Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poti fi fericit/a fara copii? - dezbatere DC

copii fericire destin familie

177 raspunsuri la acest subiect

#161
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 08:31

Sunt mai multe variabile, ioana. Batranul respectiv poate avea inca discernamant, dar nu doreste sa paraseasca/vanda locuinta proprie. Cineva tot trebuie sa faca calcule ce si cum este cel mai indicat intr-un caz sau altul. Stiu batran pentru care ingrijirea la domiciliu era platita jumatate/jumatate de batran, din pensia lui, care era mica, si de copii, unul din copii reducandu-si programul de lucru, pentru ca tot asa, nu gaseau pe nimeni cu norma intreaga (8 ore). Stiu batran care putea plati integral, din pensia lui, o persoana cu jumatate de norma, care il ajuta/ingrijea. Stiu si batrani cu dementa senila, si docili, si violenti, cei violenti nici nu pot fi medicati la domiciliu, ca refuza sa ia tratamentul.



#162
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 09:42

Pentru mine raspunsul este simplu. Daca e cazul, sunt genul de persoana care moare inaintea ta fara nici un regret ca tu sa traiesti. Nu-mi cereti explicatii. Asa sunt eu. Nu cer nimanui sa fie la fel.

Luand-o fix asa, cum scrii ca esti...si judecand putin in perspectiva...de murit nu mori daca esti intr-o situatie de genul celor descrise, asta e cert....doar te degradezi si-ti schimbi existenta la 180 grade, retragandu-te in procent ft mare din viata familiei tale, din viata cotidiana, etc, etc. Degradarea asta in primul rand este psihica. Ai 2 posibilitati dupa un episod din asta, de avut grija direct 24 din 24 de ore de un batran bolnav, epidod care de cele mai multe ori se intinde pe ani, degradarea poate fi reversibila intr-un anumit procent sau ireversibila...iti asumi?!



#163
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 09:47

Si asta e o perspectiva a unei situatii in care nu exista problema financiara...pt ca daca o mai ai si pe asta, treaba e si mai nasoala.



#164
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 10:23

emanouela sa stii ca sunt oameni care-si asuma, oameni care sunt facuti sa aiba grija de altii, oameni care simt ca a avea grija de parintele bolnav nu e o povara - o fac din dragoste cu aplecare pentru suferinta lui, se sacrifica ca sa-i fie celuilalt bine pentru ca asa simte.

 

Altii nu pot face asta. 

Asta nu inseamna ca nu-si iubesc parintii sau aproapele. Sunt altfel si atat.



#165
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 10:33

Viv, sunt convinsa...si stiu oameni care au facut-o. Nu cred ca simte nimeni ca pe o povara, e doar o situate altfel la care faci fata sau nu (direct), pe care ti-o asumi sau nu (direct), cu tot ce tine ea in perioada respectiva si dupa. 



#166
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 11:20

Și încă o chestie...și eu și bărbatul am hotarit pentru fiecare, ca nu vrem măsuri extraordinare pentru readucere la viața (intr-o operație sau altfel). Avem ordine DNRs (do not resuscitate). Nu vreau sa "trăiesc" ca o leguma. Mai bine ma duc și gata decit sa ramin o povara și fizica dar și financiară cind nici măcar nu ma pot bucura! Dacă nu exista activitate cerebrala, nu vreau sa fiu doar in corp suspendat între viața și moarte. 

 

 

Antmil, si la DNR-ul asta e cu dus si intors. Presupun ca ai semnat ca in cazul in care resuscitarea ar avea succes dar viata ta ar depinde de niste masinarii care sa te tina in viata, sau daca nu ai mai putea sa ai grija de tine, atunci sa nu s efaca resuscitarea.

Dar resuscitare inseamna si niste banale tulburari de ritm intraoperativ care necesita masaj cardiac sau medicamente iv ca sa nu mori. Atunci se schimba problema.

Am avut de exemplu o pacienta eram in sala, i s efacea o colecistectomie laparoscopic, femeia sanatoasa, noi munceam de zor pe langa ficatul ei si anestezista a spus brusc ca e in asistolie si s aii facem masaj cardiac. I s-a facut, a primit iv ceva si in cateva secunde a fost inapoi. Fara nici o problema dupa aceea, fara nici un simptom, nimic.

 

Alta pacienta a venit in soc septic cu o pancreatita fulminanata. Pacienta de 80 si ceva de ani. I-am explicat sotului ei care e situatia si l-am intrebat daca se intampla ceva, ce masuri s aluam. Masaj cardiac, intubare. A spus ca ea nu doreste nimic din toate astea. Am intrebat-o si pe ea, a spus la fel.

Apoi a aparut seful, a discutat cu ei si hop, se face resuscitare daca e ceva pt ca nu e o boala cronica si ca sunt sanse in cazul unui stop sau in cazul unei inrautatiri, sa isi revina fara sechele.

A ramas ca daca va fi conectata la aparate sau daca va ajunge in stadiu de leguma, incapabila sa aiba grija de ea sau inconstienta, atunci s anu se faca nimic.



#167
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 10:21

Extraordinarii nostri politicieni au in proiect posibilitatea unui concediu de un an pentru ingrijirea unei rude bolnave , la fel cu cel pentru ingrijirea copilului , numai ca e fara plata . Oare cui se adreseaza de fapt .

#168
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 10:44

Extraordinarii nostri politicieni au in proiect posibilitatea unui concediu de un an pentru ingrijirea unei rude bolnave , la fel cu cel pentru ingrijirea copilului , numai ca e fara plata . Oare cui se adreseaza de fapt .

Mie de exemplu? Nu vad cu ce te deranjeaza pe tine asta cita vreme e neplatit? Mi se pare o idee foarte buna, nu stii niciodata cind ai nevoie de asa ceva.



#169
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 11:41

Speaking of the devil ...parca mi-au citit gandurile torry . Cand era discutia in toi aici si eu m-am gandit ca asa cum ai concediu pentru credterea copilului , sa fie posibil concediu pentru ingrijirea unei rude / unui parinte .
Numai ca ceea ce propun e e inacceptabil pentru multi , un an fara plata nu e posibil , cum poti sa te intretii , daca nu ai partener/ sot care sa te sustina financiar . E discutabila propunerea .

#170
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 12:00

Daca e s-o luam asa, si in US, concediul de maernitate (e f scurt) este neplatit. Deci daca nasti, trebuie automat ca 1-2 luni sa te poata intretine cineva, caci tu proaspat mamica, nici macar dpdv fizic nu te poti prezenta la job imediat dupa nastere. 





Etichetat si cu copii, fericire, destin, familie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -