Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poti fi fericit/a fara copii? - dezbatere DC

copii fericire destin familie

177 raspunsuri la acest subiect

#61
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 16:41

nu stiu cum se simt... bunica mea vroia sa mearga "acasa" mereu. doar ca acasa era casa parinteasca de cand era ea copil mic. 

Da si a mea la fel. Toate amintirile ramase erau numai din copilarie.


Editat de Letitia1, 03 mai 2017 - 16:42 .


#62
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 17:35

eu cred ca fericirea vine numai  de la Dumnezeu, nu oamenii  ne pot face fericiti...dar cred ca sunt mai mult o necessitate...un cadou in viata noastra.

 

un copil aduce multe si immense clipe de fericire, dar totodata si momente de ingrijorare, stress, durere etc...

 

eu cred ca sutn oamenii care pot traii bine mersi fara copii, unii nu si-i doresc...si mai bine ca nu-i au...altii nici  nu ar trebui sa ii aiba.

 

eu una, nu mi-as fi putut imagina viata mea fara sa am copii...a fost o dorinta implinita.

 

m-am bucurat din plin stind acasa si n-as da acesti ani pt nimic in lume...dar totodata ma seaca gindul ca va trebui sa-l las sa plece...si nu-mi imaginez viata si  zilele fara el.

 

ps.

 

la batrinete mi-as dori  sa stau in casa mea...poate sa ma mut intr-o comunitate de oameni mai in virsta  (55+)...dar sa fiu in casa mea...si daca se poate in acelasi oras cu William.


Editat de michelle-usa, 04 mai 2017 - 17:09 .


#63
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 20:11

Pai la 55 esti tanar, inca luucrezi ca sclavul pe plantatie :))))) la 70 si ceva inteleg sa zici ca treci in alta clasa de varsta.



#64
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 21:50

aici sunt comunitati de case care asa se numesc 55+ sunt age restricted, minim de virsta 55, pt oameni care nu au copii (copii pot sa vina in vizita...dar nu pot avea resedinta)

 

in general comunitatile astea sunt inchise, au  diferite reguli, restrictii  probabil la zgomot...si facilitati (terenuri de golf, piscine, gym...si tot felul de social activitati )...incit sa nu fie nevoie sa se deplaseze in afara decit pty necesitati..


Editat de michelle-usa, 03 mai 2017 - 21:55 .


#65
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 06:27

Poti cere prin tribunal tutela mamei tale, daca are diagnostic de dementa. Va fi viata mai usoara pt amandoua, vei putea s-o internezi, fiind in interesul ei sa fie supravegheata de personal medical calificat; deci nu va mai fi nevoie de acceptul ei. 

 

Uite, citeste aici :

 

http://www.avocatnet...-cod-civil.html

 

Sau poti cere ajutorul asistentei sociale, din cadrul primariei, care consta din alocarea unei persoane specializate, care s-o ingrijeasca la domiciliu.

Da, stiu....dar pt ca acesta sa fie posibil trebuie sa se faca comisie, ea sa reprezinte un pericol major pt noi, sa nu mai fie capabila nici macar sa manance singura, etc, etc....deocamdata nu suntem la acel stadiu, dar nici mult nu mai este. 

Ma opresc cu asta, nu e cazul sa detaliez...dar tare le-ar trebui cate o lectie celor care au aceasta gandire obtuza!



#66
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 06:28

aici sunt comunitati de case care asa se numesc 55+ sunt age restricted, minim de virsta 55, pt oameni care nu au copii (copii pot sa vina in vizita...dar nu pot avea resedinta)

 

in general comunitatile astea sunt inchise, au  diferite reguli, restrictii  probabil la zgomot...si facilitati (terenuri de golf, piscine, gym...si tot felul de social activitati )...incit sa nu fie nevoie sa se deplaseze in afara decit pty necesitati..

visssssssssssss



#67
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 07:52

Si eu, recunosc, sunt din ce in ce mai fericita pe masura ce fi-mea creste, mi se pare din ce in ce mai bine. E drept ca eu n-am regretat niciodata etapa de bebelus, care mi s-a parut terifianta... Nici nu mi se par dragalasi bebelusii, mie incep sa-mi placa copiii de la 2 ani incolo, asa. 


Editat de J G, 04 mai 2017 - 07:54 .


#68
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 20:51

Nu, nu cred.

Sigur ca nu e o regula absolut valabila.. dar famila si copiii nu au inlocuitor. Sta in instinctul nostru sa lasam urmasi, iar familia este pavaza in fata celor mai putin bune. 

 

In frageda tinerete ziceam si eu ca.. sigur, nici o problema, merg de bunavoie la azil sa nu carecumva sa stau pe capul copiilor, sa stau intre oameni de varsta mea, blabla. Habar n-aveam.

 

intre timp am vazut ce insemna batranetea, boala si moartea. Si nu, nu as vrea sa merg intre straini. Nimic nu se compara cu acasa si cu familia.

 

si mai cred ca societatea moderna creste multi oameni egoisti si -din ce in ce mai- singuri. Multe de povestit.


Editat de ruxandra_sb, 04 mai 2017 - 20:52 .


#69
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 04 mai 2017 - 22:40

Nu a gasit Ana Aslan medicamentul minune?

 

Nu stiu, spune tu.



#70
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 05 mai 2017 - 00:37

Aici exista blocuri 55+ si asa numitele residences, pentru senior autonomi. Residences beneficiaza de servicii medicale 24/24, sala de mese, activitati si alte facilitati, au farmacie la parter etc. Pentru batranii ce nu Mai sunt in stare sa se ingrijeasca singuri sint centre de stat, echivalente azilurilor, sau private. In cele de stat e destul de auster, putini angajati, au fost cazuri de rele tratamente.

Fiecare cred ca vrea sa stea cu familia cat mai mult. Cand it pierzi insa autonomia devii o povara pentru copii.



Etichetat si cu copii, fericire, destin, familie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -