Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


950 raspunsuri la acest subiect

#931
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 12 iunie 2017 - 21:22

Doamne ajuta Corinka,sa auzim de bine si la prima ecografie.Si eu abia astept sa repet iar tsh.ul ca nu mai am rabdare,cam in vreo 2 saptamani,sper sa fie mic sa pot incepe si eu.Piscotel,chiar i.mi pare tare rau de vestea trista.



#932
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 12 iunie 2017 - 21:22

Motisor vei reuși, important este că ai ovo.

Gigei se găsesc, unii fac puncție testiculara și tot reușesc.

Va țin pumnii strânși! [flo2]  [flo2]  [flo2]



#933
Bella1989

Bella1989

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 12 iunie 2017 - 22:31

Va multumesc, fetelor pentru raspunsuri si incurajari!

Am vorbit cu medicul care se ocupa de fiv si a spus ca este un medic prost cel care mi-a zis ca trebuie sa opresc tratamentul. :) Conversatia asta era menita sa ma linisteasca, dar acum incep cu paranoia... Daca e "prost" de unde stiu daca e ceva corect din ce mi-a spus?...Cum a spus si Ginetta, daca merg la 10 medici, 10 masuratori diferite voi avea si lucrul asta ma innebuneste, dar tot as incerca sa merg maine la alt doctor...  Sunt constienta totusi ca s-au intamplat prea multe azi si sunt prea obosita pihic pentru a lua decizii acum, maine sper sa vad lucrurile mai clar...

Va multumesc pentru sustinere!



#934
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 12 iunie 2017 - 23:13

Bella, probabil ca ultimul medic s-a gandit ca mai bine continuai stimularea, daca tot ai inceput-o si congelai embrionii pentru un transfer ulterior.

Pe de alta parte, mie personal nu imi inspira incredere medicii care isi critica public colegii. Daca nici colegii nu pot avea incredere in el ca nu ii discrediteaza in fata pacientilor, cum pot sa mai am incredere in rl eu, un simplu pacient?

Una e cand un medic pe care il cunosti personal si ti-e prieten iti spune, ca intre prieteni, "mai bine nu te duce la dr. X, dar asta ramane intre noi" si cu totul altceva e cand te duci cu programare la un medic, iar acesta ii improasca pe alti medici cu noroi, spunand ca sunt prosti. Chiar daca el crede sincer asta, nu se face asa ceva, mi se pare lipsit de profesionalism!



#935
Motisor

Motisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 07:40

Astazi m-am decis sa fac un pic de curatenie in dosarele mele de fiv si cele de graviduta ... din ianuarie nu am avut curaj sa mai aranjez ceva de teama sa nu vad vreo eco sau ceva so sa ma secere... Astazi am prins curaj si le-am aranjat ...

 

 

Am zis sa fac un mic istoric al sotului si sa va dati cu parerea si voi ...

 

spermograma 1: volum 2,2 ml, nr total spermatozoizi 5,39 ml , mobilitate (a+b+c) 31, mobilitate progresiva (a+b) 10 , a=0 b=10 c=21, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 

 

spermograma 2: volum 2,8 ml, nr total spermatozoizi 3 ml , mobilitate (a+b+c) 36, mobilitate progresiva (a+b) 12 , a=0 b=12 c=24, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 

 

S-a aprins beculet si mers la Dr. Voinea . Diagnostic : OAT Sever , Teratozoospermie extrema, obstructie epididim dr , chist epididim st . 

Analize : FSH 2.4 mUI/mL  ; LH 4.5 mUI/mL ; Testosteron 12,34 nmoI/L ; Inhibina B in ser  107,339 pg/mL ;Microdeleti brat lung cromozom Y ( AZFa, AZFb, AZFc) : pacientul nu prezinta azoospermie ca urmare a unor microdeleti ale bratului lung ale cromozomului Y .

 

spermograma 3: volum 2 ml, nr total spermatozoizi 0,6 ml , mobilitate (a+b+c) 8, mobilitate progresiva (a+b) 8 , a=0 b=8 c=0, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 

 

spermograma 4: volum 3 ml, nr total spermatozoizi 1,8 ml , mobilitate (a+b+c) 40, mobilitate progresiva (a+b) 12 , a=5 b=7 c=28, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 ( spermatozoizi functionali Kruger 6300 )

 

Recomandare Se poate efectua FIV cu ICSI ( +IMSI) 

Spermograma 4 a fost facuta dupa un tratament de 3 luni cu Wellman ...

 

 

De ieri are in meniu sotul : wellman 1cp/zi , naprasnic 6cp/zi, Q10 200 mg 2cp/zi 

 

Ce parere aveti ? 

 

 

Uite Maru... am gasit postarea :))) Mi-a luat ceva sa o gasesc ( daca sunt uituca  [batcap] )



#936
Gineta

Gineta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 08:16

bella , eu zic sa stai linistita sa sa ai incredere in doctorul care iti face Fiv ! Nu te mai duce la alti doctori , gata incearca sa fi increzatoare in cel care pana acum si-a facut treaba ! Te pup si ai grija de tine ! 



#937
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 10:20

Corinka,felicitari!valoarea creste,esti in grafic!iti tin pumnii sa mearga totul bine!e greu ca nu poti sa mai repeti datorita Ovitrelului..Bella,mult succes si tie..!Maru,si eu daca as putea nu as spune absolut nimanui de sarcina in afara de parinti.si pana acum.cu exceptia unei pr nu am.spus.cred ca am ajuns un pic paranoica dar ma.simt foarte linistita ca nu stiu cei din jurul meu! Abia astept sa trec si eu de 3 luni..ecografiile le astept ca pe Sarbatori


#938
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 11:07

Motisor e slabă analiza. Dar se găsesc totuși unii buni de icsi. 

Noi avem 20 milioane/ml,  dar motilitate B =10%, A=0, forme normale 2%. C și D oricum nu contează.

Tot icsi am făcut tot timpul pt că la A este 0.

E bine sa ia vit in continuare pt motilitate și forme.

Nu înțeleg de ce la ultima analiza forme normale este 0% dar scrie 6300 spermatozoizi funcționali Kruger.  Forme normale asta însemna Kruger, probabil deși nu au forme normale kruger sunt funcționali dpdv Kruger.

Eu zic că este ok pt icsi. Alții fac punctie și de-abia găsesc 10 spermatozoizi cu totul, și nu cred că sunt A.  Din ce am mai citit. 

Baftă multa!

 

 



#939
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 11:08

Motisor poți să îți salvezi pagini de pe forum, adică să le pui la bookmarks ( semne de carte) să le dai și nume. 



#940
aura123

aura123

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 13 iunie 2017 - 11:19

buna fetelor,

 

am revenit si eu pe aici dupa o mica pauza. Corinka, eu aveam un feeling pozitiv ca vei reusi! nu stiu de unde, nu stiu cum, dar asa am simtit. sper din inima sa mearga totul bine pana la final! iti tin pumnii stransi in continuare!

bella, nici eu nu stiu cum sta treaba cu endometrul. Am auzit insa pe forumuri de reusite cu endometru mic.

iti doresc noroc la acest fet! am ajuns la concluzia ca despre asta e vorba...

piscotel, sper ca esti bine  [flor]

va pup pe toate!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -