Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Ianuarie 2018 (Fulguleti de 2018)

sarcina gravida ianuarie 2018

94 raspunsuri la acest subiect

#41
georgi106

georgi106
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 15:59

Bună mamicilor!! Ce ma bucur sa ma alatur grupului! Sunt insarcinata in 8 saptamani si 2 zile si bebe ar trebui sa ajunga, daca totul decurge ok, pe 01.01.2018. Sunt la prima sarcină si ma nelinistesc o groaza de lucruri care  nu  stiu daca sunt sau nu normale. Pana acum totul decurge ok, am fost la control si am inceput sa iau vitamine, acid folic si progesteron. 

 



#42
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 18:56

Bine ati venit, mamici! Sarcini ușoare si bebeluși sanatosi! Ma bucur ca ne adunam in numar cat mai mare.



#43
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 18:57

Georgi...avem acelasi DPN 01.01.2018  [:)]



#44
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 20:09

Dragele mele, ma bucur sa va cunosc. Și ma bucur pentru burticile voastre - comparativ cu a mea, ale voastre sunt măricele, și cred ca e o bucurie sa va auziți inima puiuților voștri bătând.

Eu in schimb sunt plină de dubii, nici măcar nu s-a văzut bebelușul meu la ultimul control (duminica), și sângerările acestea care nu vor sa se oprească îmi fac numai gânduri negre. Parca totuși s-au mai diminuat, dar nu știu dacă e doar o părere sau chiar așa e. Off, știu ca ma repet, însă astept sa vina mâine dimineața ca sa repet beta HCGul... și apoi doua ore de așteptare a rezultatului. De ce trebuie sa trec tocmai eu prin nelinistile astea?!



#45
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 11:51

Dragele mele, am primit rezultatul si la cel de al treilea beta hcg, este 1780. Deci a crescut din nou foarte bine. (Rezultatele au fost: vineri 110, luni 540, și azi 1780, făcute la fiecare 72 de ore). Am ușoare stari de amețeala și parca și putina senzație de greață, din păcate sângerările nu s-au dus de tot, însă tind sa cred ca se mai diminuează. Am observat ca ma doare burtica atunci când trebuie sa merg la baie pentru treaba mare, probabil cum am uterul retrovers se apasă pe acolo. Speram sa evolueze bine bebelușul meu și poate am

noroc ca deseară sa îl și văd la ecografie - citisem pe net ca de la hcg > 1000 se poate vedea.



#46
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 12:40

Dragele mele, am primit rezultatul si la cel de al treilea beta hcg, este 1780. Deci a crescut din nou foarte bine. (Rezultatele au fost: vineri 110, luni 540, și azi 1780, făcute la fiecare 72 de ore). Am ușoare stari de amețeala și parca și putina senzație de greață, din păcate sângerările nu s-au dus de tot, însă tind sa cred ca se mai diminuează. Am observat ca ma doare burtica atunci când trebuie sa merg la baie pentru treaba mare, probabil cum am uterul retrovers se apasă pe acolo. Speram sa evolueze bine bebelușul meu și poate am noroc ca deseară sa îl și văd la ecografie - citisem pe net ca de la hcg > 1000 se poate vedea.

 

Ma bucura faptul ca te-ai mai linistit putin. 

Si eu am avut scurgeri maronii cam 5 zile pe la 4 s si s'au oprit brusc. 

Asteptam vesti noi si bune.



#47
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 15:10

Buna fetelor, am 39 de ani si sunt la a treia sarcina (mai am 2 copilasi care sunt destul de maricei, de 7 respectiv 12 ani). Cred ca am in jur de 5 saptamani, doar peste o saptamana merg la medic si pot sa va dau mai multe detalii. Deocamdata ma simt excelent, doar usoare dureri de spate. Doamne ajuta-ne la toate!

 

Bine ai venit! Sarcina usoara si un bebelus sanatos! Sa iti traiasca si sa fie sanatosi cei doi copilasi!



#48
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 18:17

Dragelor, am venit de la control, și iarăși fără ceva concret. Mi-a zis ca valorile hcg au crescut bine însă asta nu exclude sub nicio forma sarcina extrauterina. Offf, și eu care citisem ca la extrauterine beta hcg creste haotic, și nicidecum nu se dublează... la ecografie mi-a zis ca vede același punctuleț care in 4 zile ar fi trebuit sa fie mai mare, dar nu e. Sâmbătă o sa plec într-un concediu de o săptămâna, a zis ca e Ok, ca oricum Mi-ar fi recomandat sa astept cel puțin 7-10 zile pana la următoarea ecografie ca sa putem avea rezultate vizibile. Mi-e incredibil de teama... :((



#49
cristalls

cristalls

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 19:06

Eu doar la toxo nu aveam imunitate la prima sarcina si am tot repetat la 2-3 luni. Acum vad ca am si la asta, deci am scapat. 

Bine ai venit la Odisee!

ii mai este cuiva asa rau ca mie? Greata cat cuprinde, ma deranjeaza orice miros, zgomotele, aglomeratia. Nu pot sa fac nimic in casa, parca nu am putere. As zace si as dormi:(



#50
Deny27

Deny27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 22:47

Dragelor, ma bucur sa va cunosc și sa ma alătur voua. Sper sa fie într-un ceas bun. Va povestesc pe scurt: ultima menstruație mi-a venit pe data de 17 aprilie. Următoarea trebuia sa vina in jurul datei de 14 mai. Însă n-a mai venit. Doua zile nu a venit nimic, apoi trei zile doar niște stropi maroniu deschis. La îndemnul soțului am făcut un test de sarcina care a ieșit slab pozitiv. La cinci zile de întârziere, dimineața m-am trezit cu o durere in tot corpul, și stări de greață. Am mers la un laborator și mi-am făcut beta hcg. Rezultatul 110 - deci sarcina. Sâmbătă petele maronii s-au intensificat, chiar mi se părea ca sunt roșii - am fugit de urgentă la spital. Am dat peste un doctor nepoliticos care s-a comportat urat și care in final mi-a zis ca el nu vede sarcina și dacă vreau sa rămân internata. Nu mi-a placut atitudinea lui, pentru ca nu mi-a răspuns la nicio întrebare așa ca am plecat, fără tratament și mai neliniștită decât venisem. Duminica am mers din nou la doctor, de data aceasta la un spital privat. Doctorița peste care am dat a fost amabila și mi-a răspuns la orice neliniște. Mi-a depistat un uter retrovers și un fibrom de 2 cm, însă colul era închis. A zis ca nu este sânge ci are o culoare ciocolatie. De văzut la ecograf a văzut doar un endometru îngroșat și un fffff mic punctuleț negru, însă a spus ca nu poate sa îmi garanteze nimic. Mi-a dat utrogestan, acid folic și nospa și repaus total la pat. Luni dimineața am mers sa repet Beta hcg. Avea valoarea 540, fata de 110 cât era vineri (deci la 72 de ore). Din nou îngrijorări, de ce a crescut atât de mult? Sângerările nu mai sunt maro, sunt doar roșii. Însă parca se mai diminuează. Luni m-au durut și sânii, însă atât, doar luni, acum nu ma mai dor. Și alte semne care sa confirme sarcina nu am - poate doar o somnolenta permanenta - din trei in trei ore dorm cel puțin o ora. La un nou control mi s-a spus sa vin mâine, dimineața sa îmi refac beta hcg după care sa merg la control. Ma încearcă tot felul de stări: oare bebele meu mai este in burtica? Sunt normale sângerările? E normal sa nu ma mai doară sânii? Este prima sarcina și ma panicheaza orice mi se intampla. Și pe fondul a tot ce citesc pe internet am tot felul de vise ciudate care mai rău ma sperie. Offf, atât de mult ne dorim bebele...

 

Bun venit in grup! 

Este firesc sa iti faci tot felul de griji, insa probabil ca ar fi foarte bine pentru tine si burtica daca ai reusi sa te si linistesti putin. Atata vreme cat monitorizezi beta hcg si mergi si la medic, in rest depinde de tine sa transmiti o stare de bine bebelusului. 

 

Multa sanatate! 





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2018

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -