Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Ianuarie 2018 (Fulguleti de 2018)

sarcina gravida ianuarie 2018

94 raspunsuri la acest subiect

#51
Deny27

Deny27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 23:10

Buna fetelor! Ma alatur si eu cu imensa bucurie grupului vostru de viitoare mamici. Eu am aflat ca sunt insarcinata la inceputul lunii mai, insa am vrut sa astept pana ieri, cand am efectuat o a 2-a ecografie, ca sa fiu sigura. Micutul embrion s-a dezvoltat ok si i-am putut auzi bataile inimii... un sentiment de nedescris! Astazi implinesc fix 8 saptamani si ma rog sa decurga totul bine si in continuare. Am si eu de efectuat o gramada de analize si voiam sa va intreb daca voi ati efectuat complexul TORCH si ce rezultate ati avut. Eu l-am mai facut o data in august anul trecut, cand incepeam sa ma pregatesc pt sarcina, si din pacate rezultatele au fost ca nu am anticorpi la niciunul din virusii testati. Medicul meu mi-a recomandat sa il repetam si acum si daca va mai fi nevoie si de alte dati pe parcursul sarcinii. S-a mai regasit cineva in vreo situatie similara? Nu stiu de ce sa ma feresc mai intai... :) Va urez din suflet tuturor sarcini cat mai usoare cu putinta si copilasi sanatosi!

 

Bun venit in grup! Felicitari pentru confirmarea sarcinii, multa sanatate si bebelus sanatos!

 

Legat de profilul TORCH, eu de exemplu la prima sarcina nu am avut anticorpi pentru toxoplasmoza, am repetat analiza din 2 in 2 luni, si am fost intr-adevar foarte atenta in legatura cu acest aspect. Necesita o atentie deosebita la alimentatie(igiena mainilor, spalarea foarte bine a fructelor si legumelor, carnea consumata sa fie foarte bine preparata termic, evitarea consumarii lactatelor nepasteurizate, evitarea consumarii unor prajituri de tipul Tiramisu - oua crude, evitarea folosirii aceluiasi tocator pentru legume si carne, atentie deosebita in cazul in care se ingrijeste pisica unde este cazul, samd).

 

Despre toxoplasmoza se pot citi detalii, de exemplu, si mai jos: http://www.desprecop...-si-sarcina.htm


Editat de Deny27, 25 mai 2017 - 23:11 .


#52
Deny27

Deny27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 00:08

Bună mamicilor!! Ce ma bucur sa ma alatur grupului! Sunt insarcinata in 8 saptamani si 2 zile si bebe ar trebui sa ajunga, daca totul decurge ok, pe 01.01.2018. Sunt la prima sarcină si ma nelinistesc o groaza de lucruri care nu stiu daca sunt sau nu normale. Pana acum totul decurge ok, am fost la control si am inceput sa iau vitamine, acid folic si progesteron.

 

Bun venit in grup si felicitari pentru sarcina!

Daca ne spui ce lucruri te nelinistesc poate reusim sa mai inlaturam din neliniste :) 

Atata vreme cat totul decurge ok, inseamna ca e totul bine :)



#53
Deny27

Deny27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 00:12

Buna fetelor, am 39 de ani si sunt la a treia sarcina (mai am 2 copilasi care sunt destul de maricei, de 7 respectiv 12 ani). Cred ca am in jur de 5 saptamani, doar peste o saptamana merg la medic si pot sa va dau mai multe detalii. Deocamdata ma simt excelent, doar usoare dureri de spate. Doamne ajuta-ne la toate!

 

Bun venit in grup! Felicitari pentru sarcina! Esti o mamica tare norocoasa sa fii in asteptarea celei de-a treia minuni :) Felicitari si pentru cei doi copilasi pe care ii ai! 

Mult succes la medic! Asteptam vesti bune! 



#54
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 06:39

Fetelor, poate o sa vi se para o întrebare stupida însă, cum e cu hidratarea in sarcina? Problema e ca eu nu beau multă apa de fel, 2 căni pe zi îmi sunt suficiente, și nu ma pot forța pentru ca începe sa ma doară burta. Acum de când am aflat ca sunt însărcinată, ma gândeam ca ar trebui sa ajustez situația, însă parca nu intra apa in mine, deși recunosc ca resimt niște dureri cam in dreptul rinichiului. Oare bebe îmi indica sa beau mai multă apa? Sa ma forțez sa beau?



#55
Eva11

Eva11
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 26 mai 2017 - 11:40

Multumesc pentru primire! Multumesc pentru raspuns si pt sfaturi Deny27, in mare parte le stiu si incerc sa le respect, doar ca neavand imunitate la nimic simt ca trebuie sa ma feresc de multe (inclusiv spatii aglomerate, mijloace de transport in comun, copilasi de varsta prescolara etc.), iar pe de alta parte incerc sa nu devin o panicata :)

 

Voua ce vitamine prenatale v-au recomandat medicii vostri?

 

Pentru scoica_albastra: este foarte important sa te hidratezi corespunzator, 2 cani pe zi in niciun caz nu sunt suficiente, ar trebui sa consumi 2 l de lichide zilnic (in principal apa plata, dar te poti ajuta si de supe, ciorbe, sucuri naturale). Stiu ca hidratarea este importanta si pt a ajuta la formarea lichidului amniotic, asadar sfatul meu e sa faci tot posibilul sa te hidratezi. 

 

Cu bine, mamicilor!



#56
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 02:27

Dragelor, va mulțumesc pentru sfaturi, și sa știți ca am ridicat cantitatea de apa (lichide) consumată zilnic. Cu greu, dar totuși ma apropii de 1.5 litri de apa consumată pe zi, la care se mai adauga câte un ceai, suc natural și supe de doua ori pe zi.

O veste bune este aceea ca nu mai sangerez aproape deloc, însă îmi fac griji ca am prea putine semne de sarcina: ma dor sânii doar dimineața și seara cam vreo ora, doua, grețuri nu am avut deloc pana acum, și foarte rar, de obicei seara când sunt obosita și ma ridic brusc amețesc puțin. Oare bebelușul meu este bine? Oare e prea devreme pentru simptome (azi ar fi a 43 zi de la um, dar eu cred ca a fost vorba de o ocultei târzie și ar fi defapt doar 3 săptămâni de la concepție)?



#57
gabriro

gabriro
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 15:01

Dragelor, va mulțumesc pentru sfaturi, și sa știți ca am ridicat cantitatea de apa (lichide) consumată zilnic. Cu greu, dar totuși ma apropii de 1.5 litri de apa consumată pe zi, la care se mai adauga câte un ceai, suc natural și supe de doua ori pe zi.

O veste bune este aceea ca nu mai sangerez aproape deloc, însă îmi fac griji ca am prea putine semne de sarcina: ma dor sânii doar dimineața și seara cam vreo ora, doua, grețuri nu am avut deloc pana acum, și foarte rar, de obicei seara când sunt obosita și ma ridic brusc amețesc puțin. Oare bebelușul meu este bine? Oare e prea devreme pentru simptome (azi ar fi a 43 zi de la um, dar eu cred ca a fost vorba de o ocultei târzie și ar fi defapt doar 3 săptămâni de la concepție)?

 

Nici eu nu am nici un simtom, in afara de o pofta excesiva de mancare. Azi am 5 sapt si 3 zile, numai miercuri ma duc la ecografie. Din cate tin minte greturile apar dupa a 6-a sapatamana, depinde f mult de fiecare organism. O sarcina usoara iti doresc si sa auzim vesti bune.



#58
gabriro

gabriro
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 15:03

Chair sunt curioasa, care sunt simtomele specifice primelor saptamani? Eu sunt intr-a 6-a saptamana si ma simt f bine, sper sa fie un semn bun.



#59
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 20:47

Fetelor, in cazul meu cu fiecare saptamana care trece mi se accentueaza simptomele. Mai nou, greata tine non stop fara nicio exagerare, dureri de sani mult mai puternice, oboseala accentuata. Ieri am facut 9s


#60
Eva11

Eva11
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 mai 2017 - 14:37

Buna fetelor! 

Eu maine implinesc fix 9 saptamani si in general pana acum m-am simtit bine. E adevarat ca dupa 6 sapt am experimentat niste senzatii de greata, in prima parte a zilei, dar nu in fiecare zi. In rest, oboseala accentuata, constipatie si bineinteles dureri de sani. 

 

Voi ce vitamine prenatale luati?





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2018

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -