Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii competitivi si pushy parents

parenting parinti elicopter pushy parents competitie stiluri de parinting

47 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 27 august 2017 - 22:11

Trebuie sa ai si cu cine sa fii pushy. Nu din cauza ca patintii erau pushy copilul ala avea iq de Einstein.



#22
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 august 2017 - 22:36

Pai nici nu au cum sa crească IQ cuiva. Nici macar NASA nu a reușit :)) doar că un anumit grad de pushy, adică nu știu, de perseverenta, stabilitate, consecventa in principii asigura copilului atingerea unui maxim.

Eu cred că dacă îl lași de capul lui, să aleagă întâi chitara, apoi handbal, apoi pian, apoi calculator, apoi karate, dar nu e problema in alegerea in sine, ci în a-l lăsa să renunțe imediat la toate, nu te încăpățânezi puțin și reziști la smiorcăieli, nu îl ajuți cu mare lucru.

Dacă ești puțin pushy și insiști sa termine un modul, un curs, o etapă din ceva ce el alege cred că îi e mai de folos. Adică îl lași să aleagă, dar ești acolo sa îl ajuți cu exersarea voinței, motivației, rezistentei. 



#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 august 2017 - 22:42

Cat de pushy poți fi că sa nu atingi limita cealaltă, să o dai în negative, aici trebuie mare, mare atenție la copil și cunoașterea lui. Și a propriei persoane. Fara sa vrei poți să încalci limita, cu cele mai bune intenții, de altfel, că și invers, poți fi prea permisiv.

Cunosc multe cazuri de adulți care afirmă că au avut noroc cu părintele care i-au împins de la spate să facă o facultate , că abia apoi și-a dat seama ce bine le-a prins.

Sau invers, care acuză că pe ei i-au ignorat și nu i-au "ajutat" să facă ceva.

Nu știu dacă au  dreptate, probabil că nu știu nici ei, lucrurile întâmplate nemaiputand fi întoarse că sa încerce și pe drumul celălalt. Cert e că adulții recunosc că gândesc diferit față de când erau copii și că părinții au și ei dreptate uneori



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 august 2017 - 22:48

Chiar, sunt tare curioasa ce ați face dacă ați avea un copil cu IQ de geniu?

Eu mă tot gândesc și nu am o direcție clară, dar probabil că mi-ar veni să îl canalizez spre cariera intelectuală. Cred că foarte ușor de aluneca in balta lăudăroșeniei cu propriul copil. Toți suntem mândri de orice realizat de copil, e facil să începi să te lauzi peste măsură, să începi încet , încet să vrei mai mult.....

 



#25
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 10:55

In general, geniile nu au nevoie sa fie impinsi de la spate!

Ei sunt cei care isi uimesc parintii cu dorinta lor de cunoastere,perseverenta,si apetit pentru cunoastere.

 

Dar revenind in zona comuna,e bine sa-i mai impingem pe copii de la spate,caci de multe ori scoala nu o face,iar daca copilul sta in fata calculatorului toata ziua,nici un parinte nu poate sa isi da seama daca copilul are stofa...nu neaparat de geniu,dar sa fie si el capabil,acolo,de ce ceva. ( o limba straina,un instrument musical,un sport nu neaparat de performanta0,si orice altceva care poate sa-l stimuleze si sa-l scoata din zona gri.



#26
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 12:27

Chiar, sunt tare curioasa ce ați face dacă ați avea un copil cu IQ de geniu? Eu mă tot gândesc și nu am o direcție clară, dar probabil că mi-ar veni să îl canalizez spre cariera intelectuală. Cred că foarte ușor de aluneca in balta lăudăroșeniei cu propriul copil. Toți suntem mândri de orice realizat de copil, e facil să începi să te lauzi peste măsură, să începi încet , încet să vrei mai mult.....

 

 

Gifted Kids, in engleza, sunt copii inteligenti, cu un IQ mare, peste 130, dar deseori foarte sensibili si emotionali. Daca puteti sa va inchipuiti copiide 9-10 ani cu nivel de inteligenta similar unuia de 17-18, in multe aspecte serios, insa emotional ca unul de 5-6 ani... E o binecuvantare pe de o parte dar un "blestem" pe de alta parte... copii care nu se unteleg cu cei de varsta lor pentru ca au interese diferite. Un copil cu capacitati extraordinare are nevoie de suportul sentimental al parintilor.. sunt multi copii de acest gen care au numai probleme la scoala, note rele pentru ca.. se plictisesc..sistemele actuale de scoala ii pun in sertare practic si daca nu se comporta ca atare pierd...

 

cristina



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 12:30

Acest eveniment vine la doar o saptamana dupa ce un filmulet a facut valva pe Internet cu un parinte de origine chineza din America care is lasa copilul plangand sa alerge in slip prin zapada cu remarca: "doresc sa-l intaresc si sa-l pregatesc pentru viata"

 

Cu mentiunea ca am vizionat acel clip cu ani in urma. Dupa cum am vizionat si reportajul despre acei rusi retrasi in pustiu. Iaroslav avea 2 ani si umbla gol pusca pe afara, iarna. Era nevaccinat si sanatos tun.



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 14:24

Cu mentiunea ca am vizionat acel clip cu ani in urma. Dupa cum am vizionat si reportajul despre acei rusi retrasi in pustiu. Iaroslav avea 2 ani si umbla gol pusca pe afara, iarna. Era nevaccinat si sanatos tun.

 

Pepco, am mai auzit deseori aceasta explicație "era așa și pe dincolo și sănătos tun", dar din ce am observat argumentul acesta este valabil strict pentru momentul prezent. Copiii îngrijiți greșit sunt sănătoși pe moment dar dezvolta afecțiuni ulterior, la maturitate. Pediatrii dau multe recomandări și explică că asta sau ailaltă făcute greșit în copilărie afectează ba sistemul osos al viitorului adult, ba sistemul gastric și tot așa... De exemplu o cauză a osteoporozei, am citit undeva, este o alimentație proasta in copilărie, cu diferite asocieri de alimente care conduc la fragilizarea oaselor, IN TIMP.



#29
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 15:51

Motivația este mereu personala, pentru că e un ansamblu de trebuințe, dorințe, aspirații, trăiri, idealuri.

Până și foamea este o motivație.

Motivația sta la baza oricărei acțiuni umane. Inclusiv a. Competiției.

De asta zic că părinții care lasă copilul singur în alegerea , crearea, analizarea , identificarea tuturor acestor aparent mici bucăți de puzzle , este posibil sa greșească. 

Cred că exemplul personal este foarte concludent in educarea copilului. 

Am citit odata ceva ce mi-a placut mult. Zicea ceva de genul: "Nu conteaza ce-i spui copilului, el va face ce te vede pe tine facand!"



#30
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 03 septembrie 2017 - 16:00

As

 

Chiar, sunt tare curioasa ce ați face dacă ați avea un copil cu IQ de geniu?

Eu mă tot gândesc și nu am o direcție clară, dar probabil că mi-ar veni să îl canalizez spre cariera intelectuală. Cred că foarte ușor de aluneca in balta lăudăroșeniei cu propriul copil. Toți suntem mândri de orice realizat de copil, e facil să începi să te lauzi peste măsură, să începi încet , încet să vrei mai mult.....

teptarile de la copil trebuie sa fie realistice; majoritatea copiilor la sfarsitul clasei 1, pot sa scrie toate literele si sa scrie dupa o dictare simpla. Anumiti copii abia isi pot scrie numele... nu poti cere unui copil astfel sa aiba 10 pe linie. La fel cum nu poti cere tuturor sa aiba 10 la desen. Sau 10 la muzica. Sau 10 la sport! Fiecare copil are anumite abilitati si datoria unui parinte e sa descopere abilitatile propriilor copii si sa ii indrume spre directia ideala, corespunzator abilitatilor. Degeaba as impinge-o eu pe Victoria spre design vestimentar, cand ea abia poate desena un copac... 

Parerea me e ca atata timp cat parintele ramane realistic, un pic de impingere de la spate nu strica. Mai ales in sistemul de invatamant de la noi, unde nu exista teme ptr acasa pana la liceu!!! Unde nu lasa un copil repetent, decat daca parintii sunt de acord!!!, desi acel copil in clasa a 7-a (ex.) abia isi scrie numele si abia stie cat e 5+7.





Etichetat si cu parenting, parinti elicopter, pushy parents, competitie, stiluri de parinting

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -