Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gestul care poate schimba un destin - cap 2


91 raspunsuri la acest subiect

#51
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 17:38

Poza cu prima pagina a facturii vad ca nu a iesit clara. Daca vreti, in cerc sa refac poza. 



#52
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 19:11

Laura, multumim ca te ocupi de familia din Valeni. Saracia e mare la atitea suflete. Ce le-ar mai trebui fetelor? 

Nu e nevoie sa mai faci poze cu factura.

 

Edit

Am citit ca au nevoie de lucruri de scoala.


Editat de alicia1976, 21 decembrie 2018 - 19:16 .


#53
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 19:24

Ele mi-au spus de rechizite. Se incalta cu cizmele aduse de mine iarna trecuta. Din fericire, inca le vin (Alina poarta 36-37, Elena , 41). Pt cea mai mica au nevoie de pampersi. Elena e in clasa a VII-a . Acasa nu are cine sa o ajute, la scoala sunt sigura ca profesorii o marginalizeaza si nu isi doresc decat sa scape de ea. Imi spunea ca nu ii mai place, ca e greu, ca nu intelege nimic. Probabil va abandona scoala dupa clasa a 8 -a . Alina e in clasa a VI-a, ea imi spunea ca ii place, ca nu i se pare asa greu, dar nici ea nu are ce ii trebuie, nu o ajuta nimeni cu temele. Fetele mari se ocupa si de cei mici. 



#54
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 20:41

Laura nu e cazul sa mai atasezi factura.

Offf mi se rupe sufletul....  sincer speram sa vad poze cu copii bucurosi de cadouri.

Pe fetele lor se citeste impovararea...nedrept.

Eu am ceva hainute ramase de la fetita mea cea mica (4 ani) daca vrei sa ti le pun la posta, dar asta numai dupa 7 ianuarie cand incep serviciul.

Sunt si mai groase si mai subtiri.

 



#55
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 21:26

Ele mi-au spus de rechizite. Se incalta cu cizmele aduse de mine iarna trecuta. Din fericire, inca le vin (Alina poarta 36-37, Elena , 41). Pt cea mai mica au nevoie de pampersi. Elena e in clasa a VII-a . Acasa nu are cine sa o ajute, la scoala sunt sigura ca profesorii o marginalizeaza si nu isi doresc decat sa scape de ea. Imi spunea ca nu ii mai place, ca e greu, ca nu intelege nimic. Probabil va abandona scoala dupa clasa a 8 -a . Alina e in clasa a VI-a, ea imi spunea ca ii place, ca nu i se pare asa greu, dar nici ea nu are ce ii trebuie, nu o ajuta nimeni cu temele. Fetele mari se ocupa si de cei mici. 

 

Tare rau imi pare sa citesc asta. Pentru ca eu cred ca de fapt scoala e singura lor sansa sa iasa din saracie. Asta pe termen lung si cu multa determinare, bineinteles. Motivatia e in momentul asta pentru Elena probabil la nivel scazut. Nu stiu ce zic, daca imi vine vreo idee mai scriu.



#56
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 21:39

Buna seara! 

Am fost azi la Metro point si la Decathlon si am cumparat legume (cartofi, ceapa, morcovi, pastarnac) carne (salamuri, un bax de 5kg de pulpe de pui, o bucata de carne de porc) branzeturi, dulciuri mai multe, faina, ulei, fasole, conserve, pasta de tomate, un borcan cu muraturi, niste gemuri, detergent, pasta si periute de dinti, sampon, pampersi, fesuri si sosete. Am avut si 3 sacose cu haine si jucarii pt copiii mici , o sacosa cu plovere pt fetele mari.

 

Am cumparat si pentru gemeni dulciuri si cate o bluza de flece . Au ajuns zilele trecute si culegerile de romana si matematica. 

 

Am fost la Valeni unde am aflat cu surprindere ca in august s-a mai nascut o fetita, al 6-lea copil al familiei. In casa era facut foc, era cald, dar le-a plouat prin acoperis si au pereti uzi si mucegai intr-un colt. Elena si Alina merg la scoala, dar s-au plans ca mama lor a nascut la sf lui august si nu a mai avut bani sa le cumpere nimic pentru scoala. M-au rugat sa le aduc caiete, pixuri, culori, acuarele. Fetele mari mi s-au parut mai triste ca alta data, mai apasate ... Cei mici cam murdari, baietelul era descult, am scos din sacose si l-am pus sa isi ia sosete (au un linoleu pus pe jos) . Fetita care face 2 ani in februarie s-a speriat de un plus mare pe care l-am scos din sacose. Mama ei a zis ca nu a mai vazut niciodata asa ceva.

 

Sincer, am plecat cu inima franta de acolo. Nu stiu ce si cum as putea sa fac mai mult pentru ei. Incerc din banii ramasi sa iau fetelor rechizite pt scoala si sa le duc pana se termina vacanta.

 

Va multumesc din nou pt ajutorul dat. La gemeni ma duc duminica sau luni.

 

 

Laura25 cu pampersi nu te pot ajuta, dar cu hainute da. Crezi ca bebelusul are nevoie? Eu am ramas de la baieti destul de multe, gen 0 - 8 luni, se incadreaza?



#57
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 21:52

Laura nu e cazul sa mai atasezi factura.

Offf mi se rupe sufletul....  sincer speram sa vad poze cu copii bucurosi de cadouri.

Pe fetele lor se citeste impovararea...nedrept.

Eu am ceva hainute ramase de la fetita mea cea mica (4 ani) daca vrei sa ti le pun la posta, dar asta numai dupa 7 ianuarie cand incep serviciul.

Sunt si mai groase si mai subtiri.

 

una din fete implineste 2 ani in februarie, cea mai mica are 4 luni. Nici eu nu ma mai duc la ei pana dupa Revelion. Cand poti, atunci trimiti . Daca nu pot ajunge pana la ei in capatul satului (sunt mai in afara localitatii, izolati, daca ninge e mai greu de ajuns cu masina), ii sun si ies la strada principala. 



#58
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 22:01

Tare rau imi pare sa citesc asta. Pentru ca eu cred ca de fapt scoala e singura lor sansa sa iasa din saracie. Asta pe termen lung si cu multa determinare, bineinteles. Motivatia e in momentul asta pentru Elena probabil la nivel scazut. Nu stiu ce zic, daca imi vine vreo idee mai scriu.

Da, asa cred si eu. Dar copiii astia, cu 2 parinti analfabeti, fara nici un ajutor la teme, marginalizati in clasa, abia de stiu sa citeasca si sa scrie. Eu ma uit cat de greu le este copiilor mei( cu o gramada de suport din prima zi de clasa 1, cu ceva minte in cap, fara nici o grija in afara scolii),  in clasa a VII-a. Eu cred ca fetele nu inteleg aproape nimic la scoala, daca nu au nici caiete, instrumente de scris, carti ... informatiile sunt atat de multe si cladite una peste alta, incat ele au pierdut practic trenul din clasele I=IV. Daca ar exista acele scoli profesionale unde sa invete practic o meserie, alta ar fi sansa. Dar eu nu stiu incotro sa le indrum. [:(] Termina scoala generala si apoi ..!? 



#59
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 22:03

Laura25 cu pampersi nu te pot ajuta, dar cu hainute da. Crezi ca bebelusul are nevoie? Eu am ramas de la baieti destul de multe, gen 0 - 8 luni, se incadreaza?

Cea mica are 4 luni. Pentru Pampersi mai am eu din banii stransi acum. 



#60
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 22:39

Cea mica are 4 luni. Pentru Pampersi mai am eu din banii stransi acum. 

 

Ce marime poarta acum?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -