Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Poti fi fericit/a fara copii? - dezbatere DC

copii fericire destin familie

177 raspunsuri la acest subiect

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.170 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 17:32

Pai Letitia, de obicei batranii merg la azil atunci cand nu mai pot avea grija de ei. Deci bolnavi sau batrani de tot.

Nu stiu cum e la voi dar aici "supravietuiesc" mai multi ani, in fctie de ce boli au.

Suna asa, de parca ar merge in arena la lupte pe viata si pe moarte :))

Wu tot timpul glumesc si spun ca da, o sa facem un copil ca trebuoe sa ne ingrijeasca si pe noi cineva cand ajungem batrani si fara putere. Dar nu credeam ca sunt unii care chiar gandesc asa :))))

Evident ca poti fi feticit si fara copii, sunt oameni carora copiii le-au implinit viata si sunt oameni carora copiii le-au stricat sau le-ar strica viata. Iar chesti asta cu nu stiu ei de fapt ce e fericirea ca nu au copii e bullshit. Poate stiu ce e si de aia nu vor.

Pai si eu ce am spus?  

Nu, nu merg la lupte, dar mai mult de jumate din ei sint foarte depresivi, sufera de singurate si singuratatea "omoara". La noi sint discutii foarte multe pe teme asta. Ce sa faca societatea ca batrinii sa nu mai fie atit de singuri.

• 0

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • 10.369 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 17:33

Pe mine ma sperie tipul asta de societate in care poti fi liber pe strada numai intre 16 si 60 de ani +,- . Nu stiu care e resortul care m-ar indemna sa ma retrag asa tiptil sa nu deranjez  cumva pe cineva .

Viata trebuie asumata de la inceput la sfarsit , in opinia mea . Ne creste, copiii , ne sprijinim reciproc de-a lungul vietii , ne ajutam parintii si semenii pana la capat . 

Nu imi doresc sa stau izolata undeva doar sa nu incurc viata altora , e un egoism pe care trebuie sa-l suportam doar pentru ca asa am educat si noi copiii la randul lor sa fie egoisti ? 

nu cred ca iti inteleg ideea. despre ce retragere vorbesti?

• 0

Glicina

Glicina

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 18:14

Copiii nu vin pe lume ca sa ne faca pe noi fericiti :)

Cred ca titlul topicului e putin fortat, fara suparare :)

Da, exista oameni care sunt fericiti fara copii.

Noi am fost fericiti fara. Si suntem foarte fericiti si cu. Si cu totii suntem fericiti impreuna si incercam sa ne bucuram unii de ceilalti. Dar nu i-am adus pe lume ca sa ne faca pe noi fericiti, asta nu.

Fericirea se "fabrica" doar cu materialul clientului :)

• 2

XIO

XIO

Membru VIP

• Membri
  • 17.118 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 18:19

Letitia, chiar ieri am vazut ceva pe fb parca, olandezii au conatruit un orasel unde sunt doar oameni cu dementa. Sunt si ingrijitori, dar arata ca un satuc normal, cu magazin, parcuri, case, le au mobilat casa\apartamentul in fctie de anii in care au "ramas", nu sunt oameni in halate albe care sa umble printre ei.

arata f bine.

sotul meu a lucrat la un centru pt pera cu handicap, aveau camine pt batrani si pt pacientii lor, erau mai multe cladiri cu parc samd, erau acolo oameni de peste 40 de ani care locuiau acolo de cand erau mici. Unul dintre pacientii lui are 20 si ceva de ani, imobilizat in scaun cu eotile daca imi amintesc bine a avut probleme la nastere si parintii l au lasat acolo. Doar bunicii vin la el. Si sta acolo de cand era mic, de camd nu au mai putut bunicii sa il ingrijeasca. E perfect normal dpdv psihic. O pacienta de a lui a murit la noi la spital, avea parkinson ai era la azil de extrem de multi ani. Avea prieteni, ea era singura, familie nu mai avea ca na, implinise si ea peate 90 de primaveri, nu fusese casatorita si nu avusese copii. Dar avea acolo familia ei.

• 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 17.650 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 21:08

Da, sigur ca poti fi fericita fara copii. Nici nu inteleg de ce intalnesc mereu aceasta asociere. Cunosc foarte multe persoane implinite, multumite, fericite, neavand copii.

[pk] [pk] Ai scris exact ce gandesc si eu.  

Cunosc cupluri de la 35 la 55-60 de ani care nu au si nu vor copii si sunt fericite. 

• 2

aminna

aminna

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.282 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 22:07

*
HOT

hm, poate ca pe moment si in viitorul apropiat, o parte dintre aceste persoane despre care povestiti voi, sunt sau se cred fericite, implinite, multumite cu alegerea facuta sau de soarta.

de fapt, nu au cu ce sa compare, ce vad in jurul lor sau in familia extinsa, legat de ce inseamna a avea un copil, sunt doar franturi de viata, momente petrecute cand si cand in compania copiilor. necunoscand ce inseamna sa ai un copil, e firesc sa creada si sa fie convinsi ca au atins fericirea/implinirea maxima in doi, ca mai mult nu se poate si ca un copil le-ar tulbura echilibrul si/sau stilul de viata.

vorbind strict despre romania, stati sa se apropie de varsta pensionarii, cand incep si diverse probleme de sanatate specifice varstei, pensia mica, prieteni putini sau care s-au dus...le vor tiui urechile de singuratate si isi vor dori, intr-un coltisor al inimii sau creierului, sa se fi incumetat totusi sa aiba/adopte un copil, care sa le fie sprijin si mangaiere, care sa-i viziteze si sa-i intrebe de sanatate, care sa le faca bucuria de a deveni bunici, samd.

mda, ne e la fel de straina notiunea de a avea copiii ca si limba chineza. nu putem pricepe si pace [:-)))]

tot din Romania sunt si stirile de la ora 5, in care fiul tocmai si-a omorat tatal cu toporul; dar na, macar a murit fericit ca avea copil [:)]

• 9

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 24.079 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 22:08

Fericirea e un proces complex, nu ar trebui sa fie dependenta de ceva anume. Ar trebui sa alegem sa fim fericiti independent de cei din jurul nostru – de copii, de sot, de prieteni, de parinti – ei trebuie doar sa ne aduca un prisos de bucurie, sa fie o extindere a fericirii noastre, o alta varianta.

Eu aleg  pentru mine, decid ce si cum imi place. Nu altcineva.

A fost o perioada cand credeam /stiam ca nu pot avea copil decat printr-o mare minune.

Uneori cadeam pe ganduri si imi spuneam ca nu am sa aud niciodata picioruse tropaind prin casa si asta ma intrista. Apoi ridicam capul si hotaram ca viata este atat de frumoasa si orice iti poate aduce fericire atata timp cat nu te cramponezi de ceva ce nu poti sa ai sau nu vrei sa ai.

Am avut copilul, m-am simtit cea mai fericita femeie din lume. Asa cum alte femei se simt fericite exact asa  cum sunt, cu ce au sau cu ce nu au.

Fiecare zi alaturi alaturi de copilul meu este o poezie, o minune,  o zi cum nu a mai fost alta, o zi binecuvantata, o zi implinita, o zi care as vrea sa fie fara sfarsit  - o dimineata fara amurg - dar tot cred ca singura persoana care imi poate aduce multumirea sufleteasca tot eu sunt.

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • 8.295 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 22:16

Și mai e ceva, fericirea nu e o stare constanta, este la fel de dinamica că orice altceva în univers, așa că multe momente sunt pregătirea pentru fericire, și apare și ea, din când în când :). Așa ca orice om, în orice situație ar fi, conform dinamicii lui interioare se va simți uneori fericit și în rest...  normal. 

• 2

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • 8.295 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 22:17

Asta privind fericirea ca pe o bucurie deosebita. Dacă vorbim de fericirea ca împăcare cu tot și toate, atunci poți fi și singur în vârf de munte toată viața, că tot o simți.

• 1

emanouela

emanouela

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 07:20

*
HOT

Fara suparate, dar cand aud "copii sunt sprijin la batranete", ca pensiile mici, etc, etc...ma iau nervii instant. Copilul ala ti-a cerut sa vina pe lume cu acest scop, ti-a cerut sa vina pe lume? Voi aia de ganditi asa, stiti ce inseamna "sprijin la batranete"? va zic eu, sacrificarea unor ani ai acelui copil....pt ca esti legat de maini si de picioare. Una e sa iti ajuti parintele ocazional, alta e sa ii fii bona. Vb in cunostinta de cauza, fiind in aceasta situatie....lovindu-ma de conceptiile astea absurde ale mamei mele care refuza internarea, periodica..ea suferind de dementa...stiti, voi aia de vreti sprijin la batranete, ce inseamna sa nu poti pleca nici macar 2 zile de acasa? Sa nu ai concediu, sa nu ai liniste, sa vb singur...si aici ma opresc ca deja vad rosu in fata ochilor.

Da, exista oameni fericiti si fara copii...n-am inteles exact intrebarea si ce a vrut ea sa zica mai exact....eu am fost fericita si inainte de copil ...la ora actuala nu pot sa zic ca sunt fericita de nu mai pot, avand in vedere imprejurarile....dar el imi ofera partea senina a zilelor. Daca ma raportez doar la eu fara copil acum, da....cred ca as fi fost fericita si asa..... oricum , ce e fericirea? pt fiecare ea, fericirea, reprezinta altceva.

• 12

Etichetat si cu copii, fericire, destin, familie

Intrebari Panica

• Picioruse vinete?

Andre0
    - Astăzi, 21:18

• Mănâncă suficient?!

ionela257
    - Astăzi, 17:49

• Mănâncă suficient?!

ionela257
    - Astăzi, 17:49

• PRIMA SARCINĂ PRIMA MINUNE

muresa18
    - Astăzi, 00:34

• Dezvoltare copil 3 ani

andree559
    - Ieri, 22:49

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Primul shopping pentru bebe

Lilu_F
    - Astăzi, 21:45

• A venit gentuta

Adinnaaioanna
    - Astăzi, 16:28