Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Doamna Cucurbitaceelor... pe ghetar


939 raspunsuri la acest subiect

#11
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 11:34

Balaurul vrea varza murata. Cica facem sarmale daca o avem. Il las sa viseze cu ochii deschisi :)

 

Lenjerii iau si eu si le tot rotesc. Am o intrebare: pentru ce se vinde cearceaful de pat separat? Sa il schimbi mai des decat pe cel de pilota/ fetele de perna? 



#12
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 11:40

Eu schimb toată lenjeria când schimb, credeam ca se vinde separat ca sa asortezi cum vrei :)). 



#13
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 11:42

Balaurul vrea varza murata. Cica facem sarmale daca o avem. Il las sa viseze cu ochii deschisi :)

 

Lenjerii iau si eu si le tot rotesc. Am o intrebare: pentru ce se vinde cearceaful de pat separat? Sa il schimbi mai des decat pe cel de pilota/ fetele de perna? 

 

Se vinde separat ca să iei exact pe dimensiunea saltelei. Mai ales dacă e din cel cu elastic, acolo e important să se potrivească cu salteaua. Și dacă setul ar avea standard un cearșaf* mai mare / mai mic decât ai tu nevoie, nu mai cumperi setul deloc. Așa trebuie doar să potrivești cearșaful de pilotă la dimensiunile pilotei și apoi iei separat cearșaful de pat.

 

(*Varianta corectă în dex e cearșaf, că vine din turcă: çarșaf.).



#14
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 11:54

cesti.... [:D]

:))) astea nu sunt "ca sa fie", sunt asa, chestii artistice care imi dau bucurie si ceai/cafea.

V-am aratat cestile pe care le vanez la licitatie?

https://auctionet.co...nhagen-1900-tal

Si sa stiti ca ma refeream la mama care aduna chestii din astea pt zestre si pe care mi le-a pasat mie....



#15
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 12:00

Daniela, am tot vrut sa te intreb de pe vremea topicului vechi.. Ziceai ca il ajungi pe sot la istorie.. este asa o pasiune, sau este sotul in domeniu? Mi se pare super interesant!



#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 12:10

Anja, ce faine ceștile! Și eu aș vrea ceva similar, am văzut seturi pe la anticari prin târguri dar eu nu vreau un set întreg, aș vrea să-mi pot alege câteva piese doar.

 

Referitor la istorie, e pasiunea domnului meu, eu sunt zero barat la acest capitol :). Acum avem două direcții pe care le investigăm:

- ocupația sovietică în Constanța (Rox, am aflat de exemplu că în 1944 toată zona dintre Piața Ovidiu și port era evacuată și încercuită cu gard de sârmă ghimpată, fiind zonă strategică pentru port. Dacă îți aduci aminte găsisem informații și despre Biserica Catolică Sf. Anton că a fost ocupată de sovietici și transformată în depozit de muniție și turn de observare pentru portul comercial).

- urmările Tratatului de la Craiova din 1940 (când s-a cedat Cadrilaterul)

 

Edit ca să zic că al meu nu are legătură cu istoria, e doar o pasiune.


Editat de danielag, 01 septembrie 2017 - 12:11 .


#17
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 12:20

anja, fff misto setul asta. eu inca am capul la cele cu bulineeeeee

 

de marti începem zugravitul asa ca am un week-end teribil de misto... administrativ, nu gluma!! si eu care visam la plaja.....

e superba vremea acum, o ador, cald, plaja goala.... imi place sa mergem la Olimp, la Popasul Pescarilor, stam pe plaja, apoi mancam la ei la restaurant....vise!!!! cutii si folie scrie pe mine!! [:D]



#18
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 12:27

sa stiti ca setul ala este cam scump.  Adica ma duce pe la 100-200de euro, plus transportul acasa prin posta, daca castig licitaia.

Daniela, vino incoace. Stiu niste locuri unde se vand cestile la bucata si iei ce vrei. Poate ma duc maine sa vad ce mai au. Parca va si vad intr-o biblioteca ticsita de carti, taind istoria in patru, deasupra unei cesti de ceai sau cafea :)))

Rox, poate reusesti sa terminati mai repede si va duceti si la plaja, si mie imi plac plajele goale...


Editat de anja, 01 septembrie 2017 - 12:29 .


#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 12:30

:))) astea nu sunt "ca sa fie", sunt asa, chestii artistice care imi dau bucurie si ceai/cafea.

V-am aratat cestile pe care le vanez la licitatie?

https://auctionet.co...nhagen-1900-tal

Si sa stiti ca ma refeream la mama care aduna chestii din astea pt zestre si pe care mi le-a pasat mie....

Si mama aduna chestii din astea. Numai ca mie nu prea imi plac. Imi si da din ele, apoi daca nu le vede prin casa ma intreaba unde sunt si se  cam supara.

ideea este ca nu se potrivesc la  mine in casa multe chestii de  la ea.

 

Cu istoria... si CCS e pasionat. Si  stie multe, multe,  citeste mult pe  diferite teme.



#20
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 12:36

Eu n-am pasiunea pieselor vechi, nici la mine in casa nu se potrivesc. Pe al meu l-a apucat in iarna cu tablourile, a cumpărat unul de prin 1800 și e singura și unica piesa veche din casa :). 

 

Și mie îmi place perioada de după ce pleacă turiștii de aici, și mie îmi plac plajele goale, sa stau eu cu mine și cu marea. Am fost zilele trecute cu W, dar el nu are răbdare sa stam, cred ca azi dau o tura singura, după job. Sa îmi fac plăcerea :). 

 

Rox spor mult! 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -