Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2018

martie 2018 sarcina gravida

393 raspunsuri la acest subiect

#11
oanaba7

oanaba7
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 august 2017 - 19:02

Buna,ma numesc Ana si am ramas gravida, dupa calculul aplicatiei as avea 7 sapt si 2 zile, am mai pierdut 2 sarcini sper ca pe aceasta sa o pot duce pana la capat :) :*

 

draga Anyas, tot asa si eu, iar azi am împlinit 7 saptamâni! Sa ne rugam sa fie bine. Cum te simți? 



#12
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 22 august 2017 - 21:16

Salutare tuturor! Eu sunt Diana si sunt insarcinata in 11s5z! Am mari emotii. Sper sa fie bine totul pana la capat. Am trecut de primul hop. Am avut un hematon dar care s-a dus cu ajutorul tratamentului. Maine sunt programata la dublu test. Sper sa cunosc aici mamici "de martie", sa ne consultam si sa ne sprijinim reciproc! Multa sanatate  tuturor!

 

 



#13
alina leahu

alina leahu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 august 2017 - 22:57

Salutare tuturor!

Pentru mine e o noutate sa ai o sarcina iarna si o iau ca pe o provocare mai ales ca la prima am avut placenta previa , iar acum cresc sansele de a avea din nou...

Apropo de dublu test si alte investigatii de felul acesta...eu nu am incredere in ele. Daca iese ca ar avea nu stiu ce sindrom nu as putea face avort. Apoi stiu cazuri care s-au pacalit , a avortat si au vazut ca defapt copilul nu avea nimic...

E un subiect foarte controversat!

Sanatate tuturor! Sarcini usoare!



#14
maria_scu

maria_scu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 24 august 2017 - 10:27

Bine ai venit Diana! Din pacate asa cum vezi nu prea este activitate pe aici. Eu urmăresc in fiecare zi daca a.mai scris cineva .

 Eu am fost marti la doctor. Din pacate unul dintre bebei 

s-a oprit din evolutie. Important e sa fie totul ok de acum inainte. Eu am dpn 30 martie si am 9 sapt.

 Eu nu o sa fac dublu test.



#15
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 24 august 2017 - 19:50

Buna Maria! Imi pare rau sa aud ca unul din bebei s-a oprit din evolutie. Doamne ajuta sa fie totul bine de acum inainte. Cat despre dublu test ce sa spun..eu l-am facut. Sunt la prima sarcina, am 30 de ani..asa ca le fac pe toate pt linistea mea. Daca as putea m-as duce saptamanal la doctor numai ca sa stiu ca e bine. Sunt cam speriata asa..Tocmai am primit cadou un aparat doppler si ii ascult inimioara si acasa si e minunat. Tu avand doi copii cred ca esti putin mai relaxata.  Ai idee cum merge treaba. Cum spuneam am facut dublu test. La ecografie a iesit totul bine, totul normal. Astept rezultatul la sange. Data probabila a  nasterii este 8 martie. Imi pare rau ca nu e prea activa lumea. Voi cum stati cu greturile? La mine au inceput sa se mai duca. O seara buna! 

 

 

 



#16
maria_scu

maria_scu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 25 august 2017 - 10:58

Cu greturile stau prost,adica tot timpul ,este mult mai intens decat la celelalte sarcini.Sper sa treaca cat mai repede.

 Cu primul și eu am făcut dublu test, in schimb la a doua sarcina nu am mai făcut nimic în afară de control  in fiecare luna.

  Eu sunt in germania si.nu stiu să- ți spun care sunt procedurile in ro. Oricum sunt mult mai relaxati decat in ro.



#17
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 25 august 2017 - 14:12

Asa am fost si eu pana acum. Acum am intrat in sapt 13 si s-au mai dus. Parca nu-mi mai e rau chiar toata ziua. Sa stii ca pe mine ma mai linistea apa minerala rece. Mai luam cate o gura si parca era mai bn. Bine ca nu pot sa spun ca am avut cele mai puternice greturi. Nu am vomitat zilnic cum am vazut ca au patit alte prietene, dar sa nu vad parfum, balsam de rufe, etc. Si m-a ajutat si faptul ca sunt in concediu (lucrez in invatamant si am prins perioada asta acasa, altfel era cam greu cu 30 de copilasi care te solicita in permanenta) Cat despre investigatii cred ca este diferit acolo. Sunt mai relaxati si poate nu asa interesati de bani ca la noi. La noi mergi la cabinetele lor private si iti dau sa faci de toate. Doctorul meu e chiar ok. Mi-a dat o lista cu investigatii pt gravide dar nu mi-a spus sa le fac. Eu cer sa-mi faca. Eu si sunt mai panicata asa de felul meu. Poate si pt ca e prima sarcina si faptul ca am avut hematom si mi-a fost teama ca pierd sarcina. Sper sa ai o zi buna si fara greturi!


Editat de diana.16, 28 august 2017 - 16:05 .


#18
Ligya82

Ligya82
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 august 2017 - 00:41

Buna seara eu sunt Ligia. Imediat intru in săptămâna a 10 a .sunt la prima sarcina dar fiv. Am uitat sa specific ca am 35 de " anișori " Grețurile sunt la ordinea serii, dar arsurile pur si simplu ma fac sa plâng .Ma simt ca un dragon care imediat varsă flăcări.  [soc]



#19
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 27 august 2017 - 10:52

Buna, Ligia! Felicitari pt bebe si bine ai venit in grup. Pt arsuri mie doctora mea de familie mi-a spus ca poti lua dicarbocalm. E permis in sarcina. Intreaba-o si tu pe a ta. Eu arsuri nu am momentan. Greturi in schimb inca am. Stiu o prietena care linistea arsurile cu lapte. La ea functiona cat de cat. Multa sanatate!  



#20
Ligya82

Ligya82
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 august 2017 - 23:06

Mulțumesc pt răspuns Diana ...azi am fost așa relaxata,au dispărut arsurile si nici grețuri nu am avut azi.Binenteles ca ma întreb oare sa treacă așa brusc.Daca nici maine nu am grețuri merg la doc.Ce ciudat abia așteptam sa scap de grețuri si acum ca nu le mai am ma îngrijorez.Si sunt sănătoasa psihic ... [batcap] h





Etichetat si cu martie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -