Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 149


930 raspunsuri la acest subiect

#881
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 20:53

[hia]

 

Qiao  [pup]  [cupisi]  totul bine?fetitele?



#882
Motisor

Motisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 15 martie 2019 - 09:06

Hello girls ! eu ma pregatesc de fiv 4 si cred ca ultimul... sper ca de aceasta data sa reusesc.... deja ajung aproape de 40 si parca sperantele se cam spulbera ... 



#883
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 martie 2019 - 11:51

Motisor tin pumnii !

 

Velvet suntem pe linia de plutire. Anul trecut a fost unul greu, nu am crezut ca al 2-lea an de la adoptie o sa fie asa. Am avut probleme cu fata cea mare de nu am crezut ca iesim vreunul cu neuronul intreg. Nu a fost usor pt nimeni, am avut momente cand m-am intrebat ce pacate tb sa spal, de indiferent ce fac tot pe dos iese, cand eu tot ce mi-am dorit a fost o familie implinita, armonie, iubire, zambete.

In rest, fetele cresc, se transforma de la o zi la alta. Sunt deja in cls a 1-a si a 4-a. Din semestrul asta au vrut sa mearga singure dimineata la scoala (!} Au fost "fetele lui tata", cea mica vad ca s-a reorientat spre mine de ceva vreme (ea e tonicul meu care imi da putere sa lupt in continuare cu toate piedicile), cea mare e dupa toane  [clo]  (a intrat prea devreme in pubertate [batcap] )

Eu am intrat la menopauza - s-a sincronizat perfect cu "bulburucii" fetei - asa ca m-am distrat la dublu  [alcool]  Ma scolesc in continuare in acupunctura, aleg intre job, clinica/scoala si familie, sustin in continuare cu informatii fetele pe un grup de pe FB (mi-e mai accesibil). Nu am timp sa ma mai gandesc la nimic, iar asta e si bine, dar si rau.

Imi pare rau ca nu am prezentat numai curcubee si unicorni roz, dar asta e realitatea si prefer sa o prezint asa cum este, neinfrumusetata, pt a nu alimenta niste frustrari nefondate.



#884
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 martie 2019 - 18:42

[hia]

 

Qiao  [pup]  [cupisi]  sunt convinsa ca nu e si n-a fost usor.dar...tu esti deosebita si vei reusi sa armonizezi tot! iti doresc mult succes in continuare! 

 

Moti mult succes si sa reusesti!  [pup]



#885
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 24 martie 2019 - 17:58

Salutări fetelor vechi și noi! Am și uitat de când n-am mai intrat pe forum. Mi-era dor de voi fetelor! 1!

multa bafta tuturor celor care inca nu au reușit să iasă învingătoare din aceasta lupta!

Qiao mă bucur că am dat de tine pe aici. Mă bucur că sunteți bine. Și noi suntem bine, suntem sănătoși, fericiți. Trece repede timpul într-adevăr. Băiețelul meu a făcut 1 an și 3 luni.

Motisor bafta multa! Eu la 40 am reușit după 9 ani de așteptări! Așa că îți țin pumnii sa reușești acum!

 
 

 



#886
Ramo2016

Ramo2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 03 aprilie 2019 - 19:20

[hia]

 

va pup băbuțe 



#887
Cornelia30

Cornelia30
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 09:59

Buna fetelor! Am 30 de ani si 4 ani de incercari fara reusita de a avea un bebe! Dupa primul an fara rezultat am mers la medic.analize...eco....analize.....rezultat:calitatea proasta a spermei.ne-am inscris in programul de fecundare in vitro prin asigurare sociala(la stat). Dupa inca un an de asteptat fara rezultat telefonul care ne-ar schimba viata, am apelat la o clinica privata.Alte analize, si mai multe analize.....si concluzia finala-FIV.Scuturam bine buzunarele si ne punem pe treaba! Am facut injectii ptr stimulare ovariana(le urasc din tot sufletul) si mergem la clinica ptr punctie intr-o joi iar duminica avem programata inseminare.totul decurge bn cu o mica exceptie.... Am ovulat prea mult!! 17 ovule!!! Asa ca se amana inseminare o luna si ceva! Luna aceasta, pe 24 aprilie avem programata inseminare.Eu vad ca corpul meu reactioneaza f bine si am toate sperantele ca v-a iesi totul perfect. Embrionii au crescut extraordinar si avem 13 vitrificati de ziua 5!Doctorul spune ca e o situatie extraordinara sa creasca atat de multi si atat de bn! Deci totul merge ca uns! O singura problema am ce ma framanta zilnic. O cunostinta ce cauta si ea o clinica de fertilizare mi-a spus ca a citit recenzii despre clinica unde merg eu si ca nu ar fi chiar bune! Ca fac in asa fel incat sa nu ramai din prima insarcinata ca sa mai platesti si alte inseminari! Trebuie sa recunosc ca sunt cam speriata si optimizmul mi-a cam scazut! Tot ceea ce pot sa fac e sa astept si sa vad daca voi ramane insarcinata sau nu! 



#888
Lili40

Lili40
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 aprilie 2019 - 12:57

Buna. Eu am facut fiv in nov 2018 la Wellborn Baneasa. Dupa stimulare mi s au recoltat19 ovocite. Dupa 5 zile am avut un embrion bun de transferat si 3 morule. Din acel embrion s a dezvoltat o fetita care mai are 14 sapt de stat in burtica. Ptr noi, dna dr Oana Moise este extraordinara, avand in vedere cei 40 de ani ai mei si faptul ca nu prea mai aveam sperante.



#889
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 08 aprilie 2019 - 08:16

Cornelia la ce clinica mergeti ? 



#890
maria_dc

maria_dc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 23 aprilie 2019 - 11:32

Buna fetelor! Am 30 de ani si 4 ani de incercari fara reusita de a avea un bebe! Dupa primul an fara rezultat am mers la medic.analize...eco....analize.....rezultat:calitatea proasta a spermei.ne-am inscris in programul de fecundare in vitro prin asigurare sociala(la stat). Dupa inca un an de asteptat fara rezultat telefonul care ne-ar schimba viata, am apelat la o clinica privata.Alte analize, si mai multe analize.....si concluzia finala-FIV.Scuturam bine buzunarele si ne punem pe treaba! Am facut injectii ptr stimulare ovariana(le urasc din tot sufletul) si mergem la clinica ptr punctie intr-o joi iar duminica avem programata inseminare.totul decurge bn cu o mica exceptie.... Am ovulat prea mult!! 17 ovule!!! Asa ca se amana inseminare o luna si ceva! Luna aceasta, pe 24 aprilie avem programata inseminare.Eu vad ca corpul meu reactioneaza f bine si am toate sperantele ca v-a iesi totul perfect. Embrionii au crescut extraordinar si avem 13 vitrificati de ziua 5!Doctorul spune ca e o situatie extraordinara sa creasca atat de multi si atat de bn! Deci totul merge ca uns! O singura problema am ce ma framanta zilnic. O cunostinta ce cauta si ea o clinica de fertilizare mi-a spus ca a citit recenzii despre clinica unde merg eu si ca nu ar fi chiar bune! Ca fac in asa fel incat sa nu ramai din prima insarcinata ca sa mai platesti si alte inseminari! Trebuie sa recunosc ca sunt cam speriata si optimizmul mi-a cam scazut! Tot ceea ce pot sa fac e sa astept si sa vad daca voi ramane insarcinata sau nu! 

 

Buna Cornelia,

 

e prima data cand scriu la acest topic, sunt mai activa pe alt topic de FIV la clinica din Sibiu, unde am inceput eu procedurile

 

am vrut doar sa iti scriu ca inteleg perfect nevoia de a citi recenzii si pareri, dar nu te lasa foarte influentata de ele. 

Si eu am avut 21 de ovocite, dar am facut transferul cu 2 embrioni la 5 zile dupa punctie, pe restul i-au congelat. Din pacate transferul nu a fost cu succes, dar cele doua colege de salon, care au facut si punctia si transferul in aceeasi zi cu mine au reusit, una chiar gemeni. 

 

am tot stat si am analizat care ar putea fi motivele pt care la mine nu s-a fixat niciunul, dar nici prin gand nu mi-a trecut ca ar putea fi o greseala medica intentionata ...

 

Eu asa cred: chiar daca e si o afacere, niciun medic nu face greseli in mod intentionat, doar pt a aduce pacientul-clientul de mai multe ori la clinica... La urma urmei, succesul procedurii ii face reclama buna si aduce alte paciente, nu?

 

Probabil recenziile negative sunt scrise din frustarea unor proceduri nereusite, nu stiu... dar refuz sa cred ca un medic intentioneaza sa dea procedura gres, pt a o repeta...

 

Pastreaza-ti optimismul, cu o doza de realism, totusi :D Si mult succes!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -