Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Poti fi fericit/a fara copii? - dezbatere DC

copii fericire destin familie

177 raspunsuri la acest subiect

daisy14

daisy14

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 07:30

Cred ca unele persoane pot fi fericite fara copii. Poate ca nu au dorit sa aiba copii, poate nu au avut cum din pdv medical.

Eu nu pot fi fericita fara copil. 

Mi.am dorit copil foarte mult, cred ca de pe la vreo 20 ani imi doream sa am copilul meu. Am "luptat" destul de mult pana sa reusesc sa raman insarcinata, nu am renuntat oricat de greu a fost si cat de multe tratamente am facut.

Tin minte ca in tot timpul cat am incercat sa raman gravida, eram mai mereu stresata, depresiva, eram asaltata din toate partile de intrebatile incomode "de ce nu ai copii, cand faci copii ca timpul trece?".  

Am urat intrebarile alea atunci si nici acum nu.mi face placere sa le aud, cand prieteni de.ai mei au si ei la randul lor dificultati in a obtine sarcina dorita.

Sunt fericita acum cand copilul creste linistit si frumos langa noi si da, consider ca viata mea este implinita ca il am langa mine.

• 2

daisy14

daisy14

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 07:36

Cat despre batranete....este dificil sa ai in ingrijire un batran bolnav, necooperant. Vad cat de greu ii este mamei sa aiba grija de bunica.

Nu vreau sa ajung sa imi pun baza in copil, sa.si dea el viata peste cap sa aiba grija de mine. 

• 4

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.625 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 08:29

Intrebarile astea sunt enervante rau. Nici eu nu le suport si la randul meu, nici eu nu le pun altora. Este viata fiecaruia si gata. 

Eu nu m-am lovit de intrebarile privind copiii (ca i-am facut la timp probabil [:-)))] ), dar ma lovisem in trecut la intrebarile privind casatoria si mai mult decat atat, existenta unui prieten, unei relatii... ca ajunsesem la o varsta si eram singura si "ce fac? ca vremea trece...."

Vis a vis de subiect, daca ambii parteneri sunt ok cu ideea de a nu avea copii, atunci totul este in regula. Mai rau este cand unul vrea, celalalt nu... si unul este nevoit sa cedeze, nefiind impacat cu acest lucru.

Tin minte ca in tot timpul cat am incercat sa raman gravida, eram mai mereu stresata, depresiva, eram asaltata din toate partile de intrebatile incomode "de ce nu ai copii, cand faci copii ca timpul trece?".  

Am urat intrebarile alea atunci si nici acum nu.mi face placere sa le aud, cand prieteni de.ai mei au si ei la randul lor dificultati in a obtine sarcina dorita.

• 0

geuta

geuta

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.642 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 08:55

Mai rau este cand unul vrea, celalalt nu... si unul este nevoit sa cedeze, nefiind impacat cu acest lucru.[/quote]

Cunosc un asemenea caz- ea vrea si el nu, ca vine dintr-o familie numeroasa cu 7 frati.

Ea nu e fericita din punctul asta de vedere, in rest ei se inteleg ok.

Personal nu as fi fericita fara copii. Dar ce reprezinta pentru mine fericire nu obligatoriu reprezinta si pentru altcineva. Si e valabil in orice domeniu. Cum spunea cineva fericirea e relativa.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.175 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 09:02

Fara suparate, dar cand aud "copii sunt sprijin la batranete", ca pensiile mici, etc, etc...ma iau nervii instant. Copilul ala ti-a cerut sa vina pe lume cu acest scop, ti-a cerut sa vina pe lume? Voi aia de ganditi asa, stiti ce inseamna "sprijin la batranete"? va zic eu, sacrificarea unor ani ai acelui copil....pt ca esti legat de maini si de picioare. Una e sa iti ajuti parintele ocazional, alta e sa ii fii bona. Vb in cunostinta de cauza, fiind in aceasta situatie....lovindu-ma de conceptiile astea absurde ale mamei mele care refuza internarea, periodica..ea suferind de dementa...stiti, voi aia de vreti sprijin la batranete, ce inseamna sa nu poti pleca nici macar 2 zile de acasa? Sa nu ai concediu, sa nu ai liniste, sa vb singur...si aici ma opresc ca deja vad rosu in fata ochilor.

Da, exista oameni fericiti si fara copii...n-am inteles exact intrebarea si ce a vrut ea sa zica mai exact....eu am fost fericita si inainte de copil ...la ora actuala nu pot sa zic ca sunt fericita de nu mai pot, avand in vedere imprejurarile....dar el imi ofera partea senina a zilelor. Daca ma raportez doar la eu fara copil acum, da....cred ca as fi fost fericita si asa..... oricum , ce e fericirea? pt fiecare ea, fericirea, reprezinta altceva.

[flo2] cam asta incercam eu sa spun in atat de multe cuvinte.

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 12:30

Ce sa faca societatea ca batrinii sa nu mai fie atit de singuri.

Cand medicina va gasi medicamentul care mentine creierul in stare de functionare, pe langa tratamentele pt diversele boli ale batranetii, atunci batranii vor putea sa faca tot ce vor dori, sa mearga oriunde vor vrea si nu se vor mai simti singuri.

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 12:41

Fara suparate, dar cand aud "copii sunt sprijin la batranete", ca pensiile mici, etc, etc...ma iau nervii instant. Copilul ala ti-a cerut sa vina pe lume cu acest scop, ti-a cerut sa vina pe lume? Voi aia de ganditi asa, stiti ce inseamna "sprijin la batranete"? va zic eu, sacrificarea unor ani ai acelui copil....pt ca esti legat de maini si de picioare. Una e sa iti ajuti parintele ocazional, alta e sa ii fii bona. Vb in cunostinta de cauza, fiind in aceasta situatie....lovindu-ma de conceptiile astea absurde ale mamei mele care refuza internarea, periodica..ea suferind de dementa...stiti, voi aia de vreti sprijin la batranete, ce inseamna sa nu poti pleca nici macar 2 zile de acasa? Sa nu ai concediu, sa nu ai liniste, sa vb singur...si aici ma opresc ca deja vad rosu in fata ochilor.

Da, exista oameni fericiti si fara copii...n-am inteles exact intrebarea si ce a vrut ea sa zica mai exact....eu am fost fericita si inainte de copil ...la ora actuala nu pot sa zic ca sunt fericita de nu mai pot, avand in vedere imprejurarile....dar el imi ofera partea senina a zilelor. Daca ma raportez doar la eu fara copil acum, da....cred ca as fi fost fericita si asa..... oricum , ce e fericirea? pt fiecare ea, fericirea, reprezinta altceva.

Poti cere prin tribunal tutela mamei tale, daca are diagnostic de dementa. Va fi viata mai usoara pt amandoua, vei putea s-o internezi, fiind in interesul ei sa fie supravegheata de personal medical calificat; deci nu va mai fi nevoie de acceptul ei. 

Uite, citeste aici :

http://www.avocatnet...-cod-civil.html

Sau poti cere ajutorul asistentei sociale, din cadrul primariei, care consta din alocarea unei persoane specializate, care s-o ingrijeasca la domiciliu.

Editat de Alizee, 03 mai 2017 - 13:07 .

• 0

XIO

XIO

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 12:54

??????????

tu crezi ca din cauza ddementei nu se poate face alta?

crezi ca batranii sanatosi nu se simt singuri?

Cand medicina va gasi medicamentul care mentine creierul in stare de functionare, pe langa tratamentele pt diversele boli ale batranetii, atunci batranii vor putea sa faca tot ce vor dori, sa mearga oriunde vor vrea si nu se vor mai simti singuri.

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 13:00

??????????

tu crezi ca din cauza ddementei nu se poate face alta?

crezi ca batranii sanatosi nu se simt singuri?

Batranii care judeca si se pot deplasa, pot merge in vizite, pot purta discutii cu prietenii, pot juca sah sau table in parc. Daca au nepoti, ii pot scoate la plimbare sau se pot bucura pur si simplu de faptul ca ii au. In felul asta, nu vor fi apasati de singuratate.

Ti se pare tie ca un batran senil poate avea viata unui batran cu judecata intreaga ?

• 1

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 13:13

Eu am fost fericita si m-am bucurat din plin de distractii, pana sa am copil. Dar, dupa o anumita varsta, toate distractiile mi s-au parut a fi desertaciune si am inceput sa-mi doresc sa dau un alt sens vietii mele si sa devin mama.

Nu poti compara fericirile intre ele, fiindca fiecare om are propria sa viziune asupra a ceea ce il face fericit : pe unii ii fericesc un copil sau mai multi, pe altii o masina, o cariera infloritoare, o casa luxoasa, excursii in tarile lumii etc.

• 0

Etichetat si cu copii, fericire, destin, familie

Intrebari Panica

• CUSTODIA COPILULUI CU AUTISM SI DIVORȚ

Bianca096
    - ian 29 2020 16:59

• Cine a folosit ovule arefarm

Geanik
    - ian 29 2020 14:32

• Bebe 4 luni

ruxandra LD
    - ian 29 2020 12:11

• Contractii 29 saptamani

georgi325
    - ian 29 2020 08:43

• Primele miscari ale bebelusului

lady_l1
    - ian 28 2020 15:30

Grupuri

• Mamici de Octombrie 2020 (Boboceo de 2020)

Anda08
    - ian 17 2020 10:18

• Mamici de Septembrie 2020

Anda08
    - dec 05 2019 12:48

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

Bloguri

• Primele miscari in burtica

DanaStein
    - Astăzi, 16:17

• Keep calm it's a boy again

Amira82
    - Astăzi, 15:39