Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta cumparam copilului un telefon?

dezbatere telefon

105 raspunsuri la acest subiect

#51
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 august 2017 - 09:44

In Ro smartphone-ul la 8 ani e o banalitate.

 

Da, dar trebuie privit în ansamblu tot tabloul. Un copil de 8-9 ani nu are prea multe opțiuni de distracții: de exemplu Ploiești - există doar un parc pentru sport, supraaglomerat, străzile nu sunt sigure deloc pentru ciclism sau role, parcurile de joaca sunt semidistrusr sau sufocate de praf, mizerie, câini, sunt prost gândite și nesigure, bazine publice de înot - mizerabile, club sportiv fara baza sportivă, fac antrenamente in același parc supraaglomerat, cluburi de artă/dans - contra cost, cursuri de vara-contracost.... Nu exista foarte multe posibilități de activități cu copiii, părinții recurg la distracția pe telefon pentru că nu au alte variante, uneori



#52
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 august 2017 - 11:10

Noi nu mai avem fix de peste 10 ani, si nici ai mei nu au de foarte mult timp. 

Anda, asa e, in Ploiesti e destul de greu sa distrezi copilul. 



#53
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 august 2017 - 11:56

Parerea mea este că trebuie luat fenomenul invers, adică ce ar trebui să facă un copil fara telefon, ce activități pierde din cauza statului prea mult pe telefon, și acolo dezvoltat. Când are mai multe opțiuni, va începe și să observe distracții alternative. 



#54
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 20 august 2017 - 12:05

Da, dar trebuie privit în ansamblu tot tabloul. Un copil de 8-9 ani nu are prea multe opțiuni de distracții: de exemplu Ploiești - există doar un parc pentru sport, supraaglomerat, străzile nu sunt sigure deloc pentru ciclism sau role, parcurile de joaca sunt semidistrusr sau sufocate de praf, mizerie, câini, sunt prost gândite și nesigure, bazine publice de înot - mizerabile, club sportiv fara baza sportivă, fac antrenamente in același parc supraaglomerat, cluburi de artă/dans - contra cost, cursuri de vara-contracost.... Nu exista foarte multe posibilități de activități cu copiii, părinții recurg la distracția pe telefon pentru că nu au alte variante, uneori

 

Copiii mei nu au foarte mult timp liber pe care l-ar putea petrece pe telefon. In timpul saptamanii (4 zile/saptamana) ii las la scoala la 7h30 si ii ia sotul meu la ora 17. Mananca si, eventual, fac teme la scoala. Cea mare merge de 3 ori/saptamana la atletism dupa scoala pana la ora 20. O data/saptamana intr-o dupa amiaza, calarie. Ii ramane ca timp liber miercuri dupa amiaza si duminica. De anul acesta nu vor mai avea scoala miercurea; cea mare de 14 ani va ramane acasa singura, cel mic intr-un centru cu alti copii ai caror parinti lucreaza.

 

Cel mic de 5 ani nu a inceput inca cu activitatile extrascolare.



#55
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 august 2017 - 14:24

Copiii mei nu au foarte mult timp liber pe care l-ar putea petrece pe telefon. In timpul saptamanii (4 zile/saptamana) ii las la scoala la 7h30 si ii ia sotul meu la ora 17. Mananca si, eventual, fac teme la scoala. Cea mare merge de 3 ori/saptamana la atletism dupa scoala pana la ora 20. O data/saptamana intr-o dupa amiaza, calarie. Ii ramane ca timp liber miercuri dupa amiaza si duminica. De anul acesta nu vor mai avea scoala miercurea; cea mare de 14 ani va ramane acasa singura, cel mic intr-un centru cu alti copii ai caror parinti lucreaza. Cel mic de 5 ani nu a inceput inca cu activitatile extrascolare.

 

Și nu au telefon pe care se joacă cu orele?

Atunci am dreptate :)

Copilul primește telefon când nu are altceva de făcut



#56
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 august 2017 - 14:25

Mă refer  la telefoane inteligente pe care să se și joace, nu doar să sune de anunț, gata, am ajuns!



#57
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 20 august 2017 - 14:45

Nu am citit toate raspunsurile, dar la noi e asa: copilul cel mare are telefon de la 9,5 ani... de la acea varsta a vrut sa vina singura acasa in pauza de masa (orele de scoala sunt: 8.15-12.00 si 13.00-15.00). Majoritatea copiilor din clasa ei raman in pauza de masa la scoala (contra cost si supravegheati), ea nu a mai vrut. A zis ca vrea si ea un moment doar pentru ea, si, desi nu mi-a fost usor sa fiu de acord, am zis sa incercam... e un copil foarte responsabil si serios, si din momentul in care a venit acasa la amiaza (clasa a 6a aici, 9,5 ani avea) a primit telefonul meu vechi. Cum ajunge acasa ne trimite un mesaj mie si sotului meu, isi pregateste pranzul, apoi citeste, strange masa si merge la scoala... (in primele luni am vizionat-o, aveam o camera ascunsa in camera de zi). Nu a intarziat nici o zi nici macar un minut, e un copil foarte responsabil si ma  bucur ca i-am oferit aceasta libertate... pe langa asta merge cu bicicleta la o scoala speciala o zi pe saptamina, la 3 km de casa, si are telefonul cu ea... si merge la prieteni la 1-1,5 km cu bicicleta... dar e mereu la ora stabilita acasa, daca ii spun sa fie acasa la 17.15 si deschid usa la 17.14, o vad biciclind spre casa... pe langa asta ea face cumparaturi in apropiere de casa (cu sora mai mica de 8 ani), merge la prieteni din apropiere in vizita...cineva zicea de un copil de 14 ani ca nu merge nicaieri neinsotit???? E mare diferenta in mentalitati, atunci... aici merg copiii de la 11-12 ani (varsta la care se merge la liceu) la scoala cu bicicleta, la 9-10-15-17 km distanta... doar dus!!! Si locuiesc intr-un oras mare. Are insa la cheie un GPS tracker (o pot localiza oricand) care are si un buton SOS, daca ar fi ceva, il apasa si eu sunt sunata pe telefon.... nu a fost nevoie pana acum.

A, la scoala nu are telefonul cu ea, doar daca merge la scoala pe oras il ia cu ea... nu e admis oricum sa ai telefon, sau il lasi la vestiar, cum fac unii din colegii ei... au grupuri whatsapp cu clasa, cu clasa speciala pe oras, si eu citesc regulat ce se scrie acolo (stie ca citesc, i-am spus ca o fac pentru protectia ei)... sunt copii buni, pun poze cu animale dragalase sau discuta temele... nu e mult pe telefon, are note exceptionale si cred ca e o decizie buna ca are telefon...

Copilul mic, care are in schimb gura mare, a negociat sa aiba telefon cam la o juma` de an dupa sora cea mare,.. a primit ceva f vechi de-al sotului meu... a fost interesant cateva zile, dupa care l-a lasat balta :) ... ne scrie cand are chef mesaje daca sotul meu sau eu suntem in drum spre casa... ne informeaza ce pregateste parintele prezent pentru cina sau ce s-a mai intamplat la scoala... in rest nu are la ce sa foloseasca telefonul, nici o prietena de aceeasi varsta, 8,5 ani, nu are telefon... Mie mi se pare acum un excelent exercitiu pentru scrierea corecta :) la mezina ... (nu prea avem teme la varsta asta, citeste f. mult dar la scris nu prea exersa... din vacanta aceasta de vara tine un jurnal, macar atat)...



#58
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 20 august 2017 - 14:53

Acum am mai citit din ce s-a scris... la restaurante ale mele nu au telefoane cu ele... sunt prea pasionate de citirea meniu-ului(mai ales daca e intr-o limba straina), pe langa asta e o iesire cu familia, nu luam telefoane, nu stam cu telefonul pe masa...in vacanta nu ating telefoanele... (nu au timp)... in tabere cu sporturile lor nu au voie sa aiba telefoane la ele... (4 zile in celalalt capat de tara, antrenorii au nr noastre de telefon, nu comunica nimic cu noi de obicei, no news good news)... merg la bunicul lor cate o zi, doua, nu iau telefonul cu ele... 

Jocuri si de altele pe telefon/computer nu prea sunt pasionate... ele citesc foarte mult amandoua, in olandeza, in engleza si acum incercam si in romana... au deseori prietene in vizita, sau care dorm o noapte la noi, si nimeni nu se joaca la telefon atunci, eventual facem popcorn si vizionam un film... 



#59
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 20 august 2017 - 15:12

Evident mai e si problema timpului: ale mele sunt acasa la ora 15.00... deseori are una (sau amandoua) ceva aranjat cu o prietena care vine sau la noi sa se joace/ coloreze, whatever sau acasa la prietena... e cam pana pe la 17.00 ... la 17.30-18.00 e cina cu familia la noi si apoi iesim la o plimbare in patru sau stam in gradina la povesti (ele trebaluiesc in gradina cu tatal lor - pasionati gradinari :) ) si apoi citim in engleza (pasiunea lor, eu citesc o poveste, cea mare una si cea mica una) facem dus, se uita la serialul lor preferat si merg la culcare... (20.00 cea mica, 20.30 cea mare)

Daca nu au intalniri cu prietenii sau sport sau muzical sau ora de pictura, si tot pe la 17.30-18.00 se ia cina si apoi programul obisnuit... vinerea cea mare merge cu mine la zumba si cea mica inoata cu tatal ei, asa ca merg la culcare pe la 21.00-21.30... (in vacante sau situatii speciale nu avem limita la ora de mers la culcare :) ). Teme au foarte putine si foarte rar, le fac de obicei la scoala... acasa maximum 20-30 minute si nu in fiecare zi... (se aseaza la computer - au teme pt care logheaza pe serverul scolii- si daca au nevoie ma striga... nu e nevoie de obicei, la sfarsit le intreb daca si cate greseli au avut - primesc automat cand termina evaluarea rezultatul- si daca au greseli le intreb ce a fost si sa fie atente data urmatoare). Nu au efectiv timp sa stea zeci de minute (ore?) pe telefon sau computer...



#60
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 20 august 2017 - 15:48

Și nu au telefon pe care se joacă cu orele?

Atunci am dreptate :)

Copilul primește telefon când nu are altceva de făcut

Nu, telefonul e util si de mare ajutor la nevoie.

Pentru joaca exista wii  [:D]





Etichetat si cu dezbatere, telefon

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -