Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 146

822 raspunsuri la acest subiect

Marushelu37

Marushelu37

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.696 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:02

Corinka este exact ce am luat la Fiv, ce este cu albastru sunt ajustările făcute de mine pentru care nu am avut acordul doctorei. Eu mi-am făcut fișier Excel. Nu primești așa ceva ce la clinica. [:)]

Am obținut acordul ei să înlocuiesc cam jumate din doza de Menopur cu Gonal, Bemfola sau Puregon. Ea îmi dăduse Menopur 500. Așa citisem eu că e mai bine, pt că Menopur aduce aport cam mare de Lh și ar dăuna calității, dar sinceră să fiu nu mai sunt așa convinsa de nimic. Oricum a fost de acord ușor cu asta. Chiar și la trigger m- a lăsat să măresc doza, sa fac și 2 Gonapeptyl, dar am mai făcut și un Ovitrel in plus, patita fiind cu puncție alba sau ovo imature. Am zis sa se matureze sigur ovocitele. [:-)))]

De obicei se da un Ovitrel, știi. Oricum citisem f mult și și T mi- a dat odată așa doza tripla. De melatonina i-am zis după ce luasem și a zis că e foarte bine. I-am zis in timpul stimularii înspăimântată că creșteau încet foliculii. Dar a zis că nu asta era cauza, ci estrogenii. De și vede pe schema cat de mici erau deși făceam stimulare de zile. Clexan nu a vrut să îmi dea. Bemfola și Puregon le aveam cadou de la fete. Apoi am cumpărat Gonal. Clexane nu am vrut sa iau fara acordul ei și m-am abținut până în ziua aceea când asistenta de uita la eprubeta și mă întreba ce ați luat că nu va curge sângele? Așa am inceput sa îmi fac Clexane. Și chiar am vrut sa nu ies din schema. Nu îmi dăduse nici Aspenter. Am impresia că deja sunt vesti bune pe aici dar incepusem mesajul asta intr- o pauza acum câteva ore.

Editat de Marushelu37, 09 mai 2017 - 17:08 .

• 0

Ana89

Ana89

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:05

Mi-am amintit acum ca mâine se împlinește 1 an de cand am transferat primii 2 puiuti, iar daca puiutii pe care i-am pierdut in septembrie ar fi rezistat in aceasta perioada ar fi trebuit sa nasc. 

Sunt fericita si ii multumesc lui Dumnezeu pt puiutul meu, dar trebuie să recunosc ca m-a cuprins totusi un sentiment asa ciudat, nici nu stiu cum sa il descriu.

• 0

mia20

mia20

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:22

Am venit si eu de la transfer..puteti sa ma certati dar am venit cam desumflata..

Am mai ramas cu doi puiuti XB ( daca stie cineva subtitrarea la xb  ul asta ..va rog..)si unul au zis ca il mai lasa pana maine! Vesti foarte bune pana aici!!!

Inainte de transfer mi-a facut doctora ecograf, a venit embriologul cu  [bib] , cu tot cu lipici pe el ,caci am ales si Embryolgue si l-a pus. Mi-a zis apoi ca s-a chinuit putin sa-l puna pentru ca uterul e plin de punctele acelea albe care se presupune ca ar fi calcifieri ( va spuneam eu ca au aparut la o luna dupa laparoscopia pt scoaterea unu fibrom)..stiam ca sunt dar nu mai suport sa aud repetendu-se acest lucru..si a zis ca e o raritate asta..

Am coborat  sa platesc si cand mi-am aruncat ochii pe raport ,am vazut ca la endometru scria 7..parca mi-a dat cu ceva in cap...chiar speram sa fie mai mare..stiu ca o sa-mi spuneti toate ca daca  e sa fie este dar cand stii ca sansele unui FIV oricum nu sunt extrem de mari si mai ai si tu niste minusuri..parca-ti vine sa o iei asa razna..

Pana acum am fost la inaltime dar asa-mi vine sa plang acum...

AnnaK, am incercat sa vizualizez cum isi cauta mititelul loc..deci nu e de ajuns ca endometrul nu are nici macar 8 (am inteles ca 7 este limita critica..daca o fi fost chiar 7) dar cand ma mai gandesc si la punctele alea albe..

Daca vreti sa ma trageti de urechi acum e momentul.

Am primit si analiza sotului, scriu aici rezultatul, daca se pricepe cineva sa interpreteze..tare v-as multumi..am plecat iar buimaca si oricum nu am mai avut dupa pe cine sa intreb,..rezultatul l am primit dupa.

Total motility (procent) 67,5                    Lowest limit 40

Progressive motility (procent) 50              Lowest limit 32

Normal morphology (procent) 1                 Lowest limit 4

Semen analysys resusts : T

Adica normali sunt doar 1 la suta??Nu pricep..Sa nu credeti ca gandul meu sta acum la asta dar sigur ma suna sotul mai tarziu si sigur ma intreaba de rezultat!

Editat de mia20, 09 mai 2017 - 17:26 .

• 0

Motisor

Motisor

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:33

Mia desi nu ma pricep la chestii tehnice incerc sa te sustin , sa fii puternica pt puisorii tai , sa fie lipiciosi si sa devenim amandoua gravidute ...  [bib]  [bib]

• 0

aura123

aura123

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:36

Mia, nu stiu sa te ajut cu intrebarile...si sincer, as vrea sa nu mai stiu nimic, sa nu mai avem nevoie sa cunoastem atatea chestii. Cand citesc ce a scris Maru mai sus, ma apuca panica. Nu este normal....dr tb sa stie ce sa faca sa fie bine. Ei isi tocesc coatele 6 ani si apoi continuu, ei fac fiv-uri cum fac eu ciorba( sau mai des :D), ce Dumnezeu?? 

M-am deprimat de tot. 

Cu alte cuvinte, mia, iti doresc lipiceala maxima si sa stea cu tine 9 luni! 

clemence, felicitari!!!! Sarcina usoara si la termen! Uite cu asa beta se vine, nu amaratul meu de 40 in ziua 11 :( dar eu stiu ca am un luptator acolo! 

O floricica pt fiecare  [flor]

• 1

Motisor

Motisor

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:37

Mi-am amintit acum ca mâine se împlinește 1 an de cand am transferat primii 2 puiuti, iar daca puiutii pe care i-am pierdut in septembrie ar fi rezistat in aceasta perioada ar fi trebuit sa nasc. Sunt fericita si ii multumesc lui Dumnezeu pt puiutul meu, dar trebuie să recunosc ca m-a cuprins totusi un sentiment asa ciudat, nici nu stiu cum sa il descriu.

Ana te inteleg perfect ... Si eu trebuia sa nasc in mai si ca sa fie tacamul complet o graviduta din gasca de pe forum de la odisee a nascut ieri la ora 15:57 un baietel la 35 saptamani ( ea era mai micuta in varsta bebelinului ) ... Coincidenta sau nu dar la aceeasi ora s.a nascut primul baietel din odiseea mamicilor de capsunele iar eu am luat puisorii acasa ... 

• 0

clemence

clemence

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:38

Mia, uite am incercat sa pun un link cu clasificarea blasto

http://www.advancedf...ocystimages.htm

• 0

dea78

dea78

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:41

Mia,scot matura de 3ori la tine si-ti spun si motivele:

1.evolutia embrionilor a fost buna,iar si daca normalitatea gigeilor a fost mica au avut de unde alege sa rezulte 3blasto

2.endometrul a fost masurat inainte sau la punctie,atunci se masoara si se noteaza,la transfer nu mai conteaza pt ca oricum isi schimba structura sub progesteron,plus ca sub progesteron in prima faza are loc o condensare a endometrului,deci daca a fost masurat azi si are 7mm e ok

3.fii cuminte si ai incredere in puiutii tai ca se vor cuibari bine

Clasificarea o ai aici

• 0

mia20

mia20

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:50

Clemence, felicitari pentru beta!!!!!!!!!

Fetele, Dea, multumesc !! Eu cred totusi ca azi a fost masurat ca scrie data, si mai jos Embryo Transfer si spune ce embrion a fost transferat,cand sa fac testul etc..dar daca tu zici ca e ok  7 pt transfer ,asta bag si eu la tartacuta!

Sper sa pot dormi un pic azi ca am fost foarte coplesita ..

Editat de mia20, 09 mai 2017 - 17:51 .

• 1

clemence

clemence

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 09 mai 2017 - 17:53

Mia, la spermograma 1% reprezinta procentul celor morfologic normali. Dar cauta pe raport sa vezi daca nu cumva este trecut si nr total al spermatozoizilor (atunci o sa vezi ca nr celor morfologic normali este mult mai mare-deci sigur au de unde alege)

La motilitate vad ca sta super bine ( atat la cea totala cat si la progresiva)

T vine cel mai probabil de la teratospermie

Mult noroc si sa fie cei mai lipiciosi puiuti!  [bib] 

Editat de clemence, 09 mai 2017 - 17:57 .

• 0

Intrebari Panica

• PRIMA SARCINĂ PRIMA MINUNE

muresa18
    - Astăzi, 00:34

• Despre copii

andree559
    - Ieri, 22:49

• Tremur la bebelusi

Alinaiacob12
    - Ieri, 22:07

• E.coli la inceput de sarcina

Deni2811
    - Ieri, 10:11

• Acneea bebelusului

coco maria
    - nov 24 2020 16:29

Grupuri

• Adriana

Adriana Stanciu
    - iun 05 2019 10:31

• Mamici de Ianuarie 2019

Anaysmaria
    - mai 13 2019 11:26

• Fericire

Matei Gabriel
    - mar 18 2019 20:09

• Mamici de septembrie 2016

Ralucutza1987
    - sep 17 2017 10:28

• Bebeluși prematuri!

Briseea
    - iul 12 2017 08:28

Bloguri

• Patutul....o necesitate

Aura2020
    - Astăzi, 09:45

• Bebe și ploaia

MarinaGeorgiana
    - Astăzi, 07:17

• Somnul in sarcina

lumy lumy
    - Astăzi, 00:26

• Depistată pozitiv COVID 19

AryaRose
    - Ieri, 18:45

• Unde voi naste: la stat sau la privat?

Lilu_F
    - Ieri, 18:04

Retete

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19

• briose cu fructe de padure si Nestlé Cheerios

GINA-MONICA
    - iun 03 2020 08:33

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37