Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despacito pentru toata lumea

despacito

29 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 august 2017 - 20:31

Recunosc ca nu am mai ascultat radio demult. Si am aflat de melodia asta de aici de pe DC.

Mie nu imi spune nimic. Melodia, nu DC-ul.

Pana si Plesu i-a acordat un articol [:-)))] si a avut o disputa ziaristica pe tema asta dupa ce s-a mirat ca a strans 3 miliarde de vizualizari pe youtube

 

"Andrei Pleșu și un text despre Despacito, cea mai vizualizată piesă din istoria Youtube, este viralul zilei de azi: mii de share-uri într-o singură zi.

 

Un savuros comentariu despre muzică, videoclip și, firește, despre text:

"Interpretul îi explică iubitei că ea e ”magnetul”, iar el e ”metalul”.

În consecinţă, o anunţă că ”vrea să-i miroasă (adulmece) gîtul” şi îi cere să arate gurii lui pofticioase, locurile favorite (”favorite, favorite, baby!”) din trupul dînsei.

E vorba, aflăm în continuare, de anumite ”zone periculoase”, pe care amorezul vrea să le depăşească, provocînd-o pe partenera sa să ţipe. Ca toate fetele, şi fata din Despacito ”vrea bum bum”.

Pleșu:

"Mai vrea cineva o dovadă (încă una!) că sunt expirat? Că sunt imaginea de manual a bătrînului defazat, inapt să mai dialogheze cu spiritul timpului? Că sunt emblema însăşi a constipaţiei intelectuale? Iat-o: mă stupefiază ideea că un clip intitulat „Despacito“ a reuşit performanţa unică de a aduna peste 3 miliarde de vizualizări!"

Textul lui Pleșu, publicat pe Blogurile Adevărul, are aproximativ 8.000 de share-uri și like-uri, potrivit unei monitorizări Facebrands Pro pentru Paginademedia.ro.

Andrei Pleșu, în articol:

Despre muzică:

Mi se pare, de pildă, că asistăm la o tendinţă spre monotonie ritmică şi spre suspensie melodică. După o piesă mai veche, din ”vremea mea”, rămîneai cu impulsul de a fredona (cu mici gesturi de accent dansant). Acum, ai mai curînd impulsul de a bîţîi spasmodic şoldurile, braţele şi capul.

Despre videoclip:

Ţi se dă ceva de ascultat, dar ţi se dă mult mai mult de văzut. Eşti asaltat de scenografie, anecdotică, gesticulaţie (adesea de un erotism explicit, cu coapse furibunde şi sîni semeţi, cu braţe masculine simulînd ostentativ ”agresiunea” sexuală, sau indicînd, şmecher, amplasamentul organelor ”eficiente”). Totul e hiper-dinamic, multicolor, incendiar.

Dacă aş fi muzician, aş resimţi oarecare frustrare: clip-ul sufocă melodia. Cîntarea pare o simplă anexă, pretext al unei ”înscenări” baroce, al unei îngrămădeli euforice de istorioare, fiţe, performanţe gimnastice, chiote mai mult sau mai puţin exotice şi ”spontaneităţi” exuberante, vag autiste.

Despre versuri:

"Fireşte, nu pretind versuri subtile, metafizică, abisalităţi. Dar nu mă pot abţine, cînd parcurg vorbele cîntecului, să am mici îngrijorări (pre-)apocaliptice...

Despacito e, evident, o declaraţie de amor, cu ”obiective” previzibile: interpretul îi explică iubitei că ea e ”magnetul”, iar el e ”metalul”.

În consecinţă, o anunţă că ”vrea să-i miroasă (adulmece) gîtul” şi îi cere să arate gurii lui pofticioase, locurile favorite (”favorite, favorite, baby!”) din trupul dînsei. E vorba, aflăm în continuare, de anumite ”zone periculoase”, pe care amorezul vrea să le depăşească, provocînd-o pe partenera sa să ţipe. Ca toate fetele, şi fata din Despacito ”vrea bum bum”.

O să ziceţi că sunt răutăcios. Nici textele Beatles-ilor nu erau heideggeriene. Dar se adresau unui registru al sensibilităţii mele, de natură să stimuleze un început de reflexivitate: ”Nu mai sunt nici jumătate din cel care-am fost. O umbră îmi întunecă viaţa. Brusc a revenit ziua de ieri!” (Yesterday)."

http://adevarul.ro/n...cdfd/index.html

 



#12
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 august 2017 - 20:45

eu nu ascult posturi de radio decat atunci cand conduc si inca nu a aparut melodia asta care nu spunde decat sa o lasam mai usor cu toate cele mentale si sa ne mai miscam si corpul in dans.

 

ca intotdeauna e doar opinia mea pe care mi-o asum! [:)]



#13
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 august 2017 - 20:47

viviana, te asteptam cu mesajul lui plesu! [:)]



#14
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 august 2017 - 20:53

eu vad altceva in melodia asta. 

 

ca trebuie sa nu ne mai grabim in nimic, sa le luam asa cum vin si sa traim sentimentul.

 

plesu a imbatranit urat , intr-un loc care nu i-a dat sansa sa simta ce inseamna cu adevarat viata.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 august 2017 - 21:24

...

 

plesu a imbatranit urat , intr-un loc care nu i-a dat sansa sa simta ce inseamna cu adevarat viata.

[:)]  de ce? Pentru ca a criticat despacito? Ca a preferat sa-si dezvolte viata in Romania si a considerat ca tara in care s-a nascut i se potriveste  cel mai bine?



#16
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 august 2017 - 21:39

[:)]  de ce? Pentru ca a criticat despacito? Ca a preferat sa-si dezvolte viata in Romania si a considerat ca tara in care s-a nascut i se potriveste  cel mai bine?

in niciun caz . 

 

doar pentru ca a imbatranit vazand aceleasi lucruri mereu si mereu si mereu.



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 august 2017 - 22:10

in niciun caz . 

 

doar pentru ca a imbatranit vazand aceleasi lucruri mereu si mereu si mereu.

Daca zici tu asa o fi. Probabil ca ii cunosti opera, viata si peregrinarile mai bine decat mine.



#18
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 august 2017 - 22:43

Daca zici tu asa o fi. Probabil ca ii cunosti opera, viata si peregrinarile mai bine decat mine.

probabil ca tu il cunosti personal, eu il cunosc din ceea ce scrie si pana la urma recunoaste si el ca  a imbatranit.  



#19
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 august 2017 - 22:55

e un fleac! O melodie oarecare care unora place si unora nu. Mare branza! Nici macar nu merita comentat.

ca daca comentezi negativ esti acuzat ca iti place beethoven  [:-)))] si umbli cu lamai in geanta.

daca comentezi negativ nu inseamna sa ti se faca rau , ma gandesc ca daca esti atat de sensibil iti trebuie un tratament cu pastile, nu de alta dar sa nu te apuce raul ascultand o melodie.  

viviana , esti foarte agresiva  in raspunsuri. 

 

edit> cel putin asa te simt, si suntem la un subiect la care nu trebuia sa te cobori.


Editat de a_alinta, 13 august 2017 - 22:58 .


#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 august 2017 - 23:04

Recunosc ca nu am mai ascultat radio demult. Si am aflat de melodia asta de aici de pe DC.

Mie nu imi spune nimic. Melodia, nu DC-ul.

Pana si Plesu i-a acordat un articol [:-)))] si a avut o disputa ziaristica pe tema asta dupa ce s-a mirat ca a strans 3 miliarde de vizualizari pe youtube

 

"Andrei Pleșu și un text despre Despacito, cea mai vizualizată piesă din istoria Youtube, este viralul zilei de azi: mii de share-uri într-o singură zi.

 

Un savuros comentariu despre muzică, videoclip și, firește, despre text:

"Interpretul îi explică iubitei că ea e ”magnetul”, iar el e ”metalul”.

În consecinţă, o anunţă că ”vrea să-i miroasă (adulmece) gîtul” şi îi cere să arate gurii lui pofticioase, locurile favorite (”favorite, favorite, baby!”) din trupul dînsei.

E vorba, aflăm în continuare, de anumite ”zone periculoase”, pe care amorezul vrea să le depăşească, provocînd-o pe partenera sa să ţipe. Ca toate fetele, şi fata din Despacito ”vrea bum bum”.

Pleșu:

"Mai vrea cineva o dovadă (încă una!) că sunt expirat? Că sunt imaginea de manual a bătrînului defazat, inapt să mai dialogheze cu spiritul timpului? Că sunt emblema însăşi a constipaţiei intelectuale? Iat-o: mă stupefiază ideea că un clip intitulat „Despacito“ a reuşit performanţa unică de a aduna peste 3 miliarde de vizualizări!"

Textul lui Pleșu, publicat pe Blogurile Adevărul, are aproximativ 8.000 de share-uri și like-uri, potrivit unei monitorizări Facebrands Pro pentru Paginademedia.ro.

Andrei Pleșu, în articol:

Despre muzică:

Mi se pare, de pildă, că asistăm la o tendinţă spre monotonie ritmică şi spre suspensie melodică. După o piesă mai veche, din ”vremea mea”, rămîneai cu impulsul de a fredona (cu mici gesturi de accent dansant). Acum, ai mai curînd impulsul de a bîţîi spasmodic şoldurile, braţele şi capul.

Despre videoclip:

Ţi se dă ceva de ascultat, dar ţi se dă mult mai mult de văzut. Eşti asaltat de scenografie, anecdotică, gesticulaţie (adesea de un erotism explicit, cu coapse furibunde şi sîni semeţi, cu braţe masculine simulînd ostentativ ”agresiunea” sexuală, sau indicînd, şmecher, amplasamentul organelor ”eficiente”). Totul e hiper-dinamic, multicolor, incendiar.

Dacă aş fi muzician, aş resimţi oarecare frustrare: clip-ul sufocă melodia. Cîntarea pare o simplă anexă, pretext al unei ”înscenări” baroce, al unei îngrămădeli euforice de istorioare, fiţe, performanţe gimnastice, chiote mai mult sau mai puţin exotice şi ”spontaneităţi” exuberante, vag autiste.

Despre versuri:

"Fireşte, nu pretind versuri subtile, metafizică, abisalităţi. Dar nu mă pot abţine, cînd parcurg vorbele cîntecului, să am mici îngrijorări (pre-)apocaliptice...

Despacito e, evident, o declaraţie de amor, cu ”obiective” previzibile: interpretul îi explică iubitei că ea e ”magnetul”, iar el e ”metalul”.

În consecinţă, o anunţă că ”vrea să-i miroasă (adulmece) gîtul” şi îi cere să arate gurii lui pofticioase, locurile favorite (”favorite, favorite, baby!”) din trupul dînsei. E vorba, aflăm în continuare, de anumite ”zone periculoase”, pe care amorezul vrea să le depăşească, provocînd-o pe partenera sa să ţipe. Ca toate fetele, şi fata din Despacito ”vrea bum bum”.

O să ziceţi că sunt răutăcios. Nici textele Beatles-ilor nu erau heideggeriene. Dar se adresau unui registru al sensibilităţii mele, de natură să stimuleze un început de reflexivitate: ”Nu mai sunt nici jumătate din cel care-am fost. O umbră îmi întunecă viaţa. Brusc a revenit ziua de ieri!” (Yesterday)."

http://adevarul.ro/n...cdfd/index.html

despre versuri este vorba de a lua=o mai incet . probabil ca plesu nu a citit versurile doar si le-a imaginat urmarind videoclipul.

 

daca asta a inteles plesu din versuri ii dau dreptate, e expirat!


Editat de a_alinta, 13 august 2017 - 23:09 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -