Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Fiv cu ovocite donate 111


274 raspunsuri la acest subiect

#41
MarianaBrașoveanu

MarianaBrașoveanu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 22:40

in lista cliniclor nu am gasit Biotexcom,din Kiev.noi cu ei am reusit dupa doua fivuri cu ovo donate in Grecia.am ramas foarte multumiti si sunt mai accesibile la pret.lucreaza cu cele mai noi tehnici in reproducere inclusic ICSI si IMSI.de ce i-am ales?deoarece au o baza de donatoare,unde poti vedea poze,vedea video.Au un embriolog tare bravo care ne-a ajutat sa o alegem pe cea potrivita dupa cariotip si fenotip.Fertilizarea se face imediat dupa recolatrea materialului genetic ,in citeva ore iar la ziua 5 mi sa implantat 3 blastocisti..Dumnezeu nea binecuvintat cu gemeni

Va recomand cu incredere



#42
mateidiana

mateidiana
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 16:57

Buna fetelor. Vreau sa spun cateva cuvinte despre clinica din Grecia care se numeste Athena pentru ca nu pot să nu spun adevărul pentru celelalte cupluri care suferă de infertilitate.

Suntem un cuplu deja in varsta pentru primul copil. Mai bine yis la mine AMH + 0,3, ceea ce este o valoare foarte mica pentru a face un FIV cu ovocite proprii in România. Am hotarat sa incercam fiv cu ovocite donate la una din clinicile din Europa. Medicul ginecolog mi-a recomandat să mă uit la clinicile din Cehia. 

Noi am hotarat sa mergem la clinica din Grecia pentru ca au promis ca din prima incercare va fi ok. Au promis ca vedem donatoarea. Ca avem posibil sa alegem donatoarea..

Imi pare rau, dar va sfatuiesc sa nu credeti in tot ce va promit.

Nu am vazut donatoarea. Nu stiu cati embrioni cu adevarat mi-au transferat...

Acum mergem la clinica din Kiev pentru ca cumatrii nostri au facut mama surogat la ei si deja s-au intors cu copilul in Romania.

Tot aceasta clinica face si tratamentul de fiv cu ovocite donate



#43
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 10:18

Buna fetelor. Vreau sa spun cateva cuvinte despre clinica din Grecia care se numeste Athena pentru ca nu pot să nu spun adevărul pentru celelalte cupluri care suferă de infertilitate.

Suntem un cuplu deja in varsta pentru primul copil. Mai bine yis la mine AMH + 0,3, ceea ce este o valoare foarte mica pentru a face un FIV cu ovocite proprii in România. Am hotarat sa incercam fiv cu ovocite donate la una din clinicile din Europa. Medicul ginecolog mi-a recomandat să mă uit la clinicile din Cehia. 

Noi am hotarat sa mergem la clinica din Grecia pentru ca au promis ca din prima incercare va fi ok. Au promis ca vedem donatoarea. Ca avem posibil sa alegem donatoarea..

Imi pare rau, dar va sfatuiesc sa nu credeti in tot ce va promit.

Nu am vazut donatoarea. Nu stiu cati embrioni cu adevarat mi-au transferat...

Acum mergem la clinica din Kiev pentru ca cumatrii nostri au facut mama surogat la ei si deja s-au intors cu copilul in Romania.

Tot aceasta clinica face si tratamentul de fiv cu ovocite donate

Nu exista asa ceva in Grecia sa iti vezi donatoarea ea fiind anonima  eu traiesc in Grecia de 16 ani sunt o fosta aspiranta acum mamicia de fetite gemene obtinute prin fiv cu ovocite donate  de 2 ani sunt coordonatoare la o clinica greceasca din Atena  in mod normal se dau 8 ovocite punct cand o clinica va spune 10-12 ovocite va minte cat despre cati embrioni pot transfera in mod legal este asa:pana in 30-35 de ani 1 emmbrion 35-40 de ani 2 embrioni peste 40 de ani pot transfera 3 embrioni (cea ce este de evitat )



#44
mateidiana

mateidiana
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 13:14

Da. Anonim asa se zice. Insa pentru pacient daca nu cunoaste donatoarea macar sa cunoasca un dosar despre ea. Cati ani are? Are copii? E casatorita? O poza cu ea? Sa vedem cum arata. Ce grup de sange? Ce analize a facut? Cateva cuvinte despre familia din care provine?

Nu as putea merge la asa pas riscant fara sa am incredere in medic si daca m-a inselat apoi de ce sa nu fie prevenite alte paciente?



#45
Poppy

Poppy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 982 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 22:29

Peste tot in Europa, in tarile unde se face legal procedura cu ovo donate, donatoarea ramane anonima. Anonima nu inseamna ca i se ascunde numele si in rest putem afla totul despre ea, inclusiv poza, ca sa o putem detecta la o adica pe strada. Identitatea donatoarei este respectata si foarte bine se face, altfel multe femei nu ar mai fi de acord sa se supuna unei proceduri destul de complicate si dureroase pentru o suma nu chiar uriasa.

Se pun la dispozitia pacientei datele considerate relevante pentru viitoarea mama si pentru copil. Grupa de sange a donatoarei, cateva date fizice (inaltime, culoarea ochilor si a parului), cateva informatii despre educatia si pasiunile ei, poate. Si sunt scanate sa nu aiba unele boli. Pentru tot restul, iti asumi riscurile. Take it or leave it.

Ca sa ai parte de poza, povesti despre familie, sot, poti merge in SUA, acolo sunt site-uri pline cu donatoare cu tot istoricul pe care il doresti. Doar ca pretul e de la 10.000 de dolari in sus.

Mai e Ucraina, dar mie nu mi se pare o optiune pentru ca iese din zona civilizata a lumii. Parerea mea.

Ma mira ca in Grecia nu vi s-a spus grupa de sange sau varsta. De obicei astea fac parte din datele puse la dispozitie.



#46
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 07:45

Eu despre donatoarea mea stiu asta :22 de ani grupa de sange culoarea ochilor culoarea parului inaltime studii a fost testata psihologic analize de sange nu are alti copii 



#47
Poppy

Poppy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 982 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 12:22

Cam astea mi s-au spus și mie despre donatoarea mea în Cehia și cred că și în Polonia, Spania e la fel.



#48
mateidiana

mateidiana
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 17:02

Amaliaro cum adica nu are alti copii?? Dar cum sa fim increzuti ca poate da nastere la un copil sanatos fara patalogii [fri]

Cum sa stiu ca dupa ce doneaza ovocite pentru familia noastra ea va mai avea copii?

Din aceste aspecte imi place mai mult Ucraina. Clinica care am ales-o primeste doar donatoare care au minim un copil si tot asa cu mama surogat.

Nu am citi legea lor amanuntit, dar pana ajung o fac.

Asa ca eu nu vreau sa am o donatoare care nu are copil si medicul nu garanteaza ca va fi ok [fri]



#49
RamoncitaE

RamoncitaE

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 21:12

Buna, 

Eu ma pregatesc pentru fiv cu donate in cehia in ianuarie, am niste nelamuriri si ma gandeam sa intreb si aici, stiu ca sunt fete dragute care ajuta cu informatii  [:)] :

- analiza celule Nk - ati facut din sange sau din uter? 

- Diphereline 3.75 se elibereaza doar cu reteta? Asa scria pe site-ul farmacia tei...

- stie cineva cam cat costa o histerscopie la clinica privata? Daca vreau sa fac la stat imi trebuie trimitere de la medicul de familie musai?

- tb sa faca partenerul cariotip genetic...ni s-a recomandat Genetic Center... voi unde ati mers?

 

Mi se invart atatea prin cap...daca mai aveti sfaturi, le astept cu drag :)

 

Multumesc mult!

Seara buna

 

 



#50
RamoncitaE

RamoncitaE

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 14 noiembrie 2017 - 21:13

Buna, 

Eu ma pregatesc pentru fiv cu donate in cehia in ianuarie, am niste nelamuriri si ma gandeam sa intreb si aici, stiu ca sunt fete dragute care ajuta cu informatii  [:)] :

- analiza celule Nk - ati facut din sange sau din uter? 

- Diphereline 3.75 se elibereaza doar cu reteta? Asa scria pe site-ul farmacia tei...

- stie cineva cam cat costa o histerscopie la clinica privata? Daca vreau sa fac la stat imi trebuie trimitere de la medicul de familie musai?

- tb sa faca partenerul cariotip genetic...ni s-a recomandat Genetic Center... voi unde ati mers?

 

Mi se invart atatea prin cap...daca mai aveti sfaturi, le astept cu drag :)

 

Multumesc mult!

Seara buna

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -