Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacanta? ... in curand incepe scoala si goana dupa rechizite, ghiozdan, haine

scoala rechizite

29 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 11 august 2017 - 09:43

PRIMAZIDESCOALA.jpg

 

 

O mama a postat pe Facebook o poza foarte haioasa pe care a intitulat-o:

Happy First Day of School everyone! 

 

Ei bine, in curand incepe scoala. Sau macar pregatirile de scoala? Cum stati?

 

Ati cumparat deha ghiozdan, haine, rechizite?

 

 

 

 

 

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 11 august 2017 - 09:55

Cine se afla in situatia din poza?



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 august 2017 - 11:22

Eu recunosc ca nu am fost niciodata in situatia din poza,insa am cunostinte care sunt ...pentru care inceperea scolii chiar e motiv de relaxare/bucurie/fericire.(desi mama e casnica,,,)

 

Pentru mine inceperea scolii/scoala a fost intotdeauna motiv de stres/emotii...nicidecum relaxare.



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 august 2017 - 19:54

A aparut oferta completa Back to school in Carrefour. Am cumparat... niste nimicuri si am dat aproape 70 de lei deja. O cutie de creioane colorate sau de carioci mai de Doamne-ajuta costa si 30 de lei.

 

Ori costa mai mult acum, ori sunt mai de proasta calitate, cheltuielile cu inceperea scolii si din timpul scolii nu sunt deloc de neglijat pentru mine. Pe parcursul unui an scolar ajung sa cumpar si 6-7 stilouri, cu diverse preturi.



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 august 2017 - 20:00

Schimbare majora in scoli: nici un material didactic auxiliar nu mai este autorizat
de RH     HotNews.ro
Miercuri, 9 august 2017, 11:25 Actualitate | Esenţial

Manuale auxiliare, interzise temporar

Ministrul Educatiei, Liviu Pop, a emis un ordin prin care a interzis toate materialele didactice auxiliare. "Toate mijloacele de invatamant curicular si auxiliar trebuie revizuite. Nici un material auxiliar nu mai este valabil", a declarat Pop miercuri la minister.

Pop a mai spus ca a infiintat o comisie compusa din reprezentanti ai ministerului, sindicatelor, parintilor si elevilor care va elabora in maximum 30 de zile normele metodologice care vor sta la baza avizarii si acreditarii auxiliarelor.

 

Industria materialelor auxiliare in scoli este una cifrata la zeci de milioane de euro.



#6
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 13 august 2017 - 09:30

La mine a fost prima vara dupa 6 ani de zile petrecuta alaturi de copilul meu, fiind in concediu prenatal. In rest, lucrez de cand avea el 1 an full time, si pretuiesc toate zilele libere alaturi de familie. Deci nu, nici pe departe nu sarbatoresc cand "scap" de el la scoala, nu cred :) 

Imbracaminte am luat de pe la jumatatea lui iulie, de pe asda. Bine ca am luat atunci, ca acum cica nu mai e nimic prin stocuri, am auzit doua mamici plangandu-se. Calitatea e net superioara Tex, Next etc, iar preturile sunt considerabil mai mici.

Rechizite am trisat nitel, am explicat invatatoarei ca nasc si ca nu voi putea sa ma foiesc prin magazine cand vine valul, cu nou nascut dupa mine. Mi-a dat deci in avans lista de rechizite. 
Le-am luat pe toate online, de pe un site de birotica / papetarie / rechizite etc. Au ajuns f rapid si din nou, am putut lua chestii ieftine si de calitate.

Eu una nu m-as inghesui zilele acelea prin magazine. 

 

Incaltaminte in schimb nu am luat si nici nu stim ce. Cam bate vantul prin magazine, reducerile sunt, evident, la slapi si sandale, etc. Cu copiii e mai greu sa iei dintr-un sezon pt altul, pt ca nu stii exact cat le cresc picioarele. Dar vedem noi.



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 august 2017 - 22:06

Alexina, de pe ce site?



#8
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 14 august 2017 - 23:00

Depinde si ce clasa e copilul, daca anul care vine e imp, are multe trepte, examene,schimba scoala,etc

 Al meu trece a cincea si  schimba scoala, trebuie sa iau rucsac nou, penar,etc , lista cu ce ii trebuie a primit o deja, ceea ce mi se pare ff bine.

Uniforme nu au,la sport sa vad ce ii mai vine bine. Cu 2-3 sapt inainte sa inceapa scoala ne ducem sa cumparam ce ne trebuie.

 

p.s in carrefour nu mi se pare variatie la rechizite, un dosar 15 lei, un penar micut 35, n am vazut nici o oferta



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 august 2017 - 23:43

eu am cumparat multe din  rechizite din timpul anului, cand le-am gasit in sale.

ghiozdanul il avea cumparat in urma cu 2 ani, si cum anul trecut nu i-a placut si a trebuit sa-i iau altul...anul asta mi-am incercat iar norocul cu el.

culmea ca e innebunit ce mult ii place, mai ales ca e f spatios. ma si gindeam ca daca nici anul asta nu-l vrea, sa-l donez la biserica.



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 august 2017 - 23:51

eu sunt mama care plange mereu in prima zi de scoala (pe ascuns, bineinteles). si anul asta mi s-au innodat lacrimile in barba, gindindu-ma ca mai sunt doar 4 ani de scoala "prima zi de scoala"...apoi pleaca la colegiu...si gata isi ia zborul.

 

 poate mamele cu multi copiii sa sarbatoreasca, dar eu nu.





Etichetat si cu scoala, rechizite

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -