Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Acest decat ....

limab romana gramatica

135 raspunsuri la acest subiect

#121
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 mai 2017 - 20:18

Eu cred ca problema e cum de ajung acesti adolescenti pana la BAC fara sa stie sa scrie si sa se exprime corect in limba romana.

 

Si apoi cine dumnezeu ii angajeaza in viata adulta?



#122
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 mai 2017 - 20:24

Si apoi cine dumnezeu ii angajeaza in viata adulta?

Altii ca ei  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#123
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 18 mai 2017 - 21:29

ajung pana la BAC multi dintre ei,pt ca trebuie trecuti clasa,altfel se pierd catedre,adica posturi,adica raman oameni fara serviciu.copii sunt din ce in ce mai putini,so...cam asta e realitatea invatamantului romanesc ....



#124
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 mai 2017 - 08:56

Eu nu am sa inteleg in veci de ce, a corecta pe cineva e bau bau...de ce, cel corectat, se simte lezat, de ce, esti tras de maneca de o terta persoana daca indraznesti sa corectezi pe cineva, etc....de ce, inclusiv aici nu suntem lasati sa atragem atentia. In viata, la gradinita, la scoala, la job, greselile iti sunt aduse la cunostinta, de ce, intr-un diaolog, monolog, etc nu e ok sa le aducem la cunostinta. Eu zic ca si asta a stat la baza "invadarii"

​cu persoane ce scriu si vorbesc "dupa ureche". 



#125
dita

dita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 19 mai 2017 - 11:01

A atrage atentia si a corecta pe cineva care a gresit este ok, inseamna ca ne pasa.

Depinde insa cum se procedeaza... Una e sa i se spuna (scrie) personal ce  a gresit si cum este corect si alta e sa fie "scos in fata" ca si "prostul clasei"


Editat de dita, 19 mai 2017 - 11:02 .


#126
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 mai 2017 - 11:08

N-a fost nimeni nominalizat si scos in fata. Insa cum poti atrage atentia decit dezbatind o problema?  Cine are ochi de citit, citeste si invata din asta. 

 

Nu mi se pare metoda strutului mai constructiva. Bag capul in nisip si ma fac ca problema nu exista, nu cumva sa lezez pe careva!



#127
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 07:17

Si care ar fi diferenta intre a nominaliza public sau in particulat?! Din moment ce ti se atrage atentia ca gresesti, indiferent de felul greselii, fi sigur ca nu numai cel ce iti atrage atentia a observat asta, ci toti ceilalti ...diferenta este ca unul are curaj, de fapt nu stiu daca e vorba doar de curaj, dar acum sunt in "pana de idei de exprimare", sa iti spuna..."Gica, vezi ca nu e asa". 

Ne-a fost insa "cultivata" ideea ca, daca gresesti e wow, cade cerul, se cutremura pamantul....nu ai voie sa gresesti...sa ti se mai atraga si atentia.....aaaa, apai nu se poate asa ceva.....tre sa iti cauti cea  mai neagra gaura sa te ascunzi....ignorandu-se complet faptul ca omul e supus greselii, ca omul cat traieste invata...invata si de la copii, ca a gresi e absolut normal si omenesc, a trai in ignoranta nu e ok.



#128
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 15:13

ajung pana la BAC multi dintre ei,pt ca trebuie trecuti clasa,altfel se pierd catedre,adica posturi,adica raman oameni fara serviciu.copii sunt din ce in ce mai putini,so...cam asta e realitatea invatamantului romanesc ....


E la fel peste tot , doar ca la altii sunt nivele diferite si fiecare se descurca cum poate si are locul pe care il merita .
Cu cativa ani in urma a fost o campanie initiata de Un ziar pentru alfanetizarea adultilor si tinerilor care ies din scoala aproape analfabeti .Cauza este lipsa cititului , au fost recrutati voluntari care sa mearga in scoli sa citeasca cu copiii .
Cu toate ca e o tara bogata exista unprocent despul de mare de copii care nu au nici macar O carte acasa .Desi eu stiu ca exista o schema si fiecare copil primeste gratuit doua pachete cu carti la 1 an si 3 ani .

Dar ...dar , dar , acest proiect a fost finantat si cu sprijinul unor oameni de afaceri foarte bogati care sunt si ei semianalfabeti , asa cum e cazul proprietarului celui mai mare mall, Wetfield .
Cand s-a deschis Westfield in Londra , foarte multi aplicanti erau analfabeti si nu aveau cunostinte minime de aritmetica .

#129
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 15:17

E la fel peste tot , doar ca la altii sunt nivele diferite si fiecare se descurca cum poate si are locul pe care il merita .
Cu cativa ani in urma a fost o campanie initiata de Un ziar pentru alfanetizarea adultilor si tinerilor care ies din scoala aproape analfabeti .Cauza este lipsa cititului , au fost recrutati voluntari care sa mearga in scoli sa citeasca cu copiii .
Cu toate ca e o tara bogata exista unprocent despul de mare de copii care nu au nici macar O carte acasa .Desi eu stiu ca exista o schema si fiecare copil primeste gratuit doua pachete cu carti la 1 an si 3 ani .

Dar ...dar , dar , acest proiect a fost finantat si cu sprijinul unor oameni de afaceri foarte bogati care sunt si ei semianalfabeti , asa cum e cazul proprietarului celui mai mare mall, Wetfield .
Cand s-a deschis Westfield in Londra , foarte multi aplicanti erau analfabeti si nu aveau cunostinte minime de aritmetica .

De unde iei informatiile astea? Poti sa dai niste link-uri te rog? 

 

Multumesc


Editat de Letitia1, 22 mai 2017 - 15:20 .


#130
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 15:20

Da , Letitia , la momentul respectiv s-a discutat foarte mult in presa , campania a fost initiata de Evening Standard .
Daca erai aici stii ca s-a facut un mare tam -tam .

Cauta " Scandal of London's illiterate job seekers

Editat de Collins20, 22 mai 2017 - 15:24 .




Etichetat si cu limab romana, gramatica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -