Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alegere gradinita/cresa privata

gradinita cresa

9 raspunsuri la acest subiect

#1
elzozo13

elzozo13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 20:07

Hello,

 

Desi urmaresc forumul de mai bine de doi ani si multumesc comunitatii pentru ajutor in diverse situatii acesta este primul meu post so... be gentle :).

 

Sunt taticul unui baietel de 2 ani si 4 luni (Felix pe numele lui) si, impreuna cu sotia, am dori sa-l inscriem la o gradinita (privata in speranta ca se ocupa mai bine de copil... acum... nu spun ca this is the way to go si ca asa e bine, e doar optiunea aleasa de noi). Also... locuim in Aviatiei asa ca am ales optiunile luand si asta in considerare.

 

Dupa 2 saptamani de vizualizari, posturi citite (aici si pe alte forumuri), vizualizari de filmulete si poze pe site-urile gradinitelor, fb, etc. am intocmit o lista cu 7 gradinite si am ales 2 dintre ele care ni s-au parut noua cele mai ok. Mai jos voi enumera optiunile (cu eventuale pareri personale) si daca poate cineva care are copilul/copiii (sau stie mai multe date) la una din ele si pot sa ne ajute cu un sfat am fi recunoscatori (intrucat chiar nu stim pe care din cele 2 sa o alegem). Voi enumera toate optiunile si voi mentiona de ce nu am ales din celelalte (pt. a fi clar ca nu facem reclama la nimic - daca mentionez doar cele 2 poate cineva spune ca fac reclama - a se vedea postul cu "top 10 gradinite" si flame-ul de pe el - nu vreau asta).

 

Sidenote: Mai avem 3 gradinite de vizualizat si voi updata post-ul cu ele, dar nu cred ca cele 2 optiuni se vor schimba (o sa mentionez la fiecare de ce nu cred ca va fi potrivita - dar... cine stie).

 

In primul rand vreau sa mentionez ca in toate locatiile in care am fost era curat, salile erau luminate, copiii pareau fericiti, jucausi si sociali (ca sa nu mai mentionez la fiecare in parte). Toate aveau un meniu care mie mi s-a parut ok. Toate aveau o educatoare, o asistenta si o asistenta medicala. Nu le-am comparat la pret pt. ca nu vreau sa il iau in calcul. Toate (la care nu mentionez altfel explicit) au supraveghere video.

 

Mai vreau sa mentionez ca la unele gradinite o sa spun "singura care a avut [ceva]". Prin asta vreau sa spun "Singura din cele vazute de noi, unde doamna care ne-a prezentat ne-a spus ca au [ceva]". E posibil sa fie si altele din cele de mai jos care au dar nu ne-a fost prezentata activitatea/feature-ul (after all... nu pot citi in stele ce au si ce n-au).

 

- Tedybar: Ne-a placut foarte mult faptul ca aveau excursii/tabere. Am vazut poze de la munte in care erau copilasii pe schiuri, erau adorabili (a fost singura unde am vazut poze de la munte). Also ne-a placut faptul ca aveau concursuri pe teme de mediu iar pentru cei mai mari tenis. Din pacate nu au iarba naturala in curte si supraveghere video pentru parinti (au intern, dar nu au acces extern - din ce am inteles asta a fost la cererea parintilor), dar ce ne da mult inapoi referitor la aceasta este distanta (e pe langa podul Grant). Sidenote... pt. multa lume probabil nu conteaza dar pt. mine conteaza un pic: doamna de aici a fost singura care a trimis mailul cu cerintele gradinitei (ce vaccinuri trebuie sa aiba copilul, etc.), model de contract, si altele cand a spus ca-l trimite. Restul vad ca asteapta sa sun inapoi desi au spus ca trimit si nu prea imi place asta (so... punct doamna de aici).

 

- Tichiuta: Locatia... WOW. Liniste si pace... aproape ca m-as muta eu acolo. Este singura care a avut animale (2 catelusi super dragalasi) 2 acvarii destul de mari. Cel mic a fost super incantat de asta (si eu de altfel). Au iarba naturala in curte, dar e destul de mica (nu foarte, dar... eh). Copiii au fost adorabili si Felix i-a placut instant (cei de aici cred ca i-au placut cel mai mult). Aparent eu seman cu Mos Craciun (well... sunt gras si barbos) pt. ca cei mai mari au inceput sa-mi spuna poezii :). Au fost foarte funny. Din pacate sotia spune ca Felix e prea mic pt. grupa mare si prea mare pt. grupa mica (inca e pe Pampers si cei de la grupa mare nu mai au - asa ca nu sunt schimbati, si grupa mica e pana in 2 ani). Also... e posibil ca toaleta si chiuveta sa fie cam inalte (nu mai tin minte exact, a fost prima pe care am vizitat-o asa ca sper sa nu fi spus vreun neadevar). Also... singura cu teatru de papusi pt. cei mici.

 

- Luca Herastrau: Ca locatie mi s-a parut a doua (dupa Tichiuta). E la 5 minute de noi (cu masina) si 5 (pe jos) de Herastrau. Curtea mi s-a parut foarte frumoasa si mare (iarba, loc cu nisip) si cladirea in sine foarte spatioasa si luminoasa (cea mai spatioasa din cate am vazut noi). Am cunoscut bucatareasa si ne-a placut de ea. Pt. ca au spatiu mult mai mare si jucariile sunt mai variate si interesante (au lada cu bile, niste chestii de catarat, ma rog... mai multe chestii care s-ar incadra la "singura care"). Baile mi s-au parut dragute. Ne-a placut ca au camera de "izolare" (ma rog... un mini cabinet medical separat). Din pacate copiii erau la activitati (colorau ceva) asa ca l-au cam ignorat pe Felix care la randul lui i-a ignorat inapoi (a luat niste jucarii, si-a tras un scaun si si-a vazut de treaba). Ca minus pt. mine e ca nu cunosc personal pe nimeni care are copilul aici. Am aflat de ea din "greseala" de la un taximetrist cand ma intorceam acasa (avea o poza cu fetita lui si l-am intrebat unde e la gradinita; mi-a spus ca nu-si permite privata asa ca e la stat dar ca sotia lui lucreaza la Luca si ca e asa si pe dincolo - so am zis sa check it out).

 

- Micii Poznasi: De aceasta stiu de la un coleg de birou care e foarte incantat de ea. Am fost si este intradevar foarte ok. Doamna de aici a reusit (cu noi prezenti) sa il "invete" pe Felix sa se incalte aproape singur (totally random, asta s-a intamplat la plecare si am vazut cum s-a purtat cu el si cum a abordat situatia - ne-a placut). Ne-a placut ca nu accepta copii nevaccinati. Lui Felix ii curgea putin nasul asa ca nu l-am lasat prea mult cu cei mici (maxim 30 secunde or so) asa ca nu stiu exact cat de mult i-au placut potentialii colegi. Also este singura gradinita care (contra cost) ofera un serviciu de "lasi copilul la noi cat vrei - chiar si peste noapte" (nu stiu cum sa spun altfel). Colegul meu l-a lasat pe cel mic 5 zile si a plecat din tara iar totul a fost ok. Pt. noi ar fi un serviciu foarte util. Dar... este mult prea departe de noi; nu o elimin inca din potentiale alegeri dar... as face 30 minute dus si 9999999 ore intors (e in zona Unirii si Unirii la 9 dimineata...). Also zona nu e prea linistita.

 

- Pick Me: Aceasta este gradinita unde nasul meu are copilul si o lauda cu stil :). Doamna de aici a fost singura care chiar ne-a intrebat chestii despre Felix (mai mult decat nume, varsta si alte chestii standard; cum se intelege cu ceilalti copii in general, ce probleme are, ce stie sa faca si ce nu, etc. - un fel de mini examen psihologic) ceea ce mi s-a parut foarte ok. Au o programa foarte interesanta (cu niste mini proiecte de cate 5 saptamani ce implica activitati pe subgrupe etc. etc. etc. - sounds fancy dar mi-a explicat nasu mai bine si mi s-a parut foarte fun si interesant). Acum nu stiu daca si la alte gradinite se intampla la fel... dar au fost singurii care au expus-o elegant, iar faptul ca au activitatile bine definite, iar copilul isi alege singur dintre ele ce ii place (dar optiunile prezentate sunt restranse pt. a alege ceva util) sugereaza ca e totusi deosebit (pareri cineva?). Mi-a placut cum s-au purtat copiii cu Felix (l-am lasat afara cu groupa in care ar fi daca alegem gradinita, iar cand am iesit sa vad ce mai face am vazut 2 baietei care au venit l-a el, s-au prezentat, l-au intrebat cum il cheama si daca vrea sa se joace - singurul loc unde am vazut asta, dar poate ca a fost doar intamplare). Din pacate este la limita distantei fata de noi, iar curtea nu are iarba naturala. Also sotia este un pic speriata de faptul ca cel mic are o intarziere de limbaj (stie doar vreo 20 cuvinte give or take si nu poate forma propozitii) iar Pick Me are predare strict in engleza (credeti ca asta ar putea creea o problema?).

 

- Gradinita Magica (nu am vizualizat-o): Am o colega ce are fetita aici si la fel... o lauda. Dar nu cred ca va fi "aleasa" pt. ca e foarte, foarte departe. Dar... o vom vizualiza... cine stie.

 

- Prichindei si Voinicei (nu am vizualizat-o): Pare interesanta, e aproape de noi, dar nu cred ca va fi "aleasa" pt. ca nu are supraveghere video. Dar... o vom vizualiza... cine stie.

 

- Happy Angel (EDIT - am fost azi): Felix a facut terapie in ultimele 4 luni (am mentionat ca are o intarziere de limbaj, era mult mai pronuntata, acum e mai ok) iar unul din colegii lui de acolo e aici. Gradinita are o locatie ok (perfecta pt. noi pt. ca e la 3 minute pe jos), destul linistita. Ca spatiu e giant, are traseu interior, trambulina, etc. (foarte dragut - ne-a placut asta). Cand am ajuns copiii erau in curte iar Felix a fost incantat de ei. Grupele sunt de maxim 10 copii (fata de 13-15 la celelalte). Din pacate nu au un set clar de activitati si inca nu au certificarea de la minister (din ce am inteles au depus actele si ar trebui sa o ia saptamana viitoare or so dar... fix acum nu o au). Also mai au fost cateva chestii mici care nu ne-au placut (nimic grav, dar am vazut un dulapior mai "desalat", dormitorul avea un usor aer inchis - nu grav dar se simtea -, scarile un pic abrupte, overall am avut senzatia ca acum 3-4 ani ar fi fost foarte draguta dar nu a fost mentinut echipamentul ok) care adunate o claseaza sub celelalte doua in topul nostru (desi... of... este atat de aproape :((...).

 

Alegerile noastre pana acum sunt Pick Me si Luca: Sunt foarte diferite intre ele si nici nu stim cum sa le comparam. Ambele au rating mare pe fb (5 Pick Me vs 4.9 Luca - e un vot de 2... dar e neexplicat si chiar eram interesat why). Pozele si filmuletele sunt dragute la ambele.

 

Ne puteti ajuta cu niste pareri? Pot sa fie chiar si optiuni noi la care nu am fost (dupa cum vedeti daca ceva pare interesant... we go and check; e o decizie importanta), dar am prefera despre cele mentionate, si mai ales despre cele 2 care momentan conduc in "topul nostru". Tot ce am scris mai sus este subiectiv si foarte sumar (in plus stiu ca am obiceiul sa sar de la un lucru la altul cand am foarte multe puncte de atins so poate parea putin haotica exprimarea). Am restrans cate o ora (si chiar mai mult) de discutii/timp petrecut cu copiii la fiecare gradinita + ore intregi de discutii cu sotia la cateva randuri la fiecare asa ca imi dau seama ca multe chestii s-au pierdut. Daca vreti sa extind descrierea si opiniile la oricare din ele just ask for it.

 

O zi placuta tuturor.


Editat de elzozo13, 27 aprilie 2017 - 10:34 .


#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 22:11

Hmm...Sunt oarecum invidioasa, eu am o fetiță de 2 ,4 ani , dar în ploiești nu am atâtea opțiuni. 

Ce am observat că este important la vârsta asta:, adică ce am luat noi  a în calcul, poate ajuta cumva: să fie grupa cu cât mai puțini copii, pentru că sunt zvapaiati și se pot accidenta foarte ușor, să nu fie chestii periculoase în curte, la una dintre grădinițe era un loc de joaca foarte frumos, dar din lemn masiv și fi mea aluneca de mi-a stat inima, să fie supraveghere video. 

Oricum la vârsta asta nu au nevoie de foarte multe "lecții", adică predarea este minimă, ei trebuie să facă cat mai multe activități cu mâinile, cu obiecte, afara, înăuntru, să învețe să se îmbrace /dezbrace, deci asta este un criteriu important pentru mine, că programul sa fie practic, nu teoretic.

Siguranța, colturile mobilei, scările, curtea trebuie să fie cât mai safe. Pentru noi  cel puțin e vital, fata mea e topaita tare și e plina de vânătăi, nu as vrea sa stau cu sufletul la gură toată ziua. Inclusiv geamurile trebuie să aibe plase și să fie asigurate, am văzut cu ochii mei copil care se cocota pe pervaz!! 

Trebuie să fie ușor accesibilă, aproape de serviciul meu sau al soțului, pentru că nu se știe niciodată dacă e nevoie să ajung urgent, fie că s-a lovit la un degetel sau vomită, nu vreau sa pierd timp pe drum.

Obligatoriu trebuie să fie 2 persoane la grupă, copiii au nevoie să meargă la baie sau alte chestii, o singură persoană nu îi poate supraveghea la vârsta asta.

Poate va ajuta sa mai reduceți opțiunile :) să alegeți e foarte greu, din afara totul e minunat la toate. Eu am mers pe feelingul și ... Nu a fost în regulă :)), am mers pe recomandare și ... Iar nu a fost în regulă... În prezent am optat pentru bona, dar nu am renunțat la ideea de grădiniță, doar că mai căutăm inca!



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 22:17

Off-topic : as vrea să știu cine/cum a fost stabilita întârzierea de limbaj, fi -mea vorbește neclar total, nu știu dacă face propoziții :)) pentru că nu înțeleg aproape nimic din ce spune, în afara de câteva cuvinte scurte. Bombăne toată ziua, gesticulează, dar extrem de pocit. Totuși, eu nu m-am gândit deloc să mă îngrijorez. Ar trebui??

 

Editez că sa spun de fapt că m-am gândit mai bine și îmi cer scuze pentru întrebare, cred că e cam invazivă, și că eu nu sunt îngrijorată deloc de limbajul fetei, așa că nu e necesar un răspuns ! :)


Editat de andaghe, 26 aprilie 2017 - 22:31 .


#4
elzozo13

elzozo13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 23:01

@andaghe Cand spui ca nu a fost in regula... poti da detalii pls? Also ti-am raspuns pe privat la offtopic :).



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 13:57

daca imi permiti o intrebare : tu sau sotia sunteti expati, adica limba materna este alta, nu limba romana ? in casa vorbiti cu cel mic atat in romana, cat si in engleza ?

altfel nu-mi explic de ce ai dori sa dai copilasul la o gradinita cu predare exclusiv in limba engleza (Pick Me), daca spui ca are acea usoara intarziere in achizitia limbajului.

 

strict din ce ai descris, cred ca gradinita Luca ar fi o alegere potrivita.

pentru ca este foarte aproape de casa in primul rand. conteaza enorm, mai ales intr-un oras atat de aglomerat cum este capitala.

 

eu mi-am inscris fetita la o gradinita particulara (in 2010, vorbim despre orasul Ploiesti), tocmai pentru ca cele de stat mi se pareau aglomerate, neingrijite, etc.

au fost mai multe avantaje care m-au convins sa aleg respectiva gradinita, faptul ca asigurau transportul copilului (luat dimineata din fata blocului si lasat dupa-masa la domiciliul bunicilor), si aveau sistem de supraveghere, la imagini parintii aveau acces pe baza unei parole, doar la camerele din sala de clasa a copilului si spatiile comune (holuri, sala de masa, curte).

 

in 3 ani nu am simtit nici macar o secunda nevoia sa intru sa vizualizez imaginile, atata timp cat copilul meu a fost fericit si s-a dus cu placere la gradinita, in fiecare zi, fara sa aiba cea mai mica ezitare sau refuz. comunicarea cu directoarea gradinitei a fost impecabila, disponibila oricand la telefon sau pe mail.

totul mi-a fost pe plac la aceasta gradinita, inca de la prima vizita. si am un ochi foarte critic, un simt al observatiei foarte ascutit. daca ceva, oricat de mic, mi s-ar fi parut in neregula, nu as fi ales-o.



#6
elzozo13

elzozo13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 15:22

Hello,

 

@CorinaDani: Multumesc pt. opinie (so Luca +1 :) ).

 

Legat de intrebare: Nu, suntem romani 100% amandoi (cel putin pana la strabunici... mai departe nu stiu :)) ); dar acasa vorbim atat romana cat si engleza (defect profesional - sunt programator, am lucrat cu americani, englezi, turci, indieni, egipteni, etc. asa ca in timp am inceput sa vorbesc jumate romana jumate engleza - cred ca se vede si din post). In plus atat eu cat si sotia avem cate 20+ ani de engleza, 2+ franceza si 2+ germana (desi ultimele 2 nu le-am mai vorbit de secole si nu "scapam" cuvinte in vorbirea uzuala decat foarte rar).

 

Legat de motivul pt. care as alege predare in o limba straina: Cand se invata o limba straina de la o varsta frageda cred ca se obisnuieste copilasul sa "gandeasca" in limba aceea nu sa gandeasca in romana, sa traduca in limba a doua si sa vorbeasca. Eu am fost la limita (am inceput pe la 4-5 ani engleza) si mi-a fost destul de greu sa ajung sa gandesc in engleza (mi-a luat cativa ani, iar o lectura de carte in engleza dura foarte mult pt. ca trebuia sa traduc in minte fiecare cuvant). Acum mi-e usor si nici nu imi dau seama cand fac trecerea, dar cred ca daca incepeam mai repede era mai bine. Acum problema... si motivul pt. care am mentionat de predare: daca nu avea intarzierea de limbaj as fi ales predarea in engleza fara sa give it a second thought. Still... luand in considerare intarzierea... consider predarea exclusiv in engleza un minus (dar nu stiu cat de mare... stiu ca voi vrea predare in engleza de la 3 ani in colo dar pana atunci mi-e frica sa nu ingreunam progresul pe romana - din ce studii am citit a reiesit ca should be ok in ambele limbi dar nu m-ar deranja si alte pareri). Din pacate Pick Me nu are programa in romana pt. a avea alegerea preferata de mine (romana pana la 3 ani, eng dupa).

 

Legat de supraveghere video mai multi colegi/prieteni mi-au spus ca ei s-au uitat o data sau de 2 ori la inceput si gata (cam ce mi-ai spus si tu). Pe de alta parte... la birou am 2 + 1 monitoare (2 la pc + 1 la laptop) din care utilizez activ 2. Pot pune stream-ul pe al 3-lea monitor si sa mai arunc din cand in cand un ochi (sunt poate putin overprotective but... for my own sanity and peace of mind). Mai bine are supraveghere si nu o folosesc decat sa vreau si sa nu fie.

 

Legat de ochi critic... eu incerc sa tone it down a bit altfel nu mai il dam nicaieri :)). Asa cum am spus descrierile de mai sus sunt foarte restranse (ex. de lucruri de care incerc sa nu tin cont - latimea scarilor la o gradinita mi s-a parut cam mica; pe unul din holuri am vazut o priza fara protectie la alta - am intrebat doamna si a zis ca tocmai a incarcat un telefon; avand in vedere ca priza de langa avea protectie am crezut-o -; la una din gradinite scarile spre bucatarie nu aveau margine contra alunecarii - in principiu copiii nu prea aveau ce cauta pe acolo so incerc sa nu ma agit pe asta prea tare; pot sa go on o gramada despre micile imperfectiuni dar peste tot sunt). Bineinteles daca vad mucegai sau mizerie sau chestii periculoase (cuie iesite sau mai stiu eu ce) e clar ca nu voi trimite copilul acolo.



#7
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 18:47

Buna ziua! Sunt sotia / mama lui Felix.

 

Vreau sa va multumesc pentru sfaturi si sper sa primim cat mai multe raspunsuri. Atat eu, cat si sotul meu consideram aceasta decizie (alegerea gradinitei) una foarte importanta si ne dorim sa avem cat mai multe informatii inainte de a o efectua asa ca experientele, sfaturile si parerile dumneavoastra sunt binevenite.

 

CorinaDani, eu si sotul meu suntem amandoi romani si vorbim limba romana (un pic condimentata cu cuvinte din engleza ca multi alti tineri romani). Nu ne-am propus sa ne dam copilul la o gradinita cu predare in limba engleza. Ne dorim ca cel mic sa invete engleza, dar ne gadeam sa inceapa pe la 3 ani. Ceea ce ne-a atras la gradinita Pick Me a fost modul cum se abordeaza educarea copiilor. Faptul ca se preda in limba engleza pentru mine este un dezavantaj (motivul pentru care il consider un dezavantaj este ca cel mic, dupa cum a spus si sotul, are o intarziere de limbaj, ca altfel nu m-ar deranja sa invete engleza concomitent cu romana). Pe de alta parte am inteles ca se obisnuieste sa se spuna instructiunile si in romana, majoritatea copiilor fiind romani, asa ca nu as desconsidera-o din aceasta cauza.

 

Mai avem de vizionat inca vreo 3 gradinite si dupa aceea vom face o alegere, dar suntem dispusi sa consideram si alte noi optiuni (ne dorim totusi sa terminam cu vizionarile cat mai curand posibil).

 

Va astept cu informatii si sfaturi si va multumesc tuturor celor care au avut  si vor avea rabdarea sa citeasca postul sotului si sa ne ajute!



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 20:31

@andaghe Cand spui ca nu a fost in regula... poti da detalii pls? Also ti-am raspuns pe privat la offtopic :).

 

Pai cred că problemele au fost din cauza că eu căutăm de fapt grupa de creșă, atunci avea aproape 2 ani , la una dintre ele am fost în perioada de acomodare și apoi mi-au spus că nu se adaptează, să o aduc când mai creste și e mai pregătită pentru comunitatea (dar, de fapt cred că era ea prea greu de stăpânit și le dădea bătăi de cap, pentru că activitățile la masa pentru copii așa mici mi se par cam greu de realizat, normal că fi -mea nu stătea la masă, era curioasa să cotrobăie peste tot), la cealaltă , tot în perioada de acomodare, nu a mâncat nimic, acasă a vomitat, și-a băgat un bob de mazăre în ureche, a fugit din sală , tot în dorința de a cotrobăi, dar deja erau și alți copilași mici în perioada de acomodare și este omenește imposibil ca doua persoane să facă față la o grupa de bebeluși plângăcioși, am înțeles că nu se puteau ocupa și de supravegherea fetei, dar nici nu mi-a convenit să o las așa în continuare. Plus că iar, activități la masa, pe care fata le facea in 3 secunde, apoi iar se punea pe colindat. Probabil era prea mică , grupele de creșă sunt destul de dificile, chiar daca erau de 10 copii, fata mea chiar e solicitanta, nu pretind că am copil ascultător, tocmai de aceea am renunțat atunci și ne repregatim sa o luăm de la capăt acum, la 2 ani jumătate. 



#9
elzozo13

elzozo13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 20:57

@andaghe E un pic ciudat ce spui... din ce am vazut noi (poate o fi altfel pe aici) sunt 3 persoane la 15 copii (so ca si la tine 1/5). Am vazut copilasi care topaiau/cotrobaiau dar sala in sine unde erau era safe astfel incat sa poata sa cotrobaie linistiti fara sa se loveasca/sa gaseasca ceva periculos. Educatoarele incercau sa ii tina pe toti la activitati, dar mai peste tot era unul care cum deschideam usa sa-i vedem cum fugea spre noi :)).

 

Daca ai o zona safe, fara scari, fara chestii mici ce se pot inghiti, fara colturi in care sa poti sa te lovesti etc. e mult mai usor sa supraveghezi. Also... de aia platesti... sa stea cineva cu fetita si sa fie safe. Altfel o dai la stat si nu te mai agiti. Nu stiu... suna putin cam subcalificate educatoarele in opinia mea, sper sa nu avem si noi probleme similare (bine... asta mic nu e asa dificil, a invatat la terapie sa termine activitatea pe care o incepe, sa stranga jucariile cand termina si sa isi astepte randul la masuta so... should be easier).

 

In plus... nu ar trebui sa fie "bebelusi plangaciosi". Ok... sunt copii... mai plang. Dar daca jumate din copii plang tot timpul e din nou ceva in neregula cu doamnele nu cu copiii. Pe unde am umblat am mai vazut copii "inlacrimati" dar nicaieri mai mult de 2-3 odata.

 

Cred ca ai facut bine ca nu ai lasat fetita acolo.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 10:36

elzozo & wife :-)

va inteleg perfect ingrijorarile, intrebarile si framantarile, asa eram si eu, fiind la primul (si unicul) copil. peste masura de protectoare, imi faceam zeci de idei si scenarii in minte, c-o fi si c-o pati.

ce s-o mai lungim, mi-as fi tinut fetita ani in sir sub aripa mea de mama-closca.

 

privind in urma (fetita mea are aproape 10 ani acum) zambesc si imi dau seama cate griji total nefondate imi faceam.

 

daca spuneti ca voi oricum vorbiti in casa cu cel mic si in engleza, atunci nu vad de ce nu l-ati da la Pick Me, inteleg din detaliile scrise de voi ca predarea nu este exclusiv in limba engleza, ci se discuta cu copiii si in limba romana.

parerea mea este ca odata integrat in colectivitate, Felix se va descurca de minune si se va rezolva si acea usoara intarziere de limbaj.

 

sunteti un caz fericit, in sensul ca la varsta lui Felix, multi copii pot avea probleme cu limbajul/vorbitul. nu e ceva iesit din comun si se poate recupera foarte usor.

 

nepoata mea implineste 6 ani in septembrie, parintii au inscris-o la clasa 0, dar biata copila vorbeste atat de pocit (chiar ma mir ca a primit aviz favorabil de la comisia de evaluare, nu indeplineste criteriul de varsta pentru inscrierea de fapt in clasa 0), incat cei din afara familiei cu greu inteleg cateva cuvinte si expresii. cum se va descurca biata de ea la scoala, nu stiu, dar o sa-i fie foarte greu si poate va fi marginalizata, ridiculizata de ceilalti colegi...cu parintii nu se poate discuta, sunt foarte...convinsi ca are lumea ceva cu ei, ca fata nu are nimic si ca nu are nevoie de logoped...in fine, parinti si parinti...

 

sfatul meu este sa faceti alegerea finala "cu inima". sa fie gradinita care v-a castigat cel mai mult increderea, pe toate planurile. poate nu are cele mai noi / moderne dotari, dar oamenii de acolo sa fie de toata isprava, cu toata daruirea pentru meseria pe care o fac.

mie mi-a picat "cu tronc" directoarea gradinitei (atunci cand am facut prima vizita). m-a vrajit de la prima interactiune, iar dupa ce am vizitat gradinita, m-am convins ca e cea mai buna alegere pentru fetita mea.

directoarea a fost atat de intelegatoare, incat a acceptat ca timp de 1-2 saptamani, fetita mea sa vina in fiecare zi la gradinita, timp de 1-2 ore, sa socializeze cu copiii si doamna educatoare. o duceau parintii mei dimineata, dupa ce copiii terminau cu micul dejun si erau scosi in curte, la joaca.

de aceea copila mea nu a plans niciodata cand a inceput cu adevarat gradinita si o lasam acolo dimineata. se obisnuise cu tot ce era acolo si i s-a parut foarte fireasca si normala tranzitia de la viata de acasa, la viata in colectivitate.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -