dar avem si medici buni, care pot oferi informatii valide cu temei stiintific.

Nu cred ca poti trata boli grave cu homeopatie, naturopatie, etc. Cred ca ele pot ajuta la o anumita ameliorate a simptomelor in combinatie cu medicina alopata. 

Cat despre vaccinare.... A devenit un subiect mai sensibil decat religia si credinta in D-zeu. Polemicile pe aceasta tema scot ce e mai rau din oameni fie ei pe forum, fie face to face.

• 0

XIO

XIO

Membru VIP

• Membri
  • 17.118 mesaje

Postat 25 septembrie 2017 - 18:32

Lucialu, cand spui ca vaccinul ucide si ca terapia oncologica ucide, ce vrei maimult? :))

Pt un om fara legatura cu medicina sau credul, o aseenea infornatie face diferenta dintre viata si moarte sau x timp de trait si moarte.

• 3

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 26.270 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 08:58

Mai sunt nebuni pe lunea asta și in alte tari. 

http://romaniaa.ro/2...te-de-adevarat/

Din păcate mor oameni creduli și care urmează aceste “culte”. 

https://en.m.wikiped.../wiki/Jasmuheen

Câteodată mai mănâncă ciocolata și cheescake, bea ceai...:))

Probabil și Olivia Steer își mai vaccinează din când in când copiii...

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • 22.868 mesaje

Postat 29 septembrie 2017 - 07:17

Deci se poate ;)

http://www.abc.net.a...0?sf117288250=1

• 1

Etichetat si cu sanatate, radioterapie, chimioterapie, cancer

Ultimele Intrebari

• Bună ziua

sellagabi
    - Astăzi, 12:33

• Analize

andra112
    - Astăzi, 09:34

• Mancarimi de piele

Denisa Maracine
    - Ieri, 22:07

• Naștere

ana_an12
    - Ieri, 16:11

• Naștere

Daniela Munteanu
    - oct 17 2020 20:27

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Sebastian

andreeacvlp
    - Astăzi, 15:13

• Maine e ziua cea mare.

Marylen92
    - Astăzi, 13:43