Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gravidute FIV-oase(83)


275 raspunsuri la acest subiect

#21
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 28 iunie 2017 - 00:14

Marishelu eu nu am avut rabdare sa merg la o luna, pana la 12 sapt am mers saptamanal si dupa aceea la 2 saptamani , o luna mi s-a parut prea mult.



#22
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 28 iunie 2017 - 07:55

Marushelu si eu stau prost cu rabdarea intre ecografe  [:-)))] . La inceput am mers saptamanal, apoi la 2 saptamani, iar apoi a inceput sa ma cheme la o luna, dar am avut noroc ca am mai intercalat cu morfologiile asa ca doar o data sau de doua ori am asteptat o luna. Si eu am fost in 20 la eco si urmatorul e in 17 iulie, dar mi-a zis dr.ca daca sunt nelinistita, in fiecare vineri este de garda si pot sa il caut  [:-)))] asa ca nu se stie cand se trezeste cu mine la usa  [batcap] .

Pentru fetele care iau clexane, poate ati auzit si voi, se pare ca firma producatoare nu mai colaboreaza cu Romania, asa ca se va mai gasi la noi in tara, doar atat cat mai exista stocuri in depozite. 



#23
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 28 iunie 2017 - 10:22

Ana89, MClaudia, mulțumesc de răspunsuri.

Deci nu sunt singura!:)))) 

Eu merg la Hadi Rahimian deocamdată, la Regina Maria.

As rămâne să nasc cu el dar sa văd dacă îmi permit financiar.

Mai am o cunoștință care e sef de secție la Spital Malaxa și lucrează și la Metropolitan Hospital.

Trebuie să mă mai informez sa văd ce costuri sunt la Regina Maria, ce este inclus în preț.

Voi la ce medici mergeți?



#24
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 28 iunie 2017 - 16:18

Ana din pacate asa stau treburile cu clexane, si v-a lipsi si fraxiparine, am reusit sa fac stoc pana la nastere. 

Marushelu eu am ales sa merg la medicul meu ginecolog pe care il aveam inainte de FIV, e bun Rahimian dar foarte ocupat, eu am ales un dr care raspunde la tel mesaj la orice ora , este numai in privat la stat nu am reusit sa rezonez cu nimeni. Medicul meu e Iosif Niculescu si mi-am urmarit sarcina la Medicover unde am abonament, voi naste tot la ei desi pretul e cam piperat, din spitalele de stat mi s-a parut ok Filantropia, cu Malaxa nu am avut contact.



#25
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 28 iunie 2017 - 16:59

Eu am de gand sa merg la doctorita la care mergeam intre FIV-uri, dar deocamdata, sarcina imi este urmarita inca de medicul cu care am facut FIV la Debretin.

Prima eco a fost in 26 iunie, la 6 saptamani si 2 zile, iar urmatoarea in 10 iulie, la 8 saptamani si 2 zile.

Mi-a spus doctorul ca trebuie sa fac Clexane pana in saptamana 12, dar eu il procur din Ungaria, acolo se gaseste.



#26
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 29 iunie 2017 - 23:48

Claudia, Corinka mulțumesc. Așa e, Rahimian e ocupat, stă puțin cu fiecare pacienta. Dar știu că e bun și îmi dă încredere lucrul asta. În plus, mi-e comod că este foarte aproape de unde locuiesc și nici nu am prea așteptat mult. Dar o sa analizez sa văd dacă merită să merg la stat sa nasc sau risc sa am experiențe urâte.



#27
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 02 iulie 2017 - 19:42

Pentru ca a inceput sezonul vacantelor, vroiam sa stiu ce faceti voi, daca si pe unde indrazniti sa mergeti in vacanta cu "incarcaturile".Noi am implinit ieri 7 saptamani, la sfarsitul verii, daca totul merge bine, vom avea 15-16 saptamani.

N-am indraznit sa rezervam nimic in afara tarii, nici cu avionul, nici cu transport propriu (Croatia ar fi fost cea mai apropiata varianta).

Ne place la mare, dar ma tem de soare puternic si de caldura.

Sa mergem la noi la mare e exclus: nu ma incumet sa plec cu masina din Oradea pana acolo, nemaipunand la socoteala canicula de acolo.

Am rezervat 4 nopti la munte, in Sinaia, la sfarsitul lui iulie, iar pentru august mai vedem (mai avem la dispozitie o saptamana si spre sfarsitul lui august). Ne gandeam la Balaton in Ungaria (unde cred ca am ajunge mai repede) sau la Tusnad (unde cred ca este mai racoros).

Eram curioasa ce faceti voi, astept sugestii.


Editat de corinka, 02 iulie 2017 - 19:47 .


#28
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 02 iulie 2017 - 21:40

Corinka cel mai bine te sfatuiesti cu medicul, pana la 14 saptamani nu as pleca sincer la drmuri lungi, soare puternic sau baie in mare, eu am stat doar in pat din cauza unui hematom si daca nu aveam aceasta problema nu ma aventuram. In trimestrul 2 totul a fost ok si m-am incumetat sa fac un drum Bucuresti -Maramures , am petrecut pastele acolo, totul a fost ok, doar ca nu am ratat nici o benzinarie pentru ca trebuia sa merg la baie. Dupa saptamana 28-30 chiar nu iti vine sa pleci la mine au inceput contractiile si dureri de spate, simti nevoia sa nu pleci prea departe de casa pentru ca se apropie momentul marii intalniri. Ai grija la ape termale nu sunt indicate in sarcina, la plaja putem merge la orele indicate cu burtica acoperita, cred ca final de august e  ideal pentru tine, iar muntele si plimbarile sunt chiar indicate. Medicul meu a spus ca pot face orice atata timp cat nu simt discomfort. Sarcina usoara si frumoasa, desi din experienta mea iti spun ca noi santem genul de gravide care nu ne relaxam pana nu vedem copilul in brate. 



#29
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 02 iulie 2017 - 22:10

Multumesc, Claudia!

Nici nu imi pusesem problema de baie, nici in ape termale, nici in altfel de ape, desi medicul mi-a spus ca pot si inota. Rezervarea la Sinaia incepe atunci cand voi avea 10 saptamani si 3 zile, iar drumul il vom face in 3 etape din zile diferite Oradea - Cluj - Alba-Iulia - Sinaia, iar la intoarcere, tot cu popas de o noapte, la Alba-Iulia.

O sa ma mai sfatuiesc si cu medicul.

Sunt destul de stresata in perioada asta, pentru ca am antecedente de sarcina gemelara oprita din evolutie (7 si 11 saptamani), dar atunci, la cel care a rezistat 11 saptamani stiu ca au fost cauze genetice, nu vina mea.



#30
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 04 iulie 2017 - 19:29

Salut si eu gravidutele, si ma alatur  [flo2]  Joi implinim 11 saptamani si merg si eu ca orice stresata din doua in doua sapt la eco..

Corinka, fix la subiectul asta cu concediu suntem si noi.am vrea sa plecam undeva si nu stim unde..ma gandeam ca atata timp cat alegem o destinatie si nu mergem mai mult de 3 ore cu avionul este ok..la soare nu o sa ma expun si in apa nu intru de fel :)) ..insa nu exculdem nici varianta sa mergem aici in tara la munte..o sa il intreb si pe doctor!

Voi la progesteron ati renuntat din saptamana 12? Treptat ati scazut doza si ati renuntat pur si simplu ? 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -