Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poti fi fericit/a fara copii? - dezbatere DC

copii fericire destin familie

177 raspunsuri la acest subiect

#151
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 13:06

Și încă o chestie...și eu și bărbatul am hotarit pentru fiecare, ca nu vrem măsuri extraordinare pentru readucere la viața (intr-o operație sau altfel). Avem ordine DNRs (do not resuscitate). Nu vreau sa "trăiesc" ca o leguma. Mai bine ma duc și gata decit sa ramin o povara și fizica dar și financiară cind nici măcar nu ma pot bucura! Dacă nu exista activitate cerebrala, nu vreau sa fiu doar in corp suspendat între viața și moarte. 



#152
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 13:39

Ai mei parinti ar prefera sa le pun o perna pe fata decat sa fie constienti ca ii sterg la fund. Mama isi aduce aminte si acum, cu groaza, ca o data cand a fost internata, dupa operatie, pentru ca nu venea asistenta si avea dureri, i-am pus eu un supozitor. 

Operatie care a fost necesara dupa ce si-a ingrijit soacra bolnava si obeza. 

 

La intrebarea ta, Marius, nu pot raspunde pentru ca nu cred ca voi ajunge vreodata la acel nivel de saracie, incat sa nu-mi permit alternative. Poate doar daca eu ma imbolnavesc si nu pot munci, moment in care nu mai conteaza. Mi se pare o intrebare bombastica. 

 

Oricum, mi se pare interesanta directia in care a luat-o subiectul...



#153
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 13:49

[:-)))] Da, strict economic e o gandire ff pragmatica. Noroc ca dincolo de calcule seci mai exista legaturi sufletesti, sentimente, care ne definesc totusi ca fiinte umane. Altfel am fi niste roboti pe plantatie [:-)))] [batcap]

 

Cred ca asemenea calcule trebuie facute, si daca ai copii si daca nu ii ai. Sau mai ales daca ii ai, ca legatura aia sufleteasca nu o sa te ingrijeasca. Sau revenim la ideea ca rolul copiilor este si sa ne fie noua bone la batranete?



#154
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 13:51

JG si mie. As zice sa se separe subiectul.



#155
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 22:55

La intrebarea lui Marius, da, eu mi as ingriji parintele neputincos fara ezitare, chiar pe termen lung, daca as fi acolo, langa el.

#156
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 06:58

Marius, cand pui intrebarea asta agresiva ca sa sochezi trebuie sa te si gandesti la ce perspective oferi.

deci nu exista bani pt ingrijirea parintelui respectiv.

te lasi de serviciu si facibtu asta. Ce face familia ta? Ce fac copiii tai?

 

daca din 2 salarii nu ai bani de nimic, ce faci cu unul singur?

din fericire exista intotdeauna si alte variante.

 

Letitia, in Germania toti subt asigurati inclusiv cazurile sociale si oamenii strazii. Si merfe f bine organizarea aceasta cu vizitele la domiciliu.



#157
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 07:31

Cati stiu ce presupune a ingriji un batran bolnav imobilizat la pat? Si nu intreb pe cei ce au trebut prin asta direct sau indirect. ca asaaa, e usor de emis teorii si de aratat cu degetul. La drumul asta instinctul este ca te inhami, pe parcurs insa se "triaza" sa zic asa....pt ca ajungi intr-un moment in care ai de ales la rece intre "tu" ...cu tot ce presupune asta...sot/sotie, copii, job, etc, etc si sau "nu tu".....si incepi sa te gandesti ce "sacrifici"...te sacrifici pe tine, iti sacrifici copii prin lipsa ta din viata lor, iti sacrifici sotil/sotia, abandonezi jobul, abandonezi viata ta cu activitatile ei sau "sacrifici" bani...pt ca pe batran nu il sacrifici, el are atentia unor cadre specializate, va are pe voi ca si familie...nu 24 din 24 dar va are. Un bolnav imobilizat la pat are nevoie de ingrijire medicala de specialitate, nu de amator....la fel si un bolnav psihic...la fel cum orice bolnav are nevoie de ingrijire de specialitate nu de amator.



#158
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 07:34

Considerand ca nu ati avea disponibilitatea de a angaja pe cineva sa-i stearga la cur pe parintii/fratii/copiii vostrii, i-ati sterge voi sau i-ati lasa murdari, ei neavand posibilitatea de a se sterge singuri?

 

Eu i-as sterge, am avantajul ca nu ma scarbosesc instantaneu. Am si experienta in domeniu. Nu recomand celor cu stomac sensibil/fiere sensibila. Nu o spun ca pe o gluma.

 

De asemenea, in aceste cazuri, masurile de igiena trebuie sa fie sporite. Eu foloseam des dezinfectanti, desi asta mi-a provocat uscarea si craparea pielii mainilor. Totusi, ma simteam mai in siguranta asa.

 

A remarcat si emanouela, daca bine retin, un aspect. Uzura fizica si psihica a celor din jur. Ma gandesc ca este unul din motivele pentru care asistentele sau alte persoane care ar accepta sa ingrijeasca batrani bolnavi nu rezista/nu incearca sa reziste mai mult de cateva ore. Am vazut anunturi date de persoane fizice pentru ingrijire repetate saptamani in sir, fara sa gaseasca pe cineva. Se cauta predominant femei.

 

Nu este nevoie sa fii extrem de sarac pentru a nu putea plati o persoana din afara casei. O persoana care castiga 1.500 - 2.000 de lei net, sa zic, nu este extrem de saraca, totusi, daca din acest salariu ar trebui sa dea cuiva macar minimumul net pe economie, ar ramane cu o bruma de bani pentru nevoile personale.


Editat de Pepco, 10 mai 2017 - 07:49 .


#159
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 08:00

Mai voiam sa spun ca degradarea psihica este mai nasoala decat cea fizica. Am retinut vreo 2-3 mesaje care spuneau ca isi doresc sa fie copiii aproape/sa se ocupe copiii de ingrijirea lor.

 

Un batran degradat psihic poate fi un pericol pentru cei din jur. Va poate agresa atat pe voi, care sunteti copiii lui, cat si pe copiii vostri, nepotii lui. Poate sa nu va recunoasca, sa nu stie cine sunteti, poate distruge bunuri, ale lui, ale voastre. Poate sa plece de acasa fara sa stiti unde s-a dus, poate manca porcarii, inclusiv gunoaie, fara ca voi sa puteti controla lucrul asta. Mai aud de pe la vecina mea povesti, ca ea are prietene in varsta.

 

Din punctul meu de vedere, supravegherea intr-un cadru specializat este esentiala in acest caz.



#160
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 08:23

 

Nu este nevoie sa fii extrem de sarac pentru a nu putea plati o persoana din afara casei. O persoana care castiga 1.500 - 2.000 de lei net, sa zic, nu este extrem de saraca, totusi, daca din acest salariu ar trebui sa dea cuiva macar minimumul net pe economie, ar ramane cu o bruma de bani pentru nevoile personale.

 

Dar batranul respectiv nu are nimic? Nici macar locuinta proprie? trebuie sa plateasca copiii/apartinatorii tot?

 

Aaaa, daca vrei sa-l mostenesti, atunci te ocupi de ingrijirea lui. Nimic nu este gratis pe lumea asta. Il ingrijesti tu sau platesti pe cineva si ramai (eventual) cu apartamentul. sau vinzi tot si ii oferi o batranete decenta si tie o viata...


Editat de ioana, 10 mai 2017 - 08:23 .




Etichetat si cu copii, fericire, destin, familie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -