Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


980 raspunsuri la acest subiect

#11
Bella1989

Bella1989

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 21:41

Multumesc, Dea! [flo2]

Marushelu, m-ai lasat fara cuvinte. Nu pot decat sa te felicit, ma incanta sa stiu ca exista persoane asa determinate si bineinteles cu multe alte calitati pe care nu le are oricine, de exemplu eu nu le-as avea. [batcap] Bravo tie si ma bucur ca a dat roade!

E tarziu pentru mine sa incep o asemenea schema. Luni fac FET. Nu mai am niciun dubiu acum, fac intralipid atunci. Mi-au zis sa fac 100 ml de 20%. Mi se pare foarte putin fata de cate ai facut tu, dar macar atat sa fac si eu sperand ca totusi va da rezultate.



#12
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 21:47

Corinka luam Crinone înainte de recoltare. Era 13 după FET la câteva zile și am început proluton și după Proluton următoarea zi era era 14. Deci nu creste așa mult de la tratam. Apoi după încă 4 fiole injectabile era 30. Și am oprit injectabilul.

( Am făcut la 3 zile Proluton 250 apoi am schimbat pe Agolutin. În total am făcut doar vreo 5 doze)


Editat de Marushelu37, 13 iunie 2017 - 21:48 .


#13
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 22:29

Velvetina eu aseara am băut niste vin.Azi nu,maine da  [:-)))]  [:-)))] de supărare ca nu scad kilogramele deloc cu toate ca nu mananc Carbo,zahăr,prăjeli,etc plus plimbare in fiecare zi cel putin 30min cu cățelul.

nu sh ce sa ma fac....35z doar un kg pierdut.

daca are cineva vreun sfat e binevenit.



#14
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.615 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 22:32

Dana alcoolul tine kg la locul lor  [alcool] chiar daca nu mancam  [alcool]



#15
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 22:32

   Dana,alcoalele contin f multe calorii...daca tii sa te amortizezi cu ele ia-le in prima parte a zilei...ca sa aiba timp sa se consume,sa nu se depuna.



#16
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 22:34

   Nah Velvetina ca am omorat un drac cu postarea deodata [:-)))]



#17
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.615 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 22:40

deuta  [:-)))]  aha.... [clo]



#18
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 14 iunie 2017 - 00:04

Bella e foarte bine că faci la FET Intralipid. Cum a zis și Dea multe clinici dau așa. Inclusiv Tayfun a dat așa de curând unor fete, doar la transfer.

Nikos10 scria mai demult că medicii din Cehia dau 100ml , chiar și 30ml. Spun că ar fi suficient un impuls că organismul sa mai scadă imunitatea.

Eu eram la Fiv 7, erau singurii 2 blasto pe care i-am obținut f greu, pe aceiași lamela congelați, pt că îmi explicase embrioloaga că unul oricum e mai slab și nu are sens sa ii pun separat că nu are șanse prea multe. Am ales sa nu fac fresh transferul din mai multe motive, unul era că nu aveam făcut vaccinul antivricela.

La fiv 3,4,5,6 nu am avut embrioni de transferat pentru ca ori nu am avut ovo mature, ori puncție alba, ori  mureau embrionii, ori nu era bun embrionul rămas. Am trecut prin toate.

La fiv 1 am avut 2 embrioni de ziua 3, beta negativ.

La fiv 2  , am avut 1 embrion de ziua 2, SOE la 5 sapt.

Așa că după ce m-am văzut cu 2 blasto congelați, am citit ce și cum o sa fac la FET sa le dau toate șansele. 

Poate că nu a ajutat tot ce am făcut. Poate că a fost bun blasto și s- ar fi prins oricum, nu o sa știu niciodată. Dar tind sa cred că ceva o fi ajutat.

Făcusem și Endo Injury inainte, la insistențele mele pt că doctora nu credea că ajută.

Chiar am făcut tot ce am știut de teamă că nu mai obțin embrioni curând. 4 FIV-uri fara transfer, nici eu nu știu cum am rezistat! Tot ziceam că mai fac o stimulare măcar să mai fac un transfer.

A fost foarte grea lupta asta. De-abia aștept să vina decembrie sa nasc, atunci o sa știu sigur că am reușit. Încă mi-e frică când mai am dureri, am rar. 

Baftă multa sa fie lipicioși embrionii!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

 



#19
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 14 iunie 2017 - 00:21

Bella, mulțumesc pentru felicitări!

Am fost hotărâta intr-adevăr. Dar tot consider că am avut și noroc că am obținut cei 2 blasto. Și acolo mi-am băgat eu coada la schema, dar mai puțin și în mare parte cu acordul medicului.

Nu aveam timp de pierdut, schimb prefixul în curând. Așa că m-am pus cu burta pe citit de câțiva ani, așa cred că am reușit să nu fac vreo depresie. Citind fel de fel de studii, și înțelegând lucruri aveam impresia că contribui cu ceva și eu, că sunt mai aproape de reușită. Măcar m- a ajutat că am trecut mai ușor peste eșecuri înțelegând că a fost ghinion și că dacă am avut o dată puncție alba, nu înseamnă că o sa am tot timpul. Sau dacă am avut SOE la fel, e puțin probabil să se întâmple și a doua oară, statistic vorbind. Dar după fiecare eșec am suferit, mai ales că și medicii după eșec nu îmi mai dădeau șanse.

Când îmi revenea optimismul mă apucam sa caut explicații, să înțeleg ce nu a fost bine și ce șanse am. Ce înseamnă puncție alba, de ce și cum....

Așa că nereușitele m-au făcut să învăț.

Eu îți doresc sa nu trebuiască să înțelegi nimic, sa reușesti din prima, daca asta e prima incercare. Habar să nu ai ce fac tratamentele.! Sa te vezi cu beta pozitiv și apoi să citesti eventual cum se cresc copiii.

Îți țin pumnii strânși la FET! [flo2]

Pup toate fetele! [flo2]



#20
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 14 iunie 2017 - 01:24

Stiu ca vinul pe care il beau eu are mult zahăr dar nu am băut in fiecare zi,sa zic ca am băut 1l si un pic in 35 de zile si doar in zile in care imi permiteam din punct de vedere caloric sa zic asa.incerc sa nu depășesc 1200calorii pe zi.cred ca imi trebuie un regim mai drastic ceva.nu sh....


Editat de Dana0, 14 iunie 2017 - 01:25 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -