Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Explicație medicala pentru interdictie


10 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 august 2017 - 01:02

Bună! :)

Are cineva idee despre argumentul medical al interdicției de a lua calciu in lunile "fără r", adică iunie, iulie, august? Nu am reușit să mă lămuresc de ce se vehiculează aceasta idee, pe ce bază.

Întreb din cauza că tocmai ce am început să iau un complex de minerale cu calciu, august fiind :) și m-a durut articulația mâinii, așa că voiam să știu dacă e din cauza că am greșit că nu am respectat aceasta regulă, sau pot avea eu o problema cu administrarea de calciu in general ?!



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 26 august 2017 - 01:43

Eu stiam ca vitamina D se ia in lunile cu "r" in nume, adica tot anul cu exceptia verii, cand se sintetizeaza natural prin expunerea la soare. Iar calciul si vit D se iau impreuna pt absorbtie Mai buna.

 

De interdictia cu calciul nu stiam, dar am citit ca vit D se poate supradoza si nu e bine, de supradoza de calciu nu stiu. Adica, se acumuleaza in Corp prin supradozaj sau se

elimina natural. 



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 august 2017 - 01:50

Aha, mulțumesc, probabil e vorba de fixarea prea rapidă a calciului in prezenta vit. D. 

Sper sa nu ajung la medic din cauza calciului depus aiurea ... [fri]



#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 august 2017 - 09:56

Andaghe, ai primit recomandare de la medic, ai făcut analize, ești bolnava? 

 

Un om sănătos, cu o alimentație diversificata, care face mișcare in aer liber, mai ales ca e vara, nu are nevoie de niciun supliment. 



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 august 2017 - 18:21

Pai nu am alimentație așa sănătoasă, fac mult sport care atrage după sine pierderi de minerale, mă simt obosită. E adevărat și că nu ar fi mare brânză să îmi fac niște analize de calciu, dar sunt doua situații: arată ok analizele dar eu mă simt obosită , arată rău și atunci îmi recomanda calciul.  



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 26 august 2017 - 20:51

Andaghe, ai primit recomandare de la medic, ai făcut analize, ești bolnava? 

 

Un om sănătos, cu o alimentație diversificata, care face mișcare in aer liber, mai ales ca e vara, nu are nevoie de niciun supliment. 

 

eu care stau intr-un stat cu 11luni de soare sunt deficienta la vit D.

am avut analize sa confirme .

dr mi a rec. calciu, mag, zn si d3 continu. nu am auzit de interdictia asta.



#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 august 2017 - 21:01

Fiecare organism e altfel. Dacă cineva cu 11 luni de soare (probabil stat la umbra 90% și la aer condiționat :)) are deficit de vit D nu înseamnă ca se aplica la oricine. 

 

Ei trăiesc intr-o zona cu 10 luni de lipsa de soare și nu am avut niciodată probleme. Asta nu înseamnă ca nimeni nu are. 

 

Asta spuneam și eu. Niște analize medicale și luat după recomandare medicală. 

 



#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 august 2017 - 21:10

Știu ca este de pe Wikipedia, dar e in termeni simpli https://ro.m.wikiped...iki/Parathormon

 

Nu numai soarele are rol in absorbția vit D și a calciului, e un întreg mecanism, care nu e simplu. 

 

Daca stai suficient la soare Michelle, garantat ai suficient nivel de vit D. Problema e de altundeva atunci când nu ai...dar ma gândesc ca un medic știe mai bine și a făcut toate analizele necesare. 



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 26 august 2017 - 21:36

Știu ca este de pe Wikipedia, dar e in termeni simpli https://ro.m.wikiped...iki/Parathormon

 

Nu numai soarele are rol in absorbția vit D și a calciului, e un întreg mecanism, care nu e simplu. 

 

Daca stai suficient la soare Michelle, garantat ai suficient nivel de vit D. Problema e de altundeva atunci când nu ai...dar ma gândesc ca un medic știe mai bine și a făcut toate analizele necesare. 

 

Dacca nu ma Intel, dr mi a spus ca organismul meu  nu absorba d...dar nu mi a spus de ce

 

Oare asta poate fi genetic, nepoata mea din rom. are la fel.

 

luna viitoare o sa mi fac iar analizele. sunt curioasa sa vad care e sit actuala.

 

nu stau numai la ac, in casa, ies la cumparaturi, in curte ud florile, ma joc cu catelul, joc basket, ...ma duc la job...de multeori parchez un pic mai de parte...eu zic ca stau mai mult de 1ora pe zi la soare.

 

Scuze ca am deviat de la sub.


Editat de michelle-usa, 26 august 2017 - 21:37 .


#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 27 august 2017 - 00:06

Pai nu am alimentație așa sănătoasă, fac mult sport care atrage după sine pierderi de minerale, mă simt obosită. E adevărat și că nu ar fi mare brânză să îmi fac niște analize de calciu, dar sunt doua situații: arată ok analizele dar eu mă simt obosită , arată rău și atunci îmi recomanda calciul.  

 

Eu am avut ani in sir cu oboseala cronica, nici in vizite nu puteam merge dupa 8 seara, caci nu puteam vorbi de oboseala. Au descoperit ca sint anemica, am lipsa de fier. De cind iau fier ma simt excelent. De aia e bine mai intii sa faci analize, cine stie de unde vine totul.

 

Vitamina D la noi e recomandat sa se ia tot timpul, caci nu prea avem soare.

 

In ce priveste lunile cu R, bunica imi spunea cind eram mica ca pot sa stau jos pe ciment sau pe pamint (cind ne jucam in jurul blocului) numai in lunile fara R! Asta e singura restrictie de care stiu! [:)]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -