Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oameni mici la Odorhei


57 raspunsuri la acest subiect

#51
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 14:43

antmil daca job-ul pe care il are nu presupune a se intersecta cu romani, poate ca da (desi mie nici asa nu mi se pare normal...). dar daca traiesti in Romania, muncesti in Romania si ai un job c.are te face sa lucrezi si cu romanii atunci mi se pare obligatoriu sa cunosti limba. In caz contrar ce fac, eu roman ma duc cu translatorul dupa mine la restaurant/supermarket/doctor in zona respectiva?

si da si mie mi se pare doar un gest de sfidare, doar pentru ca doresc autonomia tinutului secuiesc

in ceea ce priveste modul in care ar putea invata limba romana...oare cum se face ca in Oradea de ex (aici cred ca Marius poate confirma/infirma), sunt multi unguri care vorbesc romaneste si viceversa...acolo de ce se poate?

Au interese economice cred eu. N-o fac din patriotism.

 

Si cum zicea Ant, nu cred ca obligativitatea limbii romane ii va face sa nu mai doreasca autonomia.



#52
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 14:55

in ceea ce priveste modul in care ar putea invata limba romana...oare cum se face ca in Oradea de ex (aici cred ca Marius poate confirma/infirma), sunt multi unguri care vorbesc romaneste si viceversa...acolo de ce se poate?

 

Cu mica observație că în Odorhei sunt 95.8% unguri, în Oradea sunt 24.9% unguri.

 

Cei din Odorhei chiar nu au cu cine să vorbească românește.



#53
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 15:30

In afara faptului ca un turist este o data pe an incomodat cind cere mici cu mustar, cu ce deranjează pe restul populației ca unii vorbesc doar limba maghiara? Încerc sa înțeleg...daca cineva cu limba maternă maghiara vrea servici la București, bănuiesc ca se pune pe învățat limba romană ca nu beneficiază de translator (ca in Marea Britanie). 

In primul rand - o astfel de izolare - duce la enclavizare. Enclavizarea nu e OK pentru ca duce la extremism. In condtiile in care secuimea are un mare prieten - dl Orban de la Budapesta, asta nu suna bine pentru Romania. Cred ca lucrurile trebuie privite in perspectiva si pe termen lung. 



#54
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 15:31

daca ar ti un trib de vegetarieni care vorbesc limba urdu ar fi OK  - insa situatia este alta si are niste layers. Si ar putea avea implicatii care nu ar fi placute pentru multi.



#55
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 15:37

In primul rand - o astfel de izolare - duce la enclavizare. Enclavizarea nu e OK pentru ca duce la extremism. In condtiile in care secuimea are un mare prieten - dl Orban de la Budapesta, asta nu suna bine pentru Romania. Cred ca lucrurile trebuie privite in perspectiva si pe termen lung. 

 

Pai si ce face Bucurestiul pentru asta? Nimic. 

Se asteapta o schimbare de la cine?

 

O directiva de "sus" care sa OBLIGE lumea sa vorbeasca/scrie romaneste crezi ca rezolva ceva peste noapte? Asta intreb. Vad ca toata lumea (care nu locuieste acolo) se cramponeaza de limba...dar nu exista oare niste probleme foarte adinci de care de fapt nu se sinchiseste nimeni in afara declaratiilor sforaitoare?

 

Pina la urma ne pasa de oameni? De bunastarea lor sau de teritoriu si ne dam dupa visin cu limba romana?



#56
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 15:42

Pai si ce face Bucurestiul pentru asta? Nimic. 

Se asteapta o schimbare de la cine?

 

 

Corect. Nu se face nimic - iar aceasta lipsa de interes nu duce decat la evenimente ca astea - aparent banale - care insa despart cele doua comunitati. Daca vezi comentariile pe FB la stirile care au acoperit acest incident, poti intelege ca problema afecteaza ambele comunitati.



#57
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 15:43

vezi scandalul cu liceul catolic de la Targu Mures - in derulare.



#58
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 septembrie 2017 - 16:33

antmil daca job-ul pe care il are nu presupune a se intersecta cu romani, poate ca da (desi mie nici asa nu mi se pare normal...). dar daca traiesti in Romania, muncesti in Romania si ai un job care te face sa lucrezi si cu romanii atunci mi se pare obligatoriu sa cunosti limba. In caz contrar ce fac, eu roman ma duc cu translatorul dupa mine la restaurant/supermarket/doctor in zona respectiva?

si da si mie mi se pare doar un gest de sfidare, doar pentru ca doresc autonomia tinutului secuiesc.

in ceea ce priveste modul in care ar putea invata limba romana...oare cum se face ca in Oradea de ex (aici cred ca Marius poate confirma/infirma), sunt multi unguri care vorbesc romaneste si viceversa...acolo de ce se poate?

Pentru ca aici (si nu doar aici) au interes sa stie nu doar limba romana ci si engleza / germana sau franceza la fel ca romanii.

Acolo nu au nici o motivatie si asta nu de azi ci de sute de ani.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -