Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legea noastra este facuta de niste cretini, pentru niste idioti ca mine, care spera in dreptate, intelegere si bun simt!

sanatate tratament

21 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 22:08

Anul trecut in august fii-mea a avut probleme de sanatate si  trebuia sa-si faca niste analize de vreo 1000 euro.

 

Si atunci a inceput problema cu birocratia asta din sanatate de fapt nu birocratie ci tampenia si idiotenia unor functionari care habar nu au ce sa faca cu o lege.

 

Dupa ce fata a intrat la facultate nu mai figura asigurata si aia nu voiau sa o asigure pana ce nu aducea adeverinta de studenta. 

Si facultatea nu-i dadea adeverinta de studenta in august pentru ca devenea studenta la 1 octombrie. Facultatea ii dadea adeverinta care doar atesta ca a sustinut examenul de admitere si ca l-a luat.

Aia de la casa de asigurari nu primeau adeverinta asta prin care se spunea ca a sustinut si luat examenul de admitere.

 

Niste functionari pe o lege prost inteleasa au hotarat ca fata mea nu e nici eleva, nici studenta, e nimic.

Ba ma invatau sa ma duc sa platesc din mana. OK. suma e mica. Dar ca sa ajung sa fac asta trebuia sa stau ore in sir la coada la fisc sa aduc dovada ca fii-mea la 18 ani, nu e administrator de  firme, nu a muncit in ultimii 5 ani si alte aberatii pentru varsta ei.

 

Ei bine am citit legea aia in lung si in lat si acum o stiu pe dinafara. Apoi am facut o plangere/reclamatie  si am trimis-o prin email la Presedintie, Guvern, Casa de Asigurari, tuturor  consilierilor prim-ministrului, ai administratiei prezidentiale, ai ministrului sanatatii. Vreo 30 de emailuri.

 

In 3 zile am primit email de raspuns, si in alte 24 de ore mi-au asigurat copila. Pentru ca eu aveam dreptate.

Bai, nu mi-a venit sa cred.

Am povestit asta anul trecut.

==================

 



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 29 iulie 2017 - 01:28

redactor, nu stiu cum sunt facute legile in Romania, dar...

 

am primit o lista de acte cu care trebuia sa ma prezint undeva. anterior, am sunat pentru a confirma lista de acte. am confirmat-o. la fata locului, mi s-a cerut un act suplimentar, netrecut in lista, nespecificat la telefon. era... subinteles. de ei, nu de mine.


Editat de Pepco, 29 iulie 2017 - 01:32 .


#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 iulie 2017 - 07:54

Cred că viviana are dreptate, nu știu cât legea in sine e idioata, dar funcționării care înțeleg prost și fac exces de zel sau de prostie sunt cu duiumul. Și sunt primii care îți pun bete in roate.... Câți de "nu se poate așa ceva, doamna" nu am auzit din spatele ghișeelor, deși la alții a fost posibil, sau in alte orașe, sau la ghișeul de lângă.....

 



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iulie 2017 - 09:18

Oh, da sunt  functionari prost pregatiti si functionari nesiguri pe ei carora le e frica sa ia o decizie.

 

Legea nu se muleaza intotdeauna pe particularitati. Nu stiu daca ar avea cum. Dar uite sunt situatii cand e nevoie - si ar trebui sa fie prevazute. Dar astora le e friica ca se fac abuzuri.

Atunci da-i voie aluia de la ghiseu care e pus acolo sa ajute, sa aiba o anumita marja de bun-simt, in care sa actioneze, sa nu mai fie numai un robot. 

 

 

Exact cum s-a intamplat  cand i-am facut fetei buletin la 14 ani.

Exista o prevedere in lege care spune ca daca parintii au oficial domicilii diferite trebuie sa-si dea unul altuia declaratii notariale cum ca sunt de acord ca copilul sa aiba in buletin adresa celuilalt.

Noi avem oficial domicilii diferite. Eu si barbata-miu. 

Fata avea nevoie de buletin la 14 ani ca asa spune lege + ca dadea examen si avea nevoie de act de identitate.

Iar eu nu i-am putut face buletin pentru ca ta-su nu era in tara si era in imposibilitatea de a da declaratie notariala.

 

Asta a fost o particularitate.  Eu am simtit ca fata mea este discriminata de stat pentru ca nu poate la 14 ani sa aiba primul ei buletin. 

Am scris aici la vremea respectiva. Si mi s-a spus asa e legea.

Am reclamat la seful evidentei populatiei sector 1. Am primit acelasi raspuns. Asa e legea.

Cu alte cuvinte la revedere, nu ne pasa de dumneavoastra nici cat negru sub unghie. Spala-te pe cap cu copilul tau si buletinul lui.

 

Asa e legea.

Ei bine eu sunt de acord cu asa e legea.

Dar cand exista anumite cazuri particulare contez si eu pentru statul roman.  Nimeni nu are dreptul sa-mi spuna altceva.

Si lupt pentru asta.  

 

In situatia cu buletinul m-am adresat evidentei populatiei a capitalei, am vorbit cu un functionar, i-am expus problema si s-a gasit o solutie. Sotul meu urma sa dea declaratia notariala dupa ce va veni in tara. Si fata mea a avut buletin in 3 zile. 

Dupa 2 saptamani m-au sunat si mi-au spus ca nu mai este nevoie de acea declaratie.

==

 

Asa e si cu Magda. Nu o pune sa ia avizele personal si sa se prezinte personal la medicul curant cand ea nu poate!  Incearca sa-i rezolvi situatia asta particulara.



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 iulie 2017 - 09:59

Da anul acesta nu se mai plateste nicio taxa. Depui cererea, arati actul de identitate si ti-l da pe loc.

Aha, deci s-a simplificat. Probabil a intrat in categoria acelor 100 de taxe eliminate (sau cate au fost). Nu mai avusesem treaba cu scos cazier si nu stiam exact.

 

In rest, ai dreptate, legile sunt generale, pentru situatii comune, in care probabil se afla 95% (sa zicem) din populatia tarii... Iar restul de 5% sunt in diverse situatii particulare. Este adevarat, nu pot fi facute legi pentru fiecare caz particular in parte, chiar nu e posibil sa prevezi orice situatie, dar trebuie gasita o cale de rezolvare si pt ei.

 

Tin minte pataniile voastre, le-ai povestit pe aici.. bine ca le-ati gasit o cale de rezolvare... unele situatii chiar frizau absurdul, cea cu cartea de identitate, pe care orice om cu varsta de peste 14 ani trebuie sa o detina! Si sa nu o poti face, cu toate ca este obligatorie, este absurd!



#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 iulie 2017 - 10:10

Alte situatii auzite de mine in care statul parca nu are logica, sau parca ii place sa faca totul cat mai complicat si aglomerat posibil:

Sunt cazurile acelea de incadrare la diverse grade de handicap (cu insotitor sa fara) si la care trebuie sa te prezinti la perioade de timp bine definite pentru reevaluari. Sunt copii sau persoane adulte cu boli genetice sau alte boli incurabile pe care le tot cheama.... unii chiar sunt f greu deplasabili... se puteau gasi alte solutii...

 

Iar alte aberatii sunt lucrurile care sunt prevazute in lege, dar care nu se misca deloc. Un astfel de exemplu il stiu de la diverse persoane pensionare, dupa ce s-a modificat legega pensiilor, in care in calculul pensiei si a vechimii, sunt luati in considerare si anii de studiu in inv. superior. Se duce omul la casa de pensii, depunde tot ce trebuie sa depuna pentru marirea pensiei (cu cat s-o mari ea), dar nu se misca nimic. Atunci omul depune actiune in instanta, da in judecata casa de pensii si apoi au castig de cauza, li se dau drepturile si totul e ok. Nici nu e o actiune complicata, oamenii pe care ii stiu si s-au lovit de o astfel de problema s-au reprezentat singuri, fara avocati. Insa sunt mii, zeci de mii de astfel de cazuri, toti recunosc lucrul asta, au fost multe procese de acest fel. Pai tu, ca stat, iti aglomerezi in asa hal judecatorii, tribunalele, cand poti schimba lucrurile la casa de pensii?? Printr-o eficientizare, e clar ca ceva e putred acolo, de nu se misca nimic, nu iau in seama actele depuse, dau decizii aiurea.... Paana la urma omul isi obtine dreptul, dar parca ne scarpinam cu mana dreapta la urechea stanga,,,



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 31 iulie 2017 - 10:55

http://mobile.hotnew.../stire/21928750

 



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 august 2017 - 09:12

Alta proaspata de la Consulatul Chinei:

 

http://adevarul.ro/n...41eb/index.html



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 august 2017 - 09:58

Cazul Magdei Vasiliu produce efecte.

 

Aici veti putea citi despre schimbarile facute:

http://www.mediafax....natate-16691691



#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 august 2017 - 15:20

noroc cu facebook-ul  si cu atitudinea ei ca daca nu era virtual totul nu se intampla nimic. 

 

pe de alta parte pot sa comentez si eu ca in alte tari nu iti da nimeni concediu medical daca ai copilul bolnav.  adica ti-l da ca nu mai poti fi la servici , dar nu ti-l plateste nimeni.





Etichetat si cu sanatate, tratament

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -