Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cand esti al nimanui!


8 raspunsuri la acest subiect

#1
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 07 mai 2017 - 14:39

Stiu ca subiectul ptincipal se refera la viata in cuplu sau singur, dar ce faci cand esti al nimanui? Sau cum faci?! 

Ce faci cand la un moment dat te trezesti singur pe lume? Ce faci cand toti dragi tie mor si restul te parasesc, te uita, te dau la o parte, cand esti gonita si respinsa?! Ce faci cand ajungi sa crezi ca esti om rau, probabil ingrozitor chiar, ca nu valorezi nimic? pt ca daca era doar 1-2 care faceau asta sigur problema era la ei dar cand toti o fac clar problema e la tine sau problema esti tu..Sau poate esti blestemat.... Ce faci cand nu mai e nimeni si tot ce ti-ai dorit tu vreodata era o familie si o mana de prieteni adevarati? Ce faci cand mereu ai fost acolo pt toata lumea, i-ai pus mereu pe altii pe primul loc si constati ca pt ei nu a insemnat nimic si tu nu vei fi pe primul loc pt nimeni? Ca tot ce faci e aparent gresit....



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 mai 2017 - 14:49

Pai de obicei, când ai întrebări, cauți răspunsuri. Citești, asculți, întrebi, te gândești, reformulezi întrebările. Îți cauți calea și nu te oprești pana nu o găsești. Asta fiind echivalent cu un echilibru. Astea se pot face prin terapie , discuții cu prietenii  și cunoscuții, citit, încercat diverse activități noi, descoperit și schimbat ce nu ți se potrivește, etc. In principiu îți acorzi mai multa atenție și descoperi ce se poate schimba și îmbunătăți pentru a găsi echilibrul. Descoperi cauza dezechilibrului și o înlături. Nu zice. Nimeni că e ușor, dar trebuie inceput de undeva, așa cum ai făcut tu, deschizând subiectul.

Că exemplu personal, în perioadele de "criza " ale mele am descoperit: religia, reiki, Osho, sport, meditație, plimbarea, pictura, muzica. Probabil și altele care nu mi vin acum in cap. Nu știu care și în ce măsură exact, dar toate au contribuit la revenire.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 mai 2017 - 16:15

Indiferent daca e vorba de tine sau de altcineva se numeste depresie. Si nu e(stI) singura persoana. Ohooo sunt multi. Unii spun altii nu, unii accepta altii nu, unii fac ceva altii nu.

Insa personal consider ca primul pas mare de tot este ruperea de ei/ele si centrarea pe EU.

Eu ... Eu... eu... 

Ce fac eu?

Ce imi place mie

Ce nu-mi place mie

Eu.. in sus si Eu in jos... doar eu...

 

Si pe masura ce Eu gasesc raspunsuri doar despre Mine incep sa apara si rezolvarile.



#4
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 28 iunie 2017 - 15:38

Sunt doar niște momente de criză, cu toții am avut astfel de momente. Viața nu poate fi întotdeauna așa cum ne-o dorim/ cum ne-am imaginat-o având niște modele în familie , în jurul nostru. Și acele modele sigur au avut la un moment dat obstacole de trecut.

 

Cel mai greu , cred , este să-ți recunoști greșelile (cu toții greșim mai ales în alegeri-  la cumpărături, alegerea prietenilor, a partenerilor de viață, a locului de muncă etc. ).

 

Unii oameni rămân în viața noastră pentru că ne dorim , alții pentru că-și doresc să ne aibe în preajmă. O chestiune bazată strict pe nevoile fiecăruia. Nimeni nu poate fi singur decât dacă este alegerea lui (sunt persoane care aleg compania unui animal doar pentru a-i purta de grijă cuiva și a simți că nu este singur).

 

Cunoaște-te , iubește-te, respectă-te ! Ocupă-ți timpul liber cu ceva ce-ți place, fii deschisă , acceptă provocările . Stabilește-ți nevoile și în funcție de asta vei ști exact ce trebuie să faci !  

 



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iunie 2017 - 13:43

Cred ca exista momente in viata cand ai doar doua alternative: ori ramai in mocirla tristetii ori alegi sa faci the best off din viata ta/

 

succes. Fiecare usa inchisa inseamna o alta alternativa.



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 03 iulie 2017 - 00:31

Stiu ca subiectul ptincipal se refera la viata in cuplu sau singur, dar ce faci cand esti al nimanui? Sau cum faci?! 

Ce faci cand la un moment dat te trezesti singur pe lume? Ce faci cand toti dragi tie mor si restul te parasesc, te uita, te dau la o parte, cand esti gonita si respinsa?! Ce faci cand ajungi sa crezi ca esti om rau, probabil ingrozitor chiar, ca nu valorezi nimic? pt ca daca era doar 1-2 care faceau asta sigur problema era la ei dar cand toti o fac clar problema e la tine sau problema esti tu..Sau poate esti blestemat.... Ce faci cand nu mai e nimeni si tot ce ti-ai dorit tu vreodata era o familie si o mana de prieteni adevarati? Ce faci cand mereu ai fost acolo pt toata lumea, i-ai pus mereu pe altii pe primul loc si constati ca pt ei nu a insemnat nimic si tu nu vei fi pe primul loc pt nimeni? Ca tot ce faci e aparent gresit....

1...dar ce faci cand esti al nimanui?

esti copilul lui Dumnezeu.

 

2Ce faci cand la un moment dat te trezesti singur pe lume?

nu esti niciodata singur pe lume Dumnezeu tata, Domnul Isus si Duhul Sfint sunt cu tine.

 

3.Ce faci cand toti dragi tie mor si restul te parasesc, te uita, te dau la o parte, cand esti gonita si respinsa?! Ce faci cand ajungi sa crezi ca esti om rau, probabil ingrozitor chiar, ca nu valorezi nimic?

Dumnezeu nu te respinge niciodata, E mereu cu tine sa te ajute. Tu esti copilul PRETIOS al  Lui. Te-a creat, te sustine, te iubeste.

Oamenii te pot intelege gresit, te pot insela, si te pot rani...pt ca sunt pacatosi  si poate ca o fac fara voie, si din nestiinta. Parerea lor nu conteaza, conteaza cine esti pentru Dumenzeu.

 

4.problema e la tine sau problema esti tu..Sau poate esti blestemat...

Eu nu cred in blesteme...indifferent cine esti si ce problema ai...nici o problema nu e prea grea pt Dumnezeu si nici o persoana nu e prea ranita incit Dumnezeu nu o poate insanatosii, sau prea pacatoasa, ca Dumnezeu sa nu o poata primi. Conteaza sa-L cauti, sa-I ceri ajutorul.

Tu nu poti sa scchimbi pe nimeni, decit doar pe tine...si asta numai cu ajutorul Domnului.

 

5.Ce faci cand nu mai e nimeni si tot ce ti-ai dorit tu vreodata era o familie si o mana de prieteni adevarati?

Dumenzeu e cel mai important in viata ta...iar prietenii adevarati sunt greu de gasiti...ei sunt doar cadouri pretioase, dati de Dumnezeu. Daca nu-i ai...nu-i ai...Dumnezeu e singurul sufficient.

 

6.Ce faci cand mereu ai fost acolo pt toata lumea, i-ai pus mereu pe altii pe primul loc si constati ca pt ei nu a insemnat nimic si tu nu vei fi pe primul loc pt nimeni?

Oamenii au nevoie de Dumenzeu, noi suntem prea mici pt nevoile lor. Nu cauta rasplata in/la oameni...

7.

Ca tot ce faci e aparent gresit....

Poate ca e gresit tot ce faci, dar asta nu inseamna ca trebuie sa continui pe aceeasi cale. Faptul ca iti pui aceste intrebari e in inceput.

Eu iti recomand sa te rogi la Dumenzeu , sa citesti pasaje incurajatore din BIblie si sa iti cauti in sfatuitor la biserica.

 

Domnul sa fie cu tine, sa te tina in grija Lui, sa iti lumineze mintea sa iti dea pace in suflet.


Editat de michelle-usa, 03 iulie 2017 - 00:31 .


#7
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 10 iulie 2017 - 06:22

Stiu ca subiectul ptincipal se refera la viata in cuplu sau singur, dar ce faci cand esti al nimanui? Sau cum faci?! 

Ce faci cand la un moment dat te trezesti singur pe lume? Ce faci cand toti dragi tie mor si restul te parasesc, te uita, te dau la o parte, cand esti gonita si respinsa?! Ce faci cand ajungi sa crezi ca esti om rau, probabil ingrozitor chiar, ca nu valorezi nimic? pt ca daca era doar 1-2 care faceau asta sigur problema era la ei dar cand toti o fac clar problema e la tine sau problema esti tu..Sau poate esti blestemat.... Ce faci cand nu mai e nimeni si tot ce ti-ai dorit tu vreodata era o familie si o mana de prieteni adevarati? Ce faci cand mereu ai fost acolo pt toata lumea, i-ai pus mereu pe altii pe primul loc si constati ca pt ei nu a insemnat nimic si tu nu vei fi pe primul loc pt nimeni? Ca tot ce faci e aparent gresit....

faptul ca ai pus aceasta intrebare inseamna ca nu esti a nimanui!  

 

nimeni nu e nimeni pe lume, si ce iti recomand sa faci cand toti dragi mor si restul te parasesc  este ca atunci cand te scoli dimineata si te uiti in oglinda dupa ce te speli pe ochi , sa iti spui intrebarea  "oare cum as arata zambind ?" 


Editat de a_alinta, 10 iulie 2017 - 06:24 .


#8
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 11 august 2017 - 09:59

Nu esti singura, te ai in primul rand pe tine, gandurile, universul, amintirile tale, un film bun, un pahar de vin, o ciocolata, un apus de soare … Pana a trai insa asta este drum lung si foarte posibil sa ai nevoie de ajutor. Psiholog, psihiatru, e la alegerea ta. Eu as merge direct la psihiatru insa. Despre gandirea pozitiva numai de bine in cazuri usoare dar consider ca medicul acela care a tocit 6 ani pe bancile facultatii plus rezidentiatul poate alege mai bine conduita terapeutica. Personal consider depresia majora ca fiind apanajul doctorului …

 

 



#9
julia_lily

julia_lily
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 martie 2018 - 14:52

Buna ziua, stiu ca este probabil prea tarziu pentru un raspuns, dat fiind faptul ca postarea este de anul trecut, dar voiam sa stiu daca mai pot lua legatura cu doamna care a postat acest mesaj. O zi buna tuturor!

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -