Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rechizite esentiale - lista prioritara

scoala rechizite

29 raspunsuri la acest subiect

#21
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 24 august 2017 - 14:04

Si la scoala fetitei mele este uniforma dar nu ne-au obligat sa o luam (lucru care ma bucura deoarece este dintr-un material foarte prost). Noi avem doar vesta. 

Ni s-a spus ca, daca nu avem toata uniforma, sa imbracam copiii in pantaloni/fuste de culoare inchisa (fiica mea merge in blugi sau colanti) si bluze sau tricouri albe (noi avem tricouri polo sau albe, simple la sport).



#22
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 24 august 2017 - 14:10

In clasele primare eram la o scoala de cartier unde directorul a spus ca atata timp cat el este acolo, nu va exista uniforma (a spus ca e o forma de afacere pe care el nu o tolereaza). Invatatoarele puteau alege impreuna cu parintii un fel de tinuta - pantaloni/fuste de culori inchise + bluze / camasi de nuante deschise, dar nu era ceva obligatoriu.

Aici la liceul de arte ar fi imposibila purtarea uniformei, asa ca am scapat si aici.

Vedem la liceu cum va fi :-) 



#23
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:33

Sziv, v-ati scos!  [:)]

 

Cu rechizitele, noi cumparam ce stiu sigur ca ne trebuie, consumabile, adica, chestii generale: caiete, creioane, stilouri, rezerve, sugative, gume, ascutitori, creioane, carioci, rigle, coperti de caiet... ce vad si eu ca s-a terminat de anul anterior.  La fel daca e cazul - penar, ghiozdan, echipament pt sport etc.

 

Alte chestii specifice - ce ne spune inv. dupa sedinta cu parintii



#24
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:48

Fiica-mea e in clasa a 9a, a inceput-o luni...e in anul 3 de scoala secundara si ultimul (cl.7-9 sunt secundara, 1-6 primara).

 

Ghiozdan are luat dintr-a 7a, dar e un ruxac, pe care l-am comandat din Japonia..a costat ft putin, dar e dintr-un material ft rezistent, e usor si se spala bine la masina...il va folosi si anul asta.

 

Aici toate rechizitele, cartile etc sunt date de catre scoala, noi nu cumparam nimic...scoala apartine de primarie, iar noi platim impozit si pt primarie (mai platim pt canton si pt confederatie)...de luat, i-am luat doar pixurile cu guma, o marca elvetiana, care e mai ieftina decat frixion...sitloul il foloseste rar, ei scriu in general cu creionul, inclusiv la teste.


Editat de Ella73, 24 august 2017 - 15:50 .


#25
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 25 august 2017 - 22:50

Sziv, v-ati scos! [:)] Cu rechizitele, noi cumparam ce stiu sigur ca ne trebuie, consumabile, adica, chestii generale: caiete, creioane, stilouri, rezerve, sugative, gume, ascutitori, creioane, carioci, rigle, coperti de caiet... ce vad si eu ca s-a terminat de anul anterior. La fel daca e cazul - penar, ghiozdan, echipament pt sport etc. Alte chestii specifice - ce ne spune inv. dupa sedinta cu parintii

 

Sugativa-uau nici nu stiam ca mai exista.

Ce amintiri imi trezesc lucrurile pe care le credeam de mult iesite din folosinta, ca sa zic asa.

Nici nu am mai cerut la librarie fiind convinsa ca a disparut de pe piata, odata cu aparitia instrumentelor de sters cerneala, pix.

De fapt si cuvantul in sine mi-a disparut din vocabularul uzual. Acum ca stiu ca exista o sa-i cumpar si fetitei mele ca sa-i povestesc cum era pe vremea mea [:-)))]

 

Off topic: o colega i-a povestit fetei cum stergea cu lama cerneala de pe caiet. La care fata o intreaba cum reusea sa tina Bic-ul si sa nu rupa foaia. Abia atunci a realizat colega mea ca de fapt fata nu vazuse in viata ei lama individuala.

Era nascuta mai tarziu in era Bic. [:-)))]

 

 



#26
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 29 august 2017 - 08:19

[:)]  [:)]

Asa este, suna de old school: sugative, lame pt sters cerneala...

 

Dar culmea, cu toatee chestiile moderne din ziua de azi, am considerat necesar sa ma intorc si in trecut, si culmea, chiar folosim chestiile astea.

Sugative chiar se mai gasesc, sunt sub forma de blocnotes, doar ca in loc de hartie, sunt foi de sugativa, cat foaia unui caiet mic, A5. Fetele scriu si stiloul, iar mana, pielea, putin grasa fiind, si luand contact cu partea de jos a filei, cand ajungeau sa scrie jos, nu mai aluneca stiloul asa de bine... cu sugativa s-a rezolvat problema, ca pe vremea noastra  [:)]

 

Si lama o folosim cu succes, ca alternativa la pic, pt linii/pete mici ce sunt in plus pe caiet. Pe vremea noastra, imi aduc aminte ca picul era sub forma de praf, dar nu-l foloseam pentru ca nu imi placea, asa ca foloseam lama sau o guma mai tare si incercam sa gresesc cat mai putin  [biz]



#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 31 august 2017 - 16:12

Aici exista sugativa, gen caiet A4, de unde rupi foile...si pic exista (la un capt pic, la celalalt pixul cu care scrii dupa ce ai sters), i-am luat fiica-mii. 



#28
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 31 august 2017 - 16:37

Aici in primele 6 clase (clasele primare cum le numesc ei) primesc o lista de rechizite si au o data limita pana la care trebuie sa le predea invatatoarei. Au lista si la secundara (clasele 7-10), dar nu mai predau nimanui si nu le verifica nimeni rechizitele.

 

Nu se folosesc caiete, ci un fel de biblioraft mai subtire in care se pun foi de matematica cu 4 gauri, materiile fiind delimitate cu separatoare. Partea proasta este ca isi cara in felul asta in fiecare zi toate 'caietele' la scoala. Partea buna e ca nu uita niciodata 'caietul' acasa:)

 

Carti si material specific cumparam de la scoala. Primeste fiecare un pachet la inceput de an, costa vreo 350 EUR/copil si se plateste in 3 rate lunare (oct, nov, dec). Terminam de platit fix de Craciun:)

 

Noi refolosim rechizite ramase de pe un an pe altul. Asa se recomanda si la scoala. Ghiozdane cumpar cam in fiecare an. Cara extrem de mult cu ele, le arunca peste tot in clasa si in curtea scolii (asa e regula, nu ca sunt ele mai neglijente ca altii) si ajung sa arate jalnic la sfarsit de an. Cel mai mult am tras cu fermoarele care, oricat de scumpe au fost ghiozdanele, tot au cedat din cauza greutati si gradului de umplere a ghiozdanului. Cred ca si marginile alea mari si groase ale mentionatului biblioraft ajuta la distrugerea fermoarelor. De anul asta au zis ca le vor cara in brate, ca si alti copii. Nu le mai inghesuie in ghiozdan.


Editat de carolinah, 01 septembrie 2017 - 17:46 .


#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 17:12

Am vazut azi la scoala noastra lista pentru clasa 0 si pentru clasa a 2-a, atat sunt afisate. Mi-am pus mainile in cap, cea de clasa 0 e luuunga, frate, sa sara parintii cu banu'. Prin amabilitatea unei alte mamici, ieri am vazut lista de clasa a 3-a de la o alta scoala. Trebuie sa duca inclusiv o floare/planta in ghiveci.



#30
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 01 septembrie 2017 - 17:45

Si referitor la uniforma, mie imi convine ca aici uniforma e formata din tricouri si pantaloni scurti, plus un trening, toate inscriptionate cu sigla scolii.

 

Practic cu 3 tricouri, 1-2 pantaloni scurti si un trening te-ai scos pe un an intreg. Treningul se poate folosi si 2 ani, ca il poarta putina vreme, cat e mai frig in ian-mar, in rest numai pantaloni scurti. Preturile nu sunt mici, dar per total, pe an, e f bine.

 

Imi amintesc si eu ca in Ro lista pt gradinita (de stat) era imensa. Noi ajutam o familie de romi din vecini si le cumparam noi toata lista, ca ai naibii aia de la gradinita, daca nu duceau tot-tot, nu-i primeau pe copii. Imi amintesc ca mergeam la Auchan si era un cos intreg, cum naiba sa-si permita oamenii aia care lucrau ceva curatenie si dat cu sapa, sau asa ceva, sa cumpere toate alea pt 3 copii??? Nesimtire curata! 





Etichetat si cu scoala, rechizite

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -