Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Ianuarie 2018 (Fulguleti de 2018)

sarcina gravida ianuarie 2018

94 raspunsuri la acest subiect

#31
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 19 mai 2017 - 10:24

Buna mămici si burtici!Eu sunt Cristina si in urma cu 2 zile am făcut un test care a ieșit pozitiv,a 2 a liniuța f slaba,dar am luat un test care arată săptămânile si a arătat 2-3.azi am fost l eco dar nu s-a văzut nimic ei zicând ca am 4s5z,mi-au luat analize de sânge si ma duc sâmbătă!sper sa fie totul bn!mai am o fetița de 3 ani si 8 luni.

 

Bun venit, Cristina! Sarcina usoara, un bebe sanatos si sa iti traiasca micuta!



#32
Cristinavlas

Cristinavlas
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 23:28

Multumesc fetelor!o alta întrebare:la a 2 sarcina la cât timp vi s-a văzut burtica?eu ma simt f balonata si nu mai pot tine burta in frâu:))).sunt conștientă ca nu se vede de la 5 săptămâni,dar nu înțeleg balonarea!seara buna



#33
cristalls

cristalls

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 12:55

Si eu tot asa balonata. La a doua sarcina clar se vede mult mai repede!



#34
Dana_Eliza

Dana_Eliza
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 14:11

Buna tuturor, 

 

Dupa aproape 3 ani de cand  incercam sa facem un bebe, s-a intamplat si la noi minunea :)

Am facut ieri un test de sarcina, pentru ca nu imi venea sa cred ca e pozivit am mai facut unul, imediat a iesit a doua liniuta. 

Dupa calculele mele, as avea 5 saptamani de la ultima menstruatie. Astazi am facut testul de sange, astept rezultatul iar miercuri ma duc la prima ecografie. 

Ma bucur dar in acelasi timp imi este si un pic teama, sper ca totul sa fie ok si sa decurga asa cum trebuie

Va doresc tuturor mult succes, sa avem niste bebelusi sanatosi!

 

Ma bucur sa fac parte din aceasta comunitate :)

 

Zi frumoasa !



#35
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 16:02

Bun venit, Eliza! Sarcina usoara si bebe sanatos! Felicitari  [flo2]



#36
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 10:20

Buna, mamici! Cum va mai simtiti, ce simptome va dau batai de cap? Eu am implinit duminica 8 saptamani de sarcina si de atunci parca starile de greata s'au mai accentuat, ma bucur totusi ca nu ma confrunt cu voma, durerile de sani sunt crunte, nu mai suport sub nicio forma mirosul de tigara iar starile de oboseala sunt si ele prezente. Burtica incepe timid sa se arate, cei care stiu ca sunt insarcinata vad diferenta fata de cum era cu cateva saptamani in urma si cum este acum  [gravi]



#37
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 08:15

Dragelor, ma bucur sa va cunosc și sa ma alătur voua. Sper sa fie într-un ceas bun.

Va povestesc pe scurt: ultima menstruație mi-a venit pe data de 17 aprilie. Următoarea trebuia sa vina in jurul datei de 14 mai. Însă n-a mai venit. Doua zile nu a venit nimic, apoi trei zile doar niște stropi maroniu deschis. La îndemnul soțului am făcut un test de sarcina care a ieșit slab pozitiv. La cinci zile de întârziere, dimineața m-am trezit cu o durere in tot corpul, și stări de greață. Am mers la un laborator și mi-am făcut beta hcg. Rezultatul 110 - deci sarcina. Sâmbătă petele maronii s-au intensificat, chiar mi se părea ca sunt roșii - am fugit de urgentă la spital. Am dat peste un doctor nepoliticos care s-a comportat urat și care in final mi-a zis ca el nu vede sarcina și dacă vreau sa rămân internata. Nu mi-a placut atitudinea lui, pentru ca nu mi-a răspuns la nicio întrebare așa ca am plecat, fără tratament și mai neliniștită decât venisem. Duminica am mers din nou la doctor, de data aceasta la un spital privat. Doctorița peste care am dat a fost amabila și mi-a răspuns la orice neliniște. Mi-a depistat un uter retrovers și un fibrom de 2 cm, însă colul era închis. A zis ca nu este sânge ci are o culoare ciocolatie. De văzut la ecograf a văzut doar un endometru îngroșat și un fffff mic punctuleț negru, însă a spus ca nu poate sa îmi garanteze nimic. Mi-a dat utrogestan, acid folic și nospa și repaus total la pat. Luni dimineața am mers sa repet Beta hcg. Avea valoarea 540, fata de 110 cât era vineri (deci la 72 de ore). Din nou îngrijorări, de ce a crescut atât de mult? Sângerările nu mai sunt maro, sunt doar roșii. Însă parca se mai diminuează. Luni m-au durut și sânii, însă atât, doar luni, acum nu ma mai dor. Și alte semne care sa confirme sarcina nu am - poate doar o somnolenta permanenta - din trei in trei ore dorm cel puțin o ora. La un nou control mi s-a spus sa vin mâine, dimineața sa îmi refac beta hcg după care sa merg la control. Ma încearcă tot felul de stări: oare bebele meu mai este in burtica? Sunt normale sângerările? E normal sa nu ma mai doară sânii? Este prima sarcina și ma panicheaza orice mi se intampla. Și pe fondul a tot ce citesc pe internet am tot felul de vise ciudate care mai rău ma sperie. Offf, atât de mult ne dorim bebele...



#38
cristalls

cristalls

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 12:39

Bine ai venit! Ia utrogestan si stai cumintica. Pana nu vezi sacul si activitate cardiaca nimeni nu stie ce e acolo. Daca beta creste este semn bun! Poate nu strica si o dozare de progesteron. 



#39
scoica_albastra

scoica_albastra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 14:15

Mulțumesc frumos de primire, Cristal. Pe beta ma bazez și eu acum, astept cu nerăbdare sa vina ziua de mâine pentru a vedea dacă a crescut sau nu. Și poate mâine am noroc sa și văd săculețul. Activitatea cardiaca mi-a zis doctorița ca peste doua săptămâni sa ma astept ca se poate asculta. Ufff, ce grele sunt așteptările astea. Mai ales in cazul meu, sângerările îmi fac numai gânduri rele. :(



#40
Eva11

Eva11
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 14:15

Buna fetelor!

Ma alatur si eu cu imensa bucurie grupului vostru de viitoare mamici. Eu am aflat ca sunt insarcinata la inceputul lunii mai, insa am vrut sa astept pana ieri, cand am efectuat o a 2-a ecografie, ca sa fiu sigura. Micutul embrion s-a dezvoltat ok si i-am putut auzi bataile inimii... un sentiment de nedescris! Astazi implinesc fix 8 saptamani si ma rog sa decurga totul bine si in continuare.

 

Am si eu de efectuat o gramada de analize si voiam sa va intreb daca voi ati efectuat complexul TORCH si ce rezultate ati avut. Eu l-am mai facut o data in august anul trecut, cand incepeam sa ma pregatesc pt sarcina, si din pacate rezultatele au fost ca nu am anticorpi la niciunul din virusii testati. Medicul meu mi-a recomandat sa il repetam si acum si daca va mai fi nevoie si de alte dati pe parcursul sarcinii. S-a mai regasit cineva in vreo situatie similara? Nu stiu de ce sa ma feresc mai intai... :)

Va urez din suflet tuturor sarcini cat mai usoare cu putinta si copilasi sanatosi!





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2018

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -