Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Aprilie 2018

sarcian aprilie 2018

80 raspunsuri la acest subiect

#11
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 11:19

     Salutări și o călduroasă urare de bun venit fetelor deasemenea burticilor!!!



#12
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 13:43

Dragi mamici...cum va simtiti? Eu de dimineata pana seara sunt ametita de cap...nu pot sa mananc mai nimic....imi e greata de orice si mereu am un gust amar /acru indiferent ca mananc miraturi sau ciocolata. La prima sarcina parca nu a fost asa de greu cu greturile si starea de ameteala... la toate astea se adauga si niste dureri de cap groaznice... Oare cat mai tin toate astea ca deja nu mai pot... 



#13
AliEmi79

AliEmi79
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 14:54

Dragi mamici...cum va simtiti? Eu de dimineata pana seara sunt ametita de cap...nu pot sa mananc mai nimic....imi e greata de orice si mereu am un gust amar /acru indiferent ca mananc miraturi sau ciocolata. La prima sarcina parca nu a fost asa de greu cu greturile si starea de ameteala... la toate astea se adauga si niste dureri de cap groaznice... Oare cat mai tin toate astea ca deja nu mai pot... 

Eu sunt la birou acum, lucrez 6h/zi de 3 saptamani si nu prea este comfortabil :) de maine intru in saptamana 12 si greturile aproape au trecut, dar au fost destul de rele in saptamanile 9-11. Dimineata nu aveam greturi dar incepeau pe la 11 si se agravau spre seara, dar niciodata atat de rau incat sa vomit. Singurele momente in care nu simteam greata era in timp ce mancam, drept urmare am pus 2 kg intr-o luna :( 

 

Dureri de cap am avut cateva zile, cred ca a fost o forma de sinuzita si m-am 'tratat' cu infuzii cu sare si comprese cu sare pe frunte. Ameteli am avut vreo 2 zile si au disparut.

 

In concluzie, momentan au trecut multe dintre simptome, sau mai bine zis s-au ameliorat mult  - inafara de panicile mele dar acestea au o cauza diferita :( in principal trombofilia si teama ca sarcina sa nu se opreasca in evolutie, avand deja experienta asta in trecut

 

mult bine iti doresc!



#14
AliEmi79

AliEmi79
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 15:00

Buna. Daca ma primiti ma alatur si eu voua intrucat topicul de mai nu este format. Plus ca as avea dpn-ul pe 16 mai, dar avand cezariana la prima sarcina, cel mai probabil voi naste in aprilie. Am 6 saptamani si 2 zile si o fetita de 7 ani. Bine v-am gasit!

Bine ai venit, Aneliss. Eu am DPM aprilie dar m-am alaturat si grupului de Martie deoarece medicul imi recomanda sa nasc cu 3 saptamani mai devreme prin cezariana (o alta cezariana la activ + trombofilie cu antecedente). E ok si grupul de martie pt ca vad in avans la ce ma pot astepta :)



#15
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 19:32

Dragi mamici...cum va simtiti? Eu de dimineata pana seara sunt ametita de cap...nu pot sa mananc mai nimic....imi e greata de orice si mereu am un gust amar /acru indiferent ca mananc miraturi sau ciocolata. La prima sarcina parca nu a fost asa de greu cu greturile si starea de ameteala... la toate astea se adauga si niste dureri de cap groaznice... Oare cat mai tin toate astea ca deja nu mai pot...

 

Da, bună întrebare! Mă simt mai rău ca la prima sarcină, nu m-am așteptat din păcate. Muncă 8 ore/zi, drumul aglomerat până iau rățușca de la grădinița și munci acasă că dacă le las se adună și e mai rău. Starea de greață e permanentă, uneori mai intensă alteori suportabilă. Cam greu de combătut, am încercat rece, sărat dar nu merge, când mă apucă asta e: suportă mămico!

  Dar merge gândul că o să treacă  [:)]

Încă nu am făcut analizele dar voi merge vineri la medicul de familie să le iau pe cele gratuite și cică nu ar trebui să fac toate analizele din Torch.

 

O să vină și momente frumoase!

 



#16
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 15:48

Bună,  fetelor! Sarcina ușoară și fără probleme,  tuturor! 

Mă alătur și eu vouă pentru ca tot aștept forumul de mai 2018, dar văd ca se lasă așteptat. 

La mine e bebe 3. Mai am o fetita de 3,3 ani și una de 1,5 ani. 

Da, știu,  mă ia ameteala și pe mine, când mă gândesc ce urmează.  

Acum sunt în săptămâna 7. Inca n-am ajuns la medic. Voi? Ați fost la vreun ecograf pana acum? Analize?  Parcă sunt aeriana


#17
elaana

elaana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 23 septembrie 2017 - 14:59

Buna fetelor! [flo2]  Multumesc de incurajari! Ma bucur ca suntem mai multe , unele apropiate de varsta mea, incep sa ma simt din ce in ce mai bine, felicitari tuturora si ....sa avem o sarcina usoara in continuare! [:)]



#18
susse

susse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 25 septembrie 2017 - 19:28

Buna seara!

Ma alatur si eu daca ma primiti [:)] , am asteptat si eu ca alte fete grupul de mai dar se lasa asteptat.

 

Eu sunt insarcinata in 6 saptamani, joi ajung la doctor. Mai am o fetita de 2 ani tocmai impliniti.

 

Sarcina usoara tuturor!



#19
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 28 septembrie 2017 - 11:55

Buna mamici...ce faceti? Cum va mai simtiti? Parca m-au mai lasat greturile in schimb durerile de cap nu :( in schimb am mereu o stare proasta... plang mereu din orice... isi fac hormonii astia de cap :) 



#20
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 28 septembrie 2017 - 20:41

Salutare! Eu am 7 sapt și 3 zile. Am reușit sa.mi fac programare pt marți la maternitate. E cineva din Galați? 



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -