Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gestul care poate schimba un destin - cap 2


91 raspunsuri la acest subiect

#81
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 14:23

Si eu tot la copii,moon...tocmai de-asta trebuie facut ceva cu aceste femei ca sa nu mai sufere inca un.copil si inca unul...



#82
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 18:30

O adolescentă în vârstă de 16 ani din localitatea vasluiană Fâstâci, comuna Cozmeşti, a fost preluată sâmbătă de un echipaj medical, după ce o femeie a anunţat la numărul de urgenţă 112 că fiica sa a fost lovită şi arsă, transmite Agerpres.

Potrivit primelor concluzii ale cercetărilor efectuate de poliţişti, fata locuia împreună cu iubitul ei, un bărbat în vârstă de 44 ani, care în cursul serii de vineri ar fi lovit-o şi ar fi ars-o cu un vătrai.

 

asa ceva n-ar trebui sa existe.


Editat de Pepco, 05 ianuarie 2019 - 18:31 .


#83
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 18:32

 Pepco eu nu stiu de unde ai luat tu pampers cu 25 lei, recent 109 lei am dat.

 

am nimerit oferta, in Carrefour mereu sunt oferte diverse. s-au terminat f. repede.



#84
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 20:54

Multumesc, moon! Te anunt cand ajunge si incercsa aflu cat de lungut e bebelushul.  Imi cer scuze ca am disparut, dar am incercat sa ma tin departe de calculator in vacanta. 

Am reusit sa ajung si la gemeni. Sunt ok. Am vorbit cu bunica lor mai mult. Imi spunea ca i se pare ca au ramas in urma cu invatatul, ca nu are cine sa se tina de ei din scurt (tatal lucreaza in ture, au plecat din colegii lui de munca si lucreaza si 24 de ore legat uneori, bunicii le spun sa invete, dar nu ii pot ajuta /verifica la teme) . La ei nu se pune problema lipsei de hrana, se descurca, sunt oameni harnici, in ciuda necazurilor. I-am explicat bunicii ca si cu note mai mici la evaluare, baietii pot intra la clase de liceu din Bicaz. Sper sa deschida si culegerile pe care le-am dus.

Am stat de vorba si cu fratele mai mare al gemenilor. E bine, student in anul 2. Imi spunea ca ii e mai greu la matematica, pt ca el a terminat profil uman la liceu , dar se tine de carte. Sta in chirie in Suceava cu un baiat dintr-un sat cu care sa stie din liceu, intr-o garsoniera. Se plangea ca e la ultimul etaj si nu prea ajunge caldura si apa calda, dar ca se descurca si ei cum pot. I-am lasat nr meu de telefon cu rugamintea sa ma sune sau sa imi dea mesaj daca are vreodata nevoie de ajutor. 

Saptamana viitoare, din banii ramasi, cumpar rechizite fetelor , pampersi pt cei mici. 

 

 

La Valeni, ce am apreciat de fiecare data e ca mama copiilor pastreaza curatenie in casa, face cald si se ocupa de copii cat de mult poate. Ei au facut casa pe o bucatica de pamant cumparat de un unchi al barbatului ei , in afara satului, dar teren pt gradina nu au. De asta nici nu cultiva legume, pt ca nu au unde. In curte au un grajd unde tin calul ce ii ajuta sa faca un ban. 

Si eu i-am spus de multe ori sa aiba grija de fete, tocmai pt ca stiu ce pericole le paste, cea mare fiind si frumusica si dezvoltata pt varsta ei. Femeia imi spunea ca o sa se duca sa isi puna sterilet , eu nu prea am crezut-o. Am sa o intreb daca a cerut de la medicul din sat pilule anticonceptionale. Eu stiu ca se dau gratis pt familiile cu probleme. Daca e dispusa sa ia, ii cumpar eu pt cateva luni macar ... 

 

 

 

Va doresc un an nou bun, cu sanatate, bucurii, va multumesc si sper sa nu va pierdeti generozitatea!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#85
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 09:25

Laura, am trimis PM.



#86
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 09:48

Multumesc, moon! Te anunt cand ajunge si incercsa aflu cat de lungut e bebelushul.  Imi cer scuze ca am disparut, dar am incercat sa ma tin departe de calculator in vacanta. 

Am reusit sa ajung si la gemeni. Sunt ok. Am vorbit cu bunica lor mai mult. Imi spunea ca i se pare ca au ramas in urma cu invatatul, ca nu are cine sa se tina de ei din scurt (tatal lucreaza in ture, au plecat din colegii lui de munca si lucreaza si 24 de ore legat uneori, bunicii le spun sa invete, dar nu ii pot ajuta /verifica la teme) . La ei nu se pune problema lipsei de hrana, se descurca, sunt oameni harnici, in ciuda necazurilor. I-am explicat bunicii ca si cu note mai mici la evaluare, baietii pot intra la clase de liceu din Bicaz. Sper sa deschida si culegerile pe care le-am dus.

Am stat de vorba si cu fratele mai mare al gemenilor. E bine, student in anul 2. Imi spunea ca ii e mai greu la matematica, pt ca el a terminat profil uman la liceu , dar se tine de carte. Sta in chirie in Suceava cu un baiat dintr-un sat cu care sa stie din liceu, intr-o garsoniera. Se plangea ca e la ultimul etaj si nu prea ajunge caldura si apa calda, dar ca se descurca si ei cum pot. I-am lasat nr meu de telefon cu rugamintea sa ma sune sau sa imi dea mesaj daca are vreodata nevoie de ajutor. 

Saptamana viitoare, din banii ramasi, cumpar rechizite fetelor , pampersi pt cei mici. 

 

 

La Valeni, ce am apreciat de fiecare data e ca mama copiilor pastreaza curatenie in casa, face cald si se ocupa de copii cat de mult poate. Ei au facut casa pe o bucatica de pamant cumparat de un unchi al barbatului ei , in afara satului, dar teren pt gradina nu au. De asta nici nu cultiva legume, pt ca nu au unde. In curte au un grajd unde tin calul ce ii ajuta sa faca un ban. 

Si eu i-am spus de multe ori sa aiba grija de fete, tocmai pt ca stiu ce pericole le paste, cea mare fiind si frumusica si dezvoltata pt varsta ei. Femeia imi spunea ca o sa se duca sa isi puna sterilet , eu nu prea am crezut-o. Am sa o intreb daca a cerut de la medicul din sat pilule anticonceptionale. Eu stiu ca se dau gratis pt familiile cu probleme. Daca e dispusa sa ia, ii cumpar eu pt cateva luni macar ... 

 

 

 

Va doresc un an nou bun, cu sanatate, bucurii, va multumesc si sper sa nu va pierdeti generozitatea!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

 

 Laura, eu stiu ca un sterilet costa 50 lei si montarea e gratuita, plus il poti tine cativa ani (eu personal nu am avut, dar mi-a zis o asistenta). Daca reusesti cumva sa o convingi sa isi puna si este vreun gineco pri zona, let me know, ii platesc eu steriletu - asa ca de la o mama care ar mai fi vrut mai multi prunci la una care cred ca are destui deja.

   Te imbratisez.


Editat de moon16, 07 ianuarie 2019 - 09:51 .


#87
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 14 ianuarie 2019 - 09:29

Buna dimineata! Am cumparat rechizite, scutece , sampon si niste creme pt bebelush , cateva dulciuri si le-am dus copiilor din Valeni ieri. Nu am avut timp de cautat variante ieftine, am luat dintr-un hypermarket toate. Rechizitele f scumpe, nu am gasit caiete studentesti asa ca am luat mai multe caiete mici. Cu ajutorul fetelor care mi-au trimis colete cu hainute, a colegilor mei de birou care au copii mai mici, am dus pt bebelush si fetita de 2 ani haine si ceva incaltaminte. Mihaita, baiatul cel mare, inainte de Craciun s=a certat cu tatal sau si a plecat de acasa. Mama lui zice ca nu vrea sa vorbeasca nici cu ea, a luat telefonul ei cand a plecat. A aflat ca e undeva prin Brasov, vrea sa plece la munca in Anglia. A zis ca intelege ca e mare si vrea altceva, dar ii e frica sa nu o ia pe alte cai. Ca daca se duce sa munceasca, e f bine, dar ii e frica sa nu intre in anturaje gresite si sa faca prostii. I-am dus mamei un telefon de-al meu mai vechi, sa poata comunica (eu acum a trebuit sa ii sun sa ii chem mai in centrul satului, la ei acasa nu se poate ajunge cu masina din cauza zapezii). Cam asta este.... Am promisiuni de la prieteni sa imi mai dea haine pt baietelul de 4 ani. Atasez poze cu bonul fiscal (e lung tare, l=am pozat si pe bucati). Va multumesc pt tot ajutorul!!

Miniaturi atasate

  • 49898199_539660409869502_1825049204569931776_n.jpg
  • 49899055_783714185317793_3290186364552740864_n.jpg
  • 49343414_748984692144857_7333657473963786240_n.jpg


#88
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 14 ianuarie 2019 - 09:43

Inainte de toate, multumim de vesti si implicare

Eu o sa mai strang dupa sezonul asta niste hainute de la fetita mea si as avea cate ceva de la mine si pt fetele mari. Ce varsta au ele?

 



#89
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 14 ianuarie 2019 - 10:06

Fetele mari au aproape 14, respectiv 12 ani. Cea mare,Elena,  are peste 1.65, Alina se apropie de 1.60 . Poarta 41, respectiv 37 la picior.



#90
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 14 ianuarie 2019 - 10:39

Multumesc!

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -