Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 149


930 raspunsuri la acest subiect

#831
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 08 octombrie 2018 - 14:30

Buna Moon! As vrea un frate sau o surioara pentru Armand, dar nu cred că ne va ieși natural. Eu am 41. Tu mai ai șanse, sau macar mai multe decât mine. Nu ne-a ieșit de la 31 la 39. Fiv mi-e teama sa mai fac. Am făcut 8 stimulări de fiv . Să nu mă îmbolnăvesc de ceva. Macar sa îl cresc pe Armandut. Armandut are aproape 10 luni. Îl alăptez încă. Nu am menstruație deci nici nu as avea cum să rămân. Prima ovulație se produce înainte de prima menstruație. Nici timp să procream nu avem.:)))

Sunt fericită că am un bebe când mă gândesc că puteam să nu reușesc niciodată.  Nu știu cum te descurci cu 2, eu mă descurc cu ajutorul mamei și și așa ne este greu. :))) Daca nu as fi avut încotro mă descurcam singura dar mi-ar fi fost infinit mai greu. 



#832
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 09 octombrie 2018 - 10:19

Buna Moon! As vrea un frate sau o surioara pentru Armand, dar nu cred că ne va ieși natural. Eu am 41. Tu mai ai șanse, sau macar mai multe decât mine. Nu ne-a ieșit de la 31 la 39. Fiv mi-e teama sa mai fac. Am făcut 8 stimulări de fiv . Să nu mă îmbolnăvesc de ceva. Macar sa îl cresc pe Armandut. Armandut are aproape 10 luni. Îl alăptez încă. Nu am menstruație deci nici nu as avea cum să rămân. Prima ovulație se produce înainte de prima menstruație. Nici timp să procream nu avem.:)))

Sunt fericită că am un bebe când mă gândesc că puteam să nu reușesc niciodată.  Nu știu cum te descurci cu 2, eu mă descurc cu ajutorul mamei și și așa ne este greu. :))) Daca nu as fi avut încotro mă descurcam singura dar mi-ar fi fost infinit mai greu. 

 

 

  Maru, daca esti impacata cu familie in 3 este perfect, asa e si al meu i se pare perfecta combinatia din mai multe puncte de vedere, inclusiv logistic - noi acum avem un scaun de la Gracco si o scoica pt cel micut, nu vad unde am putea sa mai punem o scoica in masina, masina care abia am luat-o anult trecut. Deci, inteleg si punctul lui de vedere. Plus ca deja in vacante, am luat apartament, deja la hotel e cam greu.

  E greut cu 2, mai ales ca sunt ft certati cu somnul, si asta ma termina - nu am mai dormit de nu stiu cate luni mai mult de 2 ore. Well asta e.

 Oare mai sunt fete care dupa n proceduri s-au mai incumetat sa o iau de la capat? Ceea ce mie clar e ca o sa vreau transfer doar de un SINGUR embrion.

  Ma bucur ca sunteti bine si cresteti. Uneori ma uit noaptea la ei si nu imi vine sa cred ca is ai mei, mai ales ca ne seamana leit, e ca si cum suntem noi in miniatura.

  Uneori ma gandesc la fetele de care nu mai stiu nimic, si sper sa fi reusit in secret, si aici ma gandesc la Deea78 care a incurajat atateea fete, si sper sa isi tina pruncul in brate. Pe unele le-am mai vazut pe diverse grupuri si ma bucur sa vad ca sunt implinite. Am citit ca Aristica e deja la bebe3, norocoasaa.

  Oare ar fi de interes un grup aici pt mamici cu copii obtinuti prin fiv? sa mai povestim despre viata de familie post fiv? 



#833
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 09 octombrie 2018 - 17:07

Moon sunt împăcată și fericită cu un bebe doar că mă gândesc la el că nu va avea frățior sau surioara. Dar asta este. Și așa am fost foarte norocoși că am reușit după  8 încercări, daca număr toate stimulările de fiv. 
Cred că fetele nu mai au timp având copii deja. Poate un grup de Facebook, e mai facil. Dar cine sa se ocupe. 
Mă bucur că sunt bine și bebeii tai. :)
Și noi ne chinuim să adormim și sa îl țin adormit ori la san ori pe picioare ziua. Câteodată și noaptea pe picioare cand îl doare gingiuta de la dințișorii. De câteva săptămâni doarme mai bine noaptea
Mai mi-am revenit și eu. 
Sper din tot sufletul să reușească fiecare femeie care își dorește un bebe. Este tare grea lupta asta și încă țin minte ce era în sufletul meu când mergeam din eșec în eșec. 
Mă gândesc și eu la câteva fete pe care le știu și care nu au reușit și sper din tot sufletul să reușească. 
Fetelor care nu ați reușit încă va doresc multa putere să treceți cu bine peste nereușite și sa se întâmple minunea cat mai repede.
 
 
Trimis de pe smartphone-ul meu Samsung Galaxy.

 



#834
dandanutz

dandanutz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 09 octombrie 2018 - 20:38

buna seara fetelor...am doua pen uri de GONAL F de 900 le dau la jumatate de pret.Astept mesaj in privat...bafta tuturor [flo2]  [:)]  [flo2]



#835
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 25 octombrie 2018 - 19:58

buna fetele  [flo2]

m-am revenit printre voi dupa aprox 2 ani  [batcap]

am avut ceva probleme familiale si acum m-am hotărât sa ma pregătesc pt fiv 2! 

Am ales sa merg pe mâna Dr A. Veliscu! 

Ce părere aveți despre dansa? 

[flo2]



#836
EllaMari1981

EllaMari1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 25 octombrie 2018 - 19:59

Nu am apucat sa citesc tot ce s-a mai întâmplat in decursul lunilor, dar felicitări celor care ați reușit si multă bafta celor care sunteți in procedura! 



#837
Erika10

Erika10

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 12:34

Buna, tuturor.

E mult timp de cand nu am mai scris, am simtit nevoia sa ma detasez o perioada... Insa nu am incetat nicio clipa sa lupt, sa sper si sa cred in visul nostru. Au fost momente crancene de disperare si deznadejde, de "de ce eu?" si, desi parea ca ne luptam cu morile de vant, am refuzat sa renunt. Iar Dumnezeu s-a indurat si avem o fetita.
Sunt multi cei carora le datoram reusita noastra, fiecare dintre ei a contribuit intr-o anumita masura si are locul lui special in gandurile noastre.
In primul rand, este acest forum, de aici a inceput totul. Stiu ca nu prea mai este activitate in ultimul timp (cel putin pe topicurile urmarite de mine), insa sper din suflet ca fetele care au nevoie, desi nu scriu (nici nu trebuie neaparat), sper ca folosesc informatiile de aici, care sunt o adevarata enciclopedie, accesibila oricui.
In ce ma priveste, sunt recunoscatoare celor care si-au rupt din timp sa ne impartaseasca povestea lor, celor de la care am avut enorm de invatat si de castigat. La inceput, aceste informatii pot parea coplesitoare si din alta lume, insa pe masura ce sunt parcurse pas cu pas, incepi sa le procesezi si sa le asimilezi, trebuie rabdare si timp, dar pentru cel mai frumos dar de pe Pamant este un minim de efort (nici nu il pot numi efort...).
Asadar, continuarea povestii noastre:
De la inceputul incercarilor noastre, eu am avut un fibrom intramural despre care toti medicii spuneau ca nu influenteaza obtinerea unei sarcini, inclusiv medicul meu ginecolog. Pana la un moment dat cand acesta mi-a spus ca fibromul a crescut si ca nu voi obtine sarcina pana nu scap de el, iar variantele de interventie ar fi clasic/laparoscopic sau embolizare. A cazut cerul pe mine... Am cerut si parerea lui dr. Rudi Campo, care a confirmat ca trebuie operat. Asa ca am mers la dr. Campo si l-a rezecat, insa histeroscopic, el avand brevetate piese suplimentare atasate histeroscopului, care fac posibil acest lucru, unele din voi stiu. Am plecat in aceeasi zi din spital, desi a fost o interventie deloc usoara (operatia era estimata la 45 min si a durat 2,5 h). Dupa o pauza obligatorie de 3 luni, am facut din nou o procedura FIV in Cehia cu ovo proprii si a fost incercarea cu noroc.
De aceea, noi consideram ca dr. Rudi Campo are mare parte din meritul reusitei noastre, operatia efectuata de el a fost cea care a facut diferenta, pentru ca inainte de ea am avut cateva FIV cu esec, cu 2 tentative anemice de implantare. Mereu am avut blastocisti buni, iar dupa fiecare esec am investigat si corectat pe parcurs tot ce parea ca nu ar fi chiar in parametri optimi (partial la sugestia medicilor, partial din initiativa proprie), primeam asigurari ca totul este bine dar se finaliza mereu cu rezultat negativ.
Poate daca operam de la inceput fibromul, aveam sarcina demult, nu stiu... poate asa a fost sa fie, sa avem ACUM acest copil minunat, pentru care ii multumim lui Dumnezeu din tot sufletul! Am uitat toata suferinta cand mi-au pus fetisoara ei pe fata mea, dupa nastere, si apoi, cand am strans-o prima oara in brate.
Desi am avut o sarcina nesperat de usoara (fara greturi sau sangerari, doar tensiunea mica mi-a dat uneori ameteli si dureri de cap), am stat cu inima stransa toata perioada sarcinii. Numai cand am strans buburuza in brate am simtit ca s-a terminat calvarul nostru si am putut impartasi vestea tuturor.
Meryro, daca ne mai citesti, ti-am scris si in privat, nu am cuvinte sa-ti multumesc pentru ca ne-ai impartasit povestea ta si experienta cu dr. Rudi Campo (care m-a inspirat sa il abordez si eu), iar apoi ai fost atat de draguta si mi-ai dat toate datele de care aveam nevoie.
Moon si Maru, felicitari, sa va traiasca voinicii si sa va bucurati de ei! M-am bucurat tare mult pentru voi, v-am admirat mereu pentru perseverenta cu care v-ati documentat continuu si ati luat-o de la capat, pentru curajul de a nu renunta, in ciuda tuturor obstacolelor aparute.
Velvet, citatul din semnatura ta de mai demult m-a ajutat in momentele cele mai dificile, de fapt a devenit rugaciunea mea: "Te iubesc, copilul meu, te iubesc si te astept si plang pentru tine... Te rog, gaseseste drumul spre noi...".
Puiul nostru a ajuns la noi, in cele din urma, dupa un drum lung, ce parea ca nu se mai termina. Sper si iti doresc din tot sufletul ca intr-o zi sa fie bine si pentru tine si al tau puiut sa te gaseasca! 
Tuturor va doresc sa aveti puterea si resursele sa continuati lupta si sa primiti darul binecuvantat!


#838
Motisor

Motisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 12:42

Desi nu am mai postat de mult revin si mai citesc din cand in cand ce se posteaza.... Felicitari Erika ! Orice veste de aceasta amploare ma face sa ma bucur si sa sper ca voi reusi si eu intr-un final ...



#839
aura123

aura123

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 13:21

Buna, fetele! Si eu intru aici mereu si imi pare rau ca nu prea se mai posteaza! sper ca motivul este lipsa de timp din cauza picilor :) 

Felicitari Erica, iti multumim ca ne-ai impartasit reusita ta!

Cat despre mine sunt bucuroasa sa va spun ca aproape am reusit. Spun aproape pt ca mai sunt pasi de facut, insa suntem optimisti. Se pare ca al treilea transfer a fost norocos, am 7 saptamani de sarcina si am auzit o inimioara voinica. va salut pe toate si va multumesc pentru ca asa cum spune Erica, am invatat multe de la voi.

[:X] pupici!



#840
Motisor

Motisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 13:26

Aura ma bucur sa aud ca sunteti pe drumul cel bun... eu ma pregatesc de fiv 4 .... am reusit partial la fiv 1 dupa care am pierdut sarcina la 5 luni si la fiv 3 o alta sarcina pierduta ... Sper mereu sa fie cu noroc de aceasta data... 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -